ART

6 GRAFISKE BLADE. [Blandet trykteknik, heraf 4 i farver]. Af Uffe Christoffersen, Søren Kjærsgaard, Karin Birgitte Lund, Jørgen Rømer, Helle Thorborg og Anton Kustia Widjaja. Kbhvn.: Brøndum 1979. Fol. Opl. 6-800 ekspl, 400 mapper. Indlagt i orig. mappe med lærredsryg. #151977DKK3000
EUR402
Alle håndsign. af kunstnerne.
6 GRAFISKE BLADE. [Blandet trykteknik, i farver]. 6 originale grafiske blade udført af Helge Bertram, Jørgen Tang Holbek, Birthe Kronkvist, Jørgen C. Rasmussen, Ejvind Schaldemose og Agnete Therkildsen. Kbhvn.: Brøndum 1977. Fol. Opl. 1000 ekspl, fremstillet i 500 mapper. Indlagt i orig. mappe med lærredsryg. #151976DKK3000
EUR402
Alle sign. i hånden af kunstnerne.
ABILDGARD, HANNE m.fl.: Dansk skulptur i 125 år. København 1996. Rigt illustr. i farver. 327 s. Orig. hellærred med smudsomslag. #157993DKK500
EUR67
Særudgave i specialindbinding trykt i 1200 nummererede eksemplarer.
ABILDGARD, HANNE m.fl.: Dansk skulptur i 125 år. København 1996. Rigt illustr. i farver. 327 s. Smukt privat halvlæder. #160569DKK600
EUR80
Eksemplar nr. F.T. af 300 nummererede og af forfattere signerede eksemplarer i bibliofilindbinding udført af kunstbogbinder Ole Olsen. Bobbind-klubben Co'Libri.
ABILDGAARD, NICOLAI - CHRISTENSEN, CHARLOTTE: Maleren Nicolai Abildgaard. Kbhvn. 1999. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 338 s. Orig. hellærred med smudsomslag. #159037DKK400
EUR54
ABILDGAARD, NICOLAI - LEDERBALLE, THOMAS: Nicolai Abildgaard. Kroppen i oprør. Kbhvn.: Statens Museum for Kunst 2009. Rigt illustr. 296 s. Orig. dekoreret kartonnage. #159879DKK350
EUR47
ABILDGAARD, NICOLAI - SASS, ELSE KAI: Lykkens Tempel. Et maleri af Nicolai Abildgaard. With a Summary in English. Kbhvn. 1986. Rigt illustr. i s/h og farver. 321 s. Orig. kartonnage. #36505DKK300
EUR40
ADAMI, VALERIO -: DERRIERE LE MIROIR NO 206: Adami. Paris: Maeght Editeur 1973. Rigt illustr. Fol. 32 s. Richly illustr. #96005DKK250
EUR34
Med 3 orig. dobbeltsidede litografier samt litograferet omslag.
With 3 orig. double-paged lithographs and lithographed cover.
ALECHINSKY, PIERRE -: Alechinsky. Paris: Galerie de France 1962. Med 8 orig. litografier samt litograferet omsl. 4to. Opl. 2000 numr. ekspl. With 8 orig. lithographs and with lithographed wrapper. Limited to 2000 numb. copies. #61700DKK3000
EUR402
}Med dedik. fra kunstneren. Inscribed by the artist??
ALECHINSKY, PIERRE: Paintings and Writings. Eugène Ionesco: Three Approaches. Louisiana, Humlebæk 1977. Rigt illustr. i s/h og farver. 258 s. Opl. 300 numr. og sign. ekspl. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Limited to 300 numb. and signed copies. Publisher's cloth. #75482DKK400
EUR54
ALLGEMEINES KÜNSTLERLEXICON, oder: Kurze Nachricht von dem Leben und den Werken der Mahler, Bildhauer, Baumeister, Kupferstecher, Kunstgiesser, Stahlschneider etc. Nebst angehängten Verzeichniss der Bildnissen, der in diesem Lexicon enthaltenen Künstler, in alphabetischer Ordnung beschrieben. Zürich 1763. XX + 772 + (1) pp. Contemporary full leather with coloured label and golddecorations on spine. #158894DKK3500
EUR469
ANDERSEN, IB - BODELSEN, MERETE og THORKILD HANSEN: Ib Andersen. En introduktion. Kbhvn.: Det Danske Kunstindustrimuseum 1967. Rigt illustr. 37 s. #3351DKK300
EUR40
ANDERSEN, IB m.fl. -: Atten tegninger fra Politikens Magasin af Ib Andersen, Hans Bendix, Adolf Hallmann, Sikker Hansen, Jane Muus. Kbhvn. 1950. Rigt illustr. i farver. Folio. Orig. omslag. #6139DKK350
EUR47
ANDERSEN, IB, ADOLF HALLMANN, SIKKER HANSEN -: Tyve tegninger fra Politikens Magasin af Ib Andersen, Adolf Hallmann, Sikker Hansen. Kbhvn. 1948. Illustr. i farver. Folio. Orig. omslag. #6138DKK350
EUR47
ANDERSEN, IB: Vintersøvn og fire andre avisartikler. Kbhvn.: Selskabet Bogvennerne 1968. Illustr. i farver af forf. 4to. 49 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #155704DKK400
EUR54
ANDERSEN, MOGENS - HORNUNG, PETER MICHAEL: Mogens Andersen. Kunstneren i sin tid. Kbhvn. 1991. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 159 s. Orig. hellrd. #36171DKK350
EUR47
ANTONOWA, IRINA & JÖRN MERKERT: Berlin - Moskau 1900-1950. Berlin 1995. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 709 pp. Publisher's cloth. #160537DKK600
EUR80
Ausstellung September 1995 - Januar 1996.
ARAGON, LOUIS -: Au Grand Jour. Paris: Editions surréalistes 1927. In-16. 29 p. #142706DKK4000
EUR536
January 6, 1927 Louis Aragon joined the Communist Party which he considered being the most important step in his life. André Breton and Paul Eluard followed him later the same month, and together with their surrealist art colleagues Benjamin Péret and Pierre Unik they published as defend for the joinment "Au Grand Jour". As well known he dissociated from the communism in 1968 which he now described as "inhuman and anti-intellectual".
Very rare.
ARNOLDI, PER - : Per Arnoldi - Bo Bonfils. Two Danish Poster Artists. København 1987. Richly illustr. in colour. 4to. 88 + 88 pages. Publisher's cloth. 2 books bound face to face. #157996DKK500
EUR67
ARNOLDI, PER: 250 plakater etc. Med indledende essay af Mikael Wivel. Kbhvn. 2003. Rigt illustr. i farver. 4to. Orig. hellrd. Richly illustr. in colour. Publisher's cloth. #104257DKK400
EUR54
ARNOLDI, PER: Plakater / Posters. Kbhvn. 1985. Rigt og smukt illustr. i farver. Richly and nicely illustr. in colour. #6852DKK125
EUR17
ARP, HANS -: Arp 1886-1966. Curators of the exhibition: Jane Hancock and Stefanie Poley. Cambridge University Press, Cambridge 1987. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 318 pp. Publisher's cloth. #160572DKK400
EUR54
ART ANGLAIS ET JAPONAIS. Index: Les Grands Maîtres Anglais. Texte par Fritz Stahl. William Hogarth. Texte par Edward Hutton. Dante Gabriel Rossetti. Texte par Arthur Symons. L'Art Japonais. Texte par Laurence Binyon. Paris n.d. Rigt illustr. Fol. 59 + 59 + 59 + 59 s. + plancher. Orig. hlvldr. Richly illustr. Publisher's halfleather. #12781DKK400
EUR54
ASMUSSEN, DES: Motiver fra det gamle kvarter omkring Landemærket og Pilestræde. Kbhvn. 1971. Med tekst af Palle Lauring. 4 tekstsider og 16 løse ark med tegninger. Fol. I kassette. #134527DKK400
EUR54
AUPING, MICHAEL (Edit.): Abstract Expressionism. The Critical Developments. London 1987. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 302 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket. #154327DKK400
EUR54
With Essays by Michael Auping, Ann Gibsen, Donald Kuspit, Micahel Leja, Marcelin Pl,eynet, Richard Shiff, David Sylvester and and interview with Lawrence Alloway.
BACHHOFER, LUDWIG: Die frühindische Plastik. 2 vols. München: Kurt Wolff 1929. With numerous b/w photographs. 4to. IV + 137 pp. + 161 plates. Unopened. #91185DKK2000
EUR268
BADEN, TORKEL: Mærkelige Omstændigheder, som ligne hinanden, i de Gamles og Nyeres Kunst. Kbhvn. 1821. 32 s. Blankt omslag. Gennemgående skjoldet i kanterne. #155782DKK500
EUR67
Bibl. Dan. I, 1101
BALNIEN, LORD and KENNETH CLARK (Edit.): A Commemorative Catalogue of the Exhibition of Italian Art held in The Galleries of the Royal Academy, Burlington House London, January - March 1930. In Consultation with Ettore Modigliani. 2 vols. (Text. Plates). Oxford, London 1931. Med 252 plancher i s/h samt frontispice-planche i farver. Fol. XXVII + 350 s. Orig. hellrd. With 252 plates in black/white and frontispice-plate in colour. Publisher's cloth. #37909DKK1500
EUR201
BANCK, OTTO ALEXANDER: Die Gallerien von München. Eine Stahlstichsammlung der vorzüglichsten Gemälde der Königl. Pinakothek, der Herzogl. Leuchtenberg'schen und Schleissheimer Gallerien. Nebst Text. 2 vols. in one. Leipzig und Dresden: Payne c. 1850. With al 126 steelengraved plates. 340 pp. Bound with all edges gilt i nice newer halfleather with golddec. on spine. Nice and clean copy. #53708DKK4500
EUR603
}Hanne talt 125, på internettet er omtalt 124 + 2 titelstik - og iøvrigt også 128 stik ialt.
BARBUSSE, MARIANNE & LENE OLESEN: De konkrete. Konstruktive tendenser i dansk kunst - fra kubisme til Ny Abstraktion. Kbhvn. 1995. Rigt illustr. i s/h og farver. 311 s. Orig. hellærred. #160469DKK300
EUR40
BARDI, LORENZO: Vedute Principali della Citta di Firenze. [Firenze] 1818. With 25 (of ?) engraved plates. Oblong-folio. Contemporary half cloth, spine damaged. Library stamp on first plates (Nysø Bibliothek). Most plates foxed and dampstained at margins. Lacking titlepage and 4 text pages. #158280DKK2500
EUR335
Plates numbered 1-26, lacking either no. 11 or no. 12 (not all plates are numbered in print).
BAROCCI, FEDERICO - OLSEN, HARALD: Federico Barocci. Copenhagen 1962. Richly illustr. 303 p. + plates. Publisher's cloth. Name on flyleaf. #160185DKK500
EUR67
Text in English.
BARROW, T. : Maori Wood Sculpture of New Zealand. Wellington: A.H. & A.W Reed 1969. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 162 pp. Publisher's cloth. #158090DKK400
EUR54
BASELITZ, GEORG -: Georg Baselitz. Dieser Katalog erscheint anlässlich der Ausstellung Georg Baselitz in der Neue Nationalgalerie Berlin. Ostfildern-Ruit 1995. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. XLIX + 236 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #71675DKK350
EUR47
* * * SEE PICTURE * * *
BAYER, CHR.: Originale tegninger. 19 håndkolorerede tegninger af danske skuespillere og skuespillerinder. 4to. 1902-1910. I mappe. #134936
DKK5000
EUR670
Af indholdet kan nævnes: Fru Neiiendam i Syvsoverdag, Olaf Poulsen i Elverhøj, Mantzius som Chr. IV i Elverhøj, Valdemar Price i Livjægerne, Axel Madsen som Leander. Chr. Bayer (1841-1933), var især kendt for sine prospekter fra København, som blev udsendt på postkort.
BAYER, HERBERT, WALTER GROPIUS & ISE GROPIUS: Bauhaus 1919-1928. (Title on frontboard: Bauhaus Weimar 1919-25, Dessau 1925-28). 2nd printing Boston: Charles T. Branford Company 1952. Richly illustr. in b/w. Typography and cover design by Herbert Bayer. 223 p. Publisher's light-blue cloth with white lettering on frontboard and spine. #142667DKK2500
EUR335
BECKMANN, MAX: The Watercolors and Pastels. Catalogue raisonné of the works in color on paper. Edit. by Mayen Beckmann and others. Schirn Kunsthalle Frankfurt 3 March to 28 May 2006. DuMont Literatur und Kunst Verlag 2006. 376 pp. #52768DKK175
EUR23
BENCARD, MOGENS (Red.): Krydsfelt. Ånd og natur i Guldalderen. Kbhvn. 2000. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 274 s. Orig. dekoreret kartonnage med smudsomslag. #159118DKK300
EUR40
BENDZ, WILHELM -: Wilhelm Benz 1804-1832. A Young Painter of the Danish Golden Age. Copenhagen: The Hirschprung Collection 1996. Exhibition catalogue. Richly illustr. in black/white and colour. 269 pp. Mint copy. #138967DKK250
EUR34
With essays by Ejner Johanson, Henrik Wivel, Johanna Müller-Meiningen.
BENTON, FLETCHER - LUCIE-SMITH, EDWARD: Fletcher Benton. Essay by Paul J. Karlstrom. New York 1990. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. VI + 336 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #70675DKK225
EUR30
BERG, CHRISTIAN - SANDSTRÖM, SVEN: Christian Berg. Livslinjer och formtankar. Med inledning av Gustaf Näsström. With a Summary in English. Malmö 1962. Rigt illustr. i s/h samt med enkelte farveplancher. Lille 4to. 126 s. Orig. hellærred med smudsomslag. #159620DKK400
EUR54
BERLIN UND SEINE KUNSTSCHÄTZE: Die Königlichen Museen in Berlin. Eine Auswahl der vorzüglichsten Kunstschätze der Malerei, Sculptur und Architektur der norddeutschen Metropole, dargestellt in einer Reihe der ausgezeichnetsten Stahlstiche mit erläuterndem Texte. Leipzig und Dresden n.d. (ca. 1860). IV + 260 s. + 100 stålstik (inkl. titelbillede). Samt. hlvldr. With steelengraved titleillustr. + 99 steelengravings. Contp. halfleather. #75462DKK5000
EUR670
BERMAN, PATRICIA G.: Nyt lys over 1800-tallets danske maleri. Kbhvn. 2007. Rigt illustr. i farver. 4to. 271 s. Orig. kartonnage. #160524DKK300
EUR40
BERNT, WALTHER: The Netherlandish Painters of the Seventeenth Century. 3 vols. London: Phaidon 1969-70. With 800 artists and 1460 reproductions. Small 4to. Publisher's cloth with dustjackets. #160427DKK1500
EUR201
Volume 1: Preface. Achtschellinck-Heda. Volume 2: Heem - Rombouts. Volume 3: Romeyn - Zyl. Index.
BIILMANN PETERSEN, GUNNAR - EJLERS, STEEN: : Arkitekten & grafikeren Gunnar Biilmann Petersen 1897-1968. Kbhvn. 2002. Rigt illustr. i s/h og faver. 4to. 242 s. Orig. hellærred. #160557DKK400
EUR54
BILLE, EJLER - VAD, POUL: Ejler Bille. Full text in English. Copenhagen 1961. Rigt illustr. i s/h og farver. 44 s. + illustr. Orig. hellærred. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth with dustjacket. #20264DKK350
EUR47
Contemporary Danish artists vol. I.
BILLE, EJLER: Drøm og virkelighed. Rungsted Kyst: Anders Nyborg 1987. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. Opl. 1200 numr. og sign. ekspl. #2281DKK500
EUR67
BILLE, EJLER: Picasso, Surrealisme, Abstrakt Kunst. Kbhvn. 1945. Rigt illustr. i s/h og farver. 286 s. I orig. slidt kassette. #2279DKK500
EUR67
BIRKEMOSE, JENS - HORNUNG, PETER MICHAEL: Jens Birkemose. Forord: Jørn Otto Hansen. Kbhvn. 1986. Rigt illustr. i s/h og farver. 151 s. Orig. helfabl. With parallel English text. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's imitation-leather. #6306DKK350
EUR47
BIRKEMOSE, JENS: Papirer og notater Paris 1975-1995. 3 bd. I: Negeren og papegøjen; II: Spejlet forsvinder; III: Det sidste hus. Brøndum: Kbhvn. 1995. Upag. I orig. dekoreret kassette. #89296DKK500
EUR67
180 tegninger udført som direkte kopi til pladerne. Opl. 600 ekspl. Alle 3 bind signeret af Jens Birkemose.
BIRKEMOSE, JENS: Papirer og notater Paris 1975-1995. 3 bd. I: Negeren og papegøjen; II: Spejlet forsvinder; III: Det sidste hus. Brøndum: Kbhvn. 1995. Upag. I orig. dekoreret kassette. #158017DKK750
EUR100
Med dedikation og tegning på titelbladet i bind 1. 180 tegninger udført som direkte kopi til pladerne. Opl. 600 ekspl. Alle 3 bind signeret af Jens Birkemose.
BISHOP, ROBERT: American Folk Sculpture. New York 1974. Richly illustr. in b/w and colour. Small 4to. 392 pp. #160225DKK350
EUR47
BISSEN, H.W. - ROSTRUP, HAAVARD: Billedhuggeren H.W. Bissen 1798-1868. 2 bd. i eet. Kbhvn. 1945. Illustr. 4to. IX + 439 + 159 s. Indb. ubesk. med orig. foromsl. i smukt priv. hlvperg. #88846DKK400
EUR54
BITRAN, ALBERT: A propos de l'exposition des peintures récentes de Bitran. Ariel 23. Paris: Galerie Ariel 1972. Illustr. 4to. (20) pp. Loose as issued. #97676DKK400
EUR54
Limited to 500 copies.
BITRAN, ALBERT: Seksten malerier og deres tegning / Seize peintures et leur dessin. Kbhvn.: Galerie Birch 1965. Illustr. Orig. hellrd. Text in Danish and French. #118286DKK500
EUR67
Med dedik. til Gunnar Jespersen samt lille tuschtegning på fribladet. Inscribed to the Danish art critic Gunnar Jespersen and with small ink drawing on flyleaf.
BJERKE-PETERSEN, VILHELM (Edit.): The Art of the Surrealists in Denmark and Sweden. L'Art des Surréalistes en Danemark et en Suède. Surrealistisk Kunst i Danmark og Sverige. Foreword by / Forord af Carl V. Petersen. 32 plates / reproductions / illustrationer. Published especially for the International Surrealist Exhibition at The new Burlington Galleries London June 1936. Copenhagen 1936. 4to. #3619DKK600
EUR80
BJERKE-PETERSEN, VILHELM: Symboler i abstrakt kunst. Kbhvn. [1933]. Rigt illustr. 68 s. #7086DKK500
EUR67
* * * SEE PICTURE * * *
BJÖRCK, OSCAR - HEDBERG, TOR: Oscar Björck. Med ett hundratal reproduktioner i färgtryck och svarttryck samt med en inledning av Prins Eugen. Stockh. 1930. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 232 s. Indb. ubesk. med o.o. og helt guldsnit samt bred indvendig guldbordure i smukt helskind af olivengrøn oaseged. Bindet sign. P.A. Norstedt & Soners Bokbinderi Stockholm 1930. #151716
DKK2500
EUR335
Bibliofilupplaga, nr. 17 af 100 numr. ekspl. på offsetpapper.
BJÖRCK, OSCAR - HEDBERG, TOR: Oscar Björck. Med ett hundratal reproduktioner i färgtryck och svarttryck samt med en inledning av Prins Eugen. Stockholm: Bonnier 1930. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 232 s. Indbundet ubeskåret med orig. omslag og guldsnit foroven i smukt halvlæder signeret Bonniers bogbinderi. #156651DKK500
EUR67
BLOCH, CARL - MAGNUSSEN, RIKARD: Carl Bloch 1834-1890. Kbhvn. 1931. Rigt illustr. i s/h og farver. Lille 4to. 237 s. Privat halvpergament. #69567DKK750
EUR100
Med en fortegnelse over hans grafiske arbejder.
BODE, WILHELM: Florentiner Bildhauer der Renaissance. Berlin 1910. Rigt illustr. 340 s. Priv. hlvldr. Bindet lidt slidt. Richly illustr. Contp. halfleather. The binding a little marked of use. #62502DKK400
EUR54
BODELSEN, MERETE & AAGE MARCUS: Dansk kunsthistorisk Bibliografi. Kbhvn.: Reitzel 1935. 503 s. Indbundet med orig. omslag i privat halvlæder #158509DKK350
EUR47
BOTERO, FERNANDO - SULLIVAN, EDWARD & JEAN-MARIE TASSET: Fernando Botero. Monograph & Catalogue Raisonné. Paintings 1975-1990. Lausanne 2000. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 506 p. Publisher's cased boards. #70011DKK500
EUR67
* * * SEE PICTURE * * *
BOUDARD, J.B.: Iconologie tirée de divers auteurs. Ouvrage Utile aux Gens de Lettres, aux Poëtes, aux Artistes, & généralement à tous les Amateurs des Beaux-Arts. 3 vols. Vienne: Jean-Thomas de Trattnern 1766. With 3 titlevignettes and 203 + 219 + 208 engravings. Contp. halfleather with coloured labels on spine. Old name on flyleaves. #155638
DKK25000
EUR3350
BOULTER, CEDRIC G.: Corpus Vasorum Antiquorum. The Cleveland Museum of Art. Fascicule 1 (U.S.A. Fascicule 15). Princeton University Press 1971. 48 loose plates and a text book. Fol. 34 pp. In clothbacked portfolio. #74082DKK400
EUR54
BRAMSEN, HENRIK: Danske marinemalere. Kbhvn. 1962. Rigt og smukt illustr. med farveplancher. 115 s. Orig. hellærred. #2540DKK400
EUR54
Danish marine painters.
BRANDARD, ROBERT: Scraps of Nature. London: Art-Union of London 1864. With 34 etchings. Oblong-4to. Publisher's cloth, extremities slightly rubbed. Titlepage foxed and some minor foxing on plates. #121566DKK5000
EUR670
Robert Brandard (1805-62), etcher and line engraver of small bookplates including landscapes and topographical views after his contemporaries. He was a pupil of E. Goodall. (Mackenzie. British Prints). The etchings in this collection depicts English rural life.
BRAQUE, GEORGE - VALLIER, DORA: Braque. Das graphische Gesamtwerk. Stuttgart 1982. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 319 pp. Publisher's cloth, spine weakly faded. #160581DKK400
EUR54
BRASCH, SVEN - ERIKSEN, PETER HOLST:,: Plakatens mester. Tegneren Sven Brasch. Kbhvn. 2002. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 384 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #95807DKK350
EUR47
BUCHHEISTER, CARL - KEMP, WILLI (Ed.): Carl Buchheister. Monographie. 2 vols. Köln: Walther König 1997-98. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 245 + 729 pp. Publisher's cloth. #118846DKK1000
EUR134
CALDER, ALEXANDER -: Calder. Photographs and design by Ugo Mulas. Introduction by H. Harvard Arnason, with comments by Alexander Calder. Richly illustr. in b/w. 4to. 216 pp. Publisher's cloth, binding weakly faded. #160578DKK300
EUR40
CALDER, ALEXANDER -: Homage to Calder. Special issue of the XXe siècle Review. Edited by G. di San Lazzaro. New York 1972. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 112 pp. Publisher's cloth with dustjacket. Topedge a little dusty. #160756DKK500
EUR67
With 1 orig. lithography.
CANADAY, JOHN: Lives of the Painters. 4 vols. London 1969. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. Fresh as published in orig. box. #154247DKK600
EUR80
Vol. 1: Late Gothic to High Renaissance. Vol. 2: Baroque. Vol. 3: Neoclassic to Post-Impressionist. Vol. 4: Plates and Index.
CARTE BLANCHE a la Galerie Stéphane Janssen Bruxelles. Ariel 18. Paris: Galerie Ariel 1971. Rigt illustr. i s/h. 4to. 20 s. Opl. 750 ekspl. Richly illustr. in black/white. Limited to 750 copies. #79435DKK1500
EUR201
Med 2 orig. dobbelte litografier af Courtin og Vandercam, trykt hos Clot, Bramsen & Georges. With 2 orig. double colourlithographs by Courtin and Vandercam, printed at Cloth, Bramsen & Georges.
CASSANDRE, A.M. - MOURON, HENRI: A.M. Cassandre. Affiches, arts graphiques, théâtre. Genève: Skira 1985. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 319 pp. Publisher's cloth. #160515DKK400
EUR54
CEZANNE, PAUL - REWALD, JOHN: The Paintings of Paul Cézanne. A Catalogue Raisonné. In collaboration with Walter Feilchenfeldt and Jayne Warman. 2 vols. (The Texts. The Plates). London 1996. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 592 + 335 p. Publisher's cloth. #70010DKK1250
EUR168
CÉZANNE, PAUL - RIVIÈRE, GEORGES: Le Maitre Paul Cézanne. Paris: H. Floury 1923. Illustr. in b/w and with colourplates of which 5 are pochoirs. 242 pp. Uncut copy bound with orig. wrappers and topedge gilt in nice contp. halfleather. Spine faded. #155046DKK2500
EUR335
CHAGALL, BELLA: Lumières allumées. Traduction par Ida chagall. 45 dessins de Marc Chagall. Genève & Paris: Éditions des Trois Collines 1948. 227 s. Opl. 2.500 ekspl. Lille plet på snittet. Limited to 2.500 copies. Small stain on edge. #68023DKK800
EUR107
CHAGALL, MARC - ELUARD, PAUL: Le Dur Désir de Durer. Paris: Bordas 1950. With many illustr. and with 1 coloured plate by Chagalle. 50 pp. Limited to 1015 copies. Note on flyleaf. With the original glassine wrappers (slightly worn). #75425DKK3000
EUR402
Copy no. 63 of 1000 on vélin bouffant d'Alfa.
CHAGALL, MARC - GOLL, CLAIRE and YVAN: Love Poems. New York: Hemispheres 1947. Med 8 tegninger af Marc Chagall. 70 s. Opl. 640 numr. eksemplarer. With 8 drawings by Marc Chagall. Limited to 640 numb. copies. #75415DKK2000
EUR268
Ét af 600 numr. eksemplarer. One of 600 numb. copies.
CHAGALL, MARC - MARITAIN, RAÏSSA: Chagall ou l'orage Enchanté. Genève, Paris: Éditions des Trois Collines 1948. Rigt illustr. i s/h samt med indklæbede farveplancher. 196 s. Richly illustr. in black/white and with colourplates pasted in. #76284DKK500
EUR67
CHAGALL, MARC - MOURLOT, FERNAND: Chagall Litographe II 1957-1962. Paris: André Sauret 1963. Rigt illustr. i s/h og farver samt med orig. litograferet omslag og 11 orig. litografier. 4to. 209 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours and with orig. lithographed cover and 11 orig. lithographs. Publisher's cloth. #82222DKK15000
EUR2010
CHAGALL, MARC - PIEYRE DE MANDIARGUES, ANDRÉ: Chagall. New York, Paris 1974. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 1 orig. litografi i dobbeltformat. 213 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour and with 1 double faced original lithography. Publisher's cloth. #6991DKK1250
EUR168
CHAGALL, MARC - SORLIER, CHARLES: Chagall Lithograph V 1974-1979. Vorwort von Robert Marteau. Monte-Carlo: André Sauret 1984. 4to. Rigt illustr. i s/h og farver. 250 s. Orig. helldr. med omsl. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #84566DKK1600
EUR214
CHAGALL, MARC: Dessins pour la Bible. Verve Nos 37-38. Paris 1960. Rigt illustr. i s/h og med 24 orig. farvelitografier. 4to. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and with 24 orig. lithographs in colour. Publisher's pictorial boards. #130496DKK50000
EUR6700
CHAGALL, MARC: Poèmes. Genève: Cramer Éditeur 1975. With 24 full-page illustr. 130 s. Orig. kart. Publisher's cased boards. #6390DKK1000
EUR134
CHATTERTON, E. KEBLE: Old Ship Prints. Reprint London 1967. Illustr. XII + 182 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #160442DKK350
EUR47
First published 1927.
* * * SEE PICTURE * * *
CHIRICO, GIORGIO DE - GRIBAUDO, EZIO: 194 Drawings by Giorgio de Chirico. Introductory essay by Luigi Carluccio. New York: Harry N. Abrams, Inc. [1969]. (4) pp. + 194 plates. Nice contp. halfleather (Petersen & Petersen). #71108
DKK5000
EUR670
Inscribed by the artist: "d Niels Randkaer, cordialmente, Giorgio de Chirico Rome 31 luglio 1969.-"
CHRISTIANSEN, POUL - DANNESKJOLD-SAMSØE, S. (Red.): Fortegnelse over Maleren Poul Christiansens Arbejder i Aarene 1874-1917. Kbhvn. 1918. Illustr. 42 s. + 12 plancher. Opl. 250 numr. og af forfatter sign. ekspl. Priv. lidt falmet hlvldr. Lille rift foroven i forsatspapiret. #50258DKK500
EUR67
CHRISTIANSEN, POUL S. - DANNESKJOLD-SAMSØE, S.: Maleren Poul S. Christiansen. Kbhvn. 1935. Rigt illustr. 4to. 257 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #1506DKK400
EUR54
CLAUSEN, V.E.: Folkelig grafik i Skandinavien. Kbhvn. 1973. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 218 s. Oplag 850 eksemplarer. Orig. kartonnage i kassette. #2940DKK650
EUR87
COCTEAU,JEAN: The Journals. Editied and and translated with an introduction by Wallace Fowlie. London: Museum Press 1957. With photographic portrait and 16 drawings by the author. 250 pp. Publisher's cased boards with dustjacket. #155771DKK400
EUR54
COLDING, TORBEN HOLCK: Aspects of Miniature Painting. Its Origins and Development. Cop. 1953. Illustr. 4to. 217 s. + 219 illustr. Orig. hlvlrd. #3754DKK400
EUR54
CORNER-BOGEN. Udg. i anledning af fyrreåret for kunstnersammenslutningens tilblivelse 1932. Red. af Jan Garff og Olaf Lambaa. Kbhvn. 1973. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 275 s. #2299DKK400
EUR54
COROT, CAMILLE - MEIER-GRAEFE, JULIUS: Corot. Berlin: Bruno Cassirer 1930. With 152 b/w plates. 4to. 118 pp. + plates. Publisher's cloth. #108537DKK600
EUR80
CREMONINI: 80 Disegni. Testo di Giuliano Briganti. Firenzi: Il Bisonte Editore, Nuovedizioni Enrico Vallecchi 1971. With 80 colourplates in publisher's portfolio. Granfol. Loose leaves as issued. #143136DKK4000
EUR536
Special edition published in 125 numb. copies, with one colourlithography "Corpo nell'acqua".
CURRIER & IVES - PRATT, JOHN LOWELL (Edit.): Currier & Ives. Chronicles of America. Introduction by A.K. Baragwanath. Color Plates reproduced from The Original Hand Colored Stone Prints by N. Currier and Currier & Ives. No place 1968. Richly illustr. with colourplates. 4to. 256 p. Publisher's cased boards with dustjacket. #156789DKK350
EUR47
DA VINCI, LEONARDO - MARCUS, AAGE: Leonardo da Vinci. 2. udg. Kbhvn. 1949. Rigt illustr. 281 s. Privat halvlæder. #156871DKK300
EUR40
DALI, SALVADOR: Rétrospective 1920-1980. 18 décembre 1979 - 21 avril 1980 Centre Georges Pompidou, Musée National d'Art Moderne. 2. edit. rev. et corrigée Paris 1980. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 229 s. Richly illustr. in black/white and colour. Soft decorated cloth-cover as published. Binding weakly faded. #6546DKK500
EUR67
DANSK KUNST 84 - 94. Af Alex Steen m.fl. Ialt 11 bind. Kunstbogklubben, Kbhvn. 1984-94. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. hellrd. #9050DKK1000
EUR134
DANSKE KUNSTNERE. I-XXX. Arthur Jensens Forlag. 1936-38. Illustr. Indbd. i 3 priv. hlvldrbd. #91016DKK1000
EUR134
Indeholder: K.O. Hilkier, William Stuhr, Jens Sørensen, O.V. Borch, Fritz Syberg, Johs. Wilhjelm, Albert Naur, Johs. Larsen, Otto og Erik Sievert, Harald Giersing, Harald Hansen, J.F. Willumsen, Victor Isebrand, Niels Hansen, Andreas Friis, Gotfredsen, Aage Øbro, Knud Agger, Rita Kernin-Larsen, Else Thoresen, Vilh. Bjerke-Petersen, Harry Carlsson, Freddie, Daniel Hvidt, Rostrup Bøyesen.
DAUMIER, HONORÉ - ESCHOLIER, RAYMOND: Daumier 1808-1879. Librairie Floury, Paris 1930. Rigt illustr. 265 s. Indb. ubesk. med guldsnit i priv. helskind. Richly illustr. Uncut copy with gilt topedge, bound in a full leatherbinding. #14345DKK2000
EUR268
DAUMIER, HONORÉ - ESCHOLIER, RAYMOND: Daumier. Peintre et Lithographe. Paris: Floury 1923. Illustr. in b/w. and with 3 colour pochoirs. 202 pp. Uncut coppy bound with orig. wrappers and topedge gilt in nice contp. halfleather. (Le Douarin Rel). Spine weakly faded. #155007DKK2000
EUR268
* * * SEE PICTURE * * *
DÉCOLLAGE. No. 3. C. Caspari, Christo, Jed Curtis, Henry Flint, Fluxus, Dick Higgins, György Ligeti, Franz Mon, Nam June Paik, Pera, Frank Trowbridge, Jan Voss, Vostell, Jean-Pierre Wilhelm. Köln December 1962. 26 double (folded) + 24 pp. + loose pamflet "FesTum Fluxorum". #159985
DKK3500
EUR469
DELVAUX, PAUL - JACOB, MIRA:ANDERSEN: Paul Delvaux. Graphic Work. Preface, Notes and Catalogue by Mira Jacob. New York 1976. With 1 orig. lithograph in the book and orig. lithographed dust-cover. 4to. 163 pp. Publisher's cloth. #6459DKK10000
EUR1340
Plastic jacket in very good condition.
DIEHL, GASTON: The Moderns. A Treasury of Painting throughout the World. New York ca. 1978. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 220 s. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cased boards. #155617DKK350
EUR47
DIX, OTTO - LÖFFLER, FRITZ: Otto Dix. Life and Work. New York, London: Holmes & Meier 1982. Richly illustr. in black/white and colours. 418 pp. Publisher's cloth. #158008DKK600
EUR80
DIX, OTTO - PFÄFFLE, SUSE: Otto Dix. Werkverzeichnis der Aquarelle und Gouachen. Stuttgart: Gerd Hatje 1991. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 295 pp. Publisher's cloth. #118766DKK750
EUR100
DOSSI, DOSSO - BALLARIN, ALESSANDRO: Dosso Dossi. La Pittura a Ferrarra negli anni del Ducato di Alfonso I. 2 vols. Cittadella 1994-95. Richly illustr. in b/w and with beautiful colourplates. Fol. XIX + 535 pp. + 815 illustr. Publisher's cloth. In orig. slipcase and with dustjackets. #155735DKK1500
EUR201
Fresh as published.
DOTREMONT, CHRISTIAN - BALLE, ANNEMARIE: Christian Dotremont 28 02 79. Kbhvn. [1979]. Rigt illustr. med fotos og tegninger. 16 s. #8296DKK300
EUR40
DREWES, WERNER - ROSE, INGRID: Werner Drewes. A catalogue raisonné of his prints. Das graphische Werk. München & New York: Kunstgalerie Esslingen 1984. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 456 pp. Publisher's cloth. #118756DKK500
EUR67
Text in English & German.
DREYER, DANKVART - LUDVIGSEN, SUZANNE: Maleren Dankvart Dreyer. 2 bd. Kbhvn. 2008. Rigt illustr. Tvær 8vo. Orig. hellærred. #160798DKK500
EUR67
DROSTE, MAGDALENA: Bauhaus 1919-1933. Oversat ved Leif G. Berthelsen. Udgivet af Bauhaus-Archiv Museum für Gestaltung. Köln 1991. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 256 s. #157148DKK300
EUR40
* * * SEE PICTURE * * *
DURET, THEODORE: Histoire des peintre Impressionistes. Pissarro, Claude Monet, Sisley, Renoir, Berthe Morisot, Cézanne, Guillaumin. 3. édition. Paris: H. Floury 1922. 4to. (4)+194+(2) p. + 32 plates and 1 original woodcut "La femme aux poules" by Lucien Pissarro and 3 original engravings by Renoir "Baigneuse", Berthe Morisot "Jeune fille au chat", and Guillaumin "en hollande". Uncut copy with original straw-paper wrap. #157221
DKK10000
EUR1340
Very fresh and attractive copy.
DYBDAHL, LARS: The Global Poster. Den globale Plakat. Kbhvn. / Copenhagen 2009. Rigt illustr. i farver. Lille 4to. 319 s. Orig. dekoreret kartonnage. Richly illustr. in colour. Small 4to. Publisher's pictorial boards. #160538DKK450
EUR60
Text in Danish and English.
ECKERSBERG, C.W. - HANNOVER, EMIL: Maleren C.W. Eckersberg. En Studie i dansk Kunsthistorie. Kbhvn. 1898. Illustr. XIV + 430 s. Indbundet med helt guldsnit i smukt privat halvlæder Rigt dekoreret med guld på ryggen. Ryggen lidt falmet. #159754DKK2500
EUR335
Nr. 6 af 25 på japanpapir.
Med dedikation: "Hr. Fuldmægtig P. Købke [søn af Christen Købke] med Tak og venskabeligst fra Emil Hannover.".
ELDERFIELD, JOHN: The Modern Drawing. 100 Works on Paper from the Museum of Modern Art. London 1983. With colourplates. 4to. 216 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket. #154357DKK400
EUR54
ELLING, CHRISTIAN og VICTOR HERMANSEN: Holbergtidens København i Billeder fra Samtiden. Kbhvn. 1932. Rigt illustr. 112 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155649DKK400
EUR54
ELLSWORTH, ROBERT HATFIELD: Later Chinese Painting and Calligraphy 1800-1950. Research and translation by Keita Itoh and Lawrence Wu with Jean Schmitt and Caron Smith. Introductory commentary by James C.Y. Watt. 3 vols. (Text. Painting. Calligraphy). New York: Random House 1987. Richly illustr. in black/white and colour. Fol. Bound with all edges gilt in publisher's cloth and in orig. slipcase. #55848DKK2750
EUR368
Fresh as published.
ENCYCLOPÉDIE PHOTOGRAPHIQUE DE L'ART. The Photographic Encyclopædia of Art. 4 vols. (Photographies d'André Vigneau. Le Musée du Louvre, Mesopotamie, Canaan, Chypre, Grèce. Le Musée du Louvre, Grèce, Rome. Sculptures du moyen age). Éditions "TEL", Paris 1935-48. 4to. Richly illustr. Publisher's halfcloth. #140117DKK1250
EUR168
From the Louvre Museum. Text in French and English.
ENGELUND, SVEND - JENSEN, H.P.: Svend Engelund: Skitser. Udgivet af Hirtshals kommunes kunstudvalg i anledning af kunstnerens 70 års dag. Hirtshals 1978. Tvær-4to. (8) s. + 50 farveplancher. Orig. papbd. #159749DKK350
EUR47
ENGELUND, SVEND - MØLBJERG, HANS & FLEMMING MADSEN: Svend Engelund. Kbhvn. 1961. Rigt illustr. i s/h og farver. 94 s. Orig. dekoreret kartonnage med lærredsryg. #22853DKK350
EUR47
ENGSTRÖM, ALBERT - BARTHEL, SVEN: Albert Engström. Konstnären. Ett Album. Stockholm: Bonnier 1941. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 242 s. Indbundet ubeskåret med originalt foromslag og guldsnit foroven i smukt halvlæder. #156653DKK500
EUR67
ENGSTRÖM, ALBERT: : Läsebok för svenska folket. Orig. udgave. Stockholm: Bonnier 1938. Illustr. 310 + (4) s. Indbundet med orig. omslag i smukt privat halvlæder. Bindet signeret Gyldendal. #158300DKK1500
EUR201
Bibliofilupplage, trykt i 100 signerede eksemplarer, hvoraf dette er nr. 92.
ENGSTRÖM, ALBERT: Själv-deklaration. Stockh. 1944. Illustr. 345 s. Orig. dek. hellrd. #83686DKK300
EUR40
ERNST, MAX - QUINN, EDWARD: Max Ernst. Contributors: Max Ernst, Uwe M. Schneede, Patrick Waldberg, Diana Waldman. London 1977. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 444 s. Opl. 750 numr. ekspl. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Limited to 750 numb. copies. Publisher's cloth. #83516DKK4000
EUR536
Med orig. foldet farvelitografi. With orig. folded colourlithograph.
ERNST, MAX - SPIES, WERNER: Max Ernst - Collagen. Inventar und Widerspruch. Köln 1974. Rigt illustr. i s/h og farver. Fol. 499 s. Opl. 2000 ekspl. Orig. hlvlrd. Richly illustr. in black/white and colour. Limited to 2000 copies. Publisher's halfcloth. #83506DKK3200
EUR429
Med orig. farvelitografi. With orig. colourlithograph.
ERNST, MAX - SPIES, WERNER: Max Ernst. Collages. The Invention of the Surrealist Universe. London: Thames and Hudson 1991. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 540 pp. Publisher's cloth. #158000DKK600
EUR80
ESCHER, M.C. - LOCHER, J.L. (Edit.): The World of M.C. Escher. New York 1971. Richly illustr. in b/w and a few in colour. 270 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #158933DKK400
EUR54
* * * SEE PICTURE * * *
ESTEVE, MAURICE: Hommage à Maurice Estève. XXe siècle numéro spécial hors abonnement. Paris 1975. Richly illustr. in black/white and colours and with 4 orig. lithographs in colours. 4to. 136 pp. Publisher's cloth with d/w. #9344
DKK2500
EUR335
Nice copy.
EVANS, TOM & MARY ANNE: Shunga. The Art of Love in Japan. Reprint New York c. 1980. Richly illustr. in black/white and colour. Small oblong 4to. 285 pp. Publisher's cased boards with dustjacket. #156781DKK450
EUR60
FABRIANO, GENTILE DA - CHRISTIANSEN, KEITH: Gentile da Fabriano. Ithaca, New York: Cornell University Press 1982. Illustr. in b/w and a few colourplates. IX + 193 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #156859DKK400
EUR54
FINI, LEONOR - JELENSKI, CONSTANTIN: Leonor Fini. Lausanne 1968. Richly illustr. with b/w and colourplates pasted in. 4to. 169 pp. Publisher's cloth. With dustjacket. #155736DKK500
EUR67
Text in German.
FISCHER, PAUL - CARLSEN, HELGE: Billedmageren Paul Fischer. Kbhvn. 1991. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 191 s. Orig. hellærred med smudsomslag. #118516DKK500
EUR67
* * * SEE PICTURE * * *
FLOR, KAI (Red.): Et hundrede Billeder fra mit bedste Kunstværk. Kronprinsessens Udstilling. Indledning og Udvalg ved Kai Flor. Kbhvn. 1941. (6) sider + 100 s/h plancher. Medindbundet udstillingskatalog på 116 sider. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i smukt privat halvlæder med 2 kongelige monogrammer på ryggen. Bindet signeret Harry Larsen. #159546
DKK500
EUR67
Forrest indsat takkebrev dateret Amalienborg november 1941, med H.K.M., daværende kronprinsesse, Ingrids egenhændige signatur.
* * * SEE PICTURE * * *
FLOR, KAI: Kvinden i dansk Kunst. Kbhvn. 1942. Rigt illustr. 418 s. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i smukt privat halvlæder. Bindet signeret Juul-Lassen. Ryggen lidt falmet. #159616
DKK500
EUR67
Med dedikation: "Kære Arkitekt Bøgh! Det har glædet mig at se, at ogsaa De holder af Kvinden, som vore gamle og unge Malere og Billedhuggere har skildret hende. Deres hengivne Kai Flor".
FLOR, KAI: Kvinden i fransk Kunst. Kbhvn. 1945. Rigt illustr. i s/h og farver. 269 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Stempel p.t. #143297DKK500
EUR67
FLOR, KAI: Store malere og deres modeller. 2. samling. Kbhvn. 1960. Illustr. 155 s. Indb. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Ryggen svagt falmet. Svendeprøvebind. #152147DKK300
EUR40
* * * SEE PICTURE * * *
FOERSTER, WILLI: Das alte Rothenburg ob der Tauber. 12 Original-Radierungen von Willi Foerster. Rothenburg: J.W. Foerster-Verlag n.d. [ca. 1923]. Loose plates as issued in portfolio. #90995
DKK1800
EUR241
No. 110 of 250 copies.
FOGTDALS KUNSTLEKSIKON. Red. af Bjarne Jørnæs og Peter Michael Hornung. Kbhvn. 1988-92. 13 bd. Rigt illustr. 4to. Orig. kart. #37128DKK1250
EUR168
FOLSACH, KJELD VON: For de udvalgte få. Islamisk Miniaturemaleri fra Davids Samling. Kbhvn. / Humlebæk 2007. Rigt illustr. i farver. Stor 4to. 236 s. Orig. kartonnage med smudsomslag. #159367DKK350
EUR47
Udstilling på Louisiana 9. oktober 2007 - 1. januar 2008.
FORNYET FUNDATS for det kongelige Academie for de skiönne Kunster i Kiöbenhavn. Frederiksberg Slot, den 28. Julii 1814. 34 s. Samt. flammet helskind med forgyldt bordure. #128757DKK800
EUR107
FOSKETT, DAPHNE: British Portrait Miniatures. A History. London 1968. Rigt illustr. i s/h og farver. 199 s. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cased boards. #75427DKK400
EUR54
FOSKETT, DAPHNE: British Portrait Miniatures. A History. London 1963. Rigt illustr. i s/h og farver. 199 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #83386DKK400
EUR54
* * * SEE PICTURE * * *
FRA CÉZANNE TIL SØNDERGAARD. Kbhvn. 1956. Rigt og smukt illustr. med farveplancher. 123 s. Opl. 300 numr. ekspl. Elegant priv. grønt helskindsbd. med blindtrykte dekorationer på ryg og permer, tegnet af Thyge Hvass, forgyldt topsnit. Bindet sign. Anker Kyster Eftf. 1956. (Henrik Park). #108347
DKK5000
EUR670
FRAGONAR - NOLHAC, PIERRE DE.: Fragonard 1732-1806. Paris: Goupil et Cie, Manzit, Joyant et Cie 1918. With coloured illustr. 224 + (2) pp. Red half morocco, spine richly gilt, top edge gilt, orig. wrappers preserved. #157935DKK1000
EUR134
With the Swedish prime minister's Ernst Tryggers book plate.
FRANCIS, SAM -: The Monotypes of Sam Francis. Les Monotypes de Sam Francis. Die Monotypien von Sam Francis. With a Foreword by Pontus Hulten and Garner Tullis. Stuttgart 1994. Richly illustr. with colourplates. 4to. 346 p. Limited to 1500 numb. and signed copies. Publisher's pictorial cloth. #70021DKK1750
EUR234
* * * SEE PICTURE * * *
FREDDIE, WILHELM - JAGUER, EDOUARD: Wilhelm Freddie. København: Svend Hansens Forlag 1969. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 8 orig. litografier, alle signerede og daterede. Fol. Oplag 350 numr. og sign. ekspl. 169 s. Orig. kartonnage. Eksemplar med betegnelsen "EA". Richly illustr. in black/white and colours and with 8 orig. lithographs, all are signed and dated. Limited to 350 numb. and signed copies. Publisher's cased boards. Copy with "EA" in stead of number. #159953
DKK15000
EUR2010
FREDDIE, WILHELM - LÆSSØE, ROLF: Wilhelm Freddie. Kbhvn. 1996. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 277 s. Orig. hellærred med smudsomslag. #118557DKK400
EUR54
FREDDIE, WILHELM - LÆSSØE, ROLF: Wilhelm Freddie. Kbhvn. 1996. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 277 s. Orig. hellrd. #157976DKK750
EUR100
Med dedik. til Niels-Jørgen Kaiser fra forfatter og kunstnerens hustru.
FREEDBERG, DAVID: Dutch Landscape Prints of the Seventeenth Century. London 1980. 80 pp. + 144 illustr. Publisher's cased boards. Fresh as published with dustjacket. #154537DKK500
EUR67
FRIES, ERNST - WECHSSLER, SIGRID: Ernst Fries (1801-1833). Monographie und Werkverzeichnis. Heidelberg: Kehrer Verlag 2000. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 405 pp. Publisher's cased boards. #136087DKK425
EUR57
FRØLICH, LORENZ - HENDRIKSEN, F. (Udg.): Lorenz Frølich. Egne Optegnelser og Breve til og fra hans Slægt og Venner. I Hundredaaret for Kunstnerens Fødsel. 2 bd. (1:Ungdomstiden og Joh. Th. Lundbye. 2: Manddom ude - Alderdom hjemme). Kbhvn. 1920-21. Rigt illustr. 4to. VIII + 407 s. Opl. 550 ekspl. Indbundet ubeskåret med orig. omslag og guldsnit i ét smukt privat halvlæderbind. Bindet slidt på nederste kant. #157831DKK500
EUR67
FRÖLICH, LORENZ -: DEN ÆLDRE EDDAS GUDESANGE. Tegninger til den ældre Eddas Gudesange. Særtryk i XXV. Eksemplarer paa Kunstnerens firsindstyveaarige Fødselsdag XXV. Oktober MDCCCC. Med Forlæggerens Tilladelse trykt i Fagskolen for Boghaandværk Kjøbenhavn MDCCCXCIX-MDCCCC. Oversat af Karl Gjellerup. Fol. 33 blade. Ekspl. nr. 5 på japanpapir. Signeret F.H. for F. Hendriksen. Indbundet ubeskåret i originalt halvlæder af grøn chargrin. #159851DKK3500
EUR469
Samlingen består af 33 blade - rækkefølgen er saa vidt mulig den samme som i bogen. Enkelte i værket ubrugte vignetter ere her medtagne. Teksten udkom oprindeligt i 1895.
FRÖLICH, LORENZ -: DEN ÆLDRE EDDAS GUDESANGE. Tegninger af Lorens Frølich. Særtryk i XXV. Eksemplarer paa Kunstnerens firsindstyveaarige Fødselsdag XXV. Oktober MDCCCC. Med Forlæggerens tilladelse trykt i Fagskolen for Boghaandværk. Kbhvn. 1899-1900. 33 blade. Tværfol. Priv. hlvldr. med rygforgyldning. #74374DKK3000
EUR402
Rækkefølgen er saa vidt mulig den samme som i bogen; enkelte i værket ubrugte vignetter ere her medtagne.
Ekspl. nr. 22. Knud Scavenius' ekspl.
FRÖLICH, LORENZ: The Lord's Prayer; illustrated by a series of Etchings; and dedicated to H.R.H. Alexandra, Princess of Wales, May 1863. [Paris 1863]. With 11 plates. 4to. Publisher's cloth. Titlepage and binding weakly stained. #15207DKK850
EUR114
FRØLICH, LORENZ: Sex Blade til Hjortens Flugt, Episk Digt af Chr. Winther. Tegnede og lithograferede af Lor. Frølich. [Kbhvn. 1856]. Stor fol. 6 Litografier udført af J.W. Tegner og Kittendorffs Lith. Inst. Indbundet i originalt hellærred med påtrykt titel på forperm. #156630DKK5000
EUR670
2 motiver fra Flugten - 2 motiver fra Kongsgaarden - 1 motiv med Moder og Datter - 1 motiv med Korset.
FUCHS, ERNST: Draeger - Fuchs über Ernst Fuchs. Bilder und Zeichnungen von 1945-1976. Mit einem einführenden Text von Marcel Brion. München: R. Piper 1977. Richly illustr. in b/w and colour. 230 pp. Publisher's cloth. #155484DKK850
EUR114
Orig. lithograph enclosed.
GADDI, TADDEO - LADIS, ANDREW: Taddeo Gaddi. Critical Reappraisal and Catalogue Raisonné. Columbia & London: University of Missouri Press 1982. VIII + 276 pp. Publisher's cloth. #156821DKK600
EUR80
GADE. RUNE & CAMILLA JALVING: Ny-brud. Dansk kunst i 1990erne. Kbhvn. 2006. Rigt illustr. i s/h og faver. 4to. 296 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160533DKK350
EUR47
GAINSBOROUGH - WATERHOUSE, ELLIS: Gainsborough. London: Spring Books 1966. Rigt illustr. i s/h og farver. 296 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #75337DKK350
EUR47
GALLERIE DER SCHÖNHEITEN in der K. Residenz zu München. (Title on frontboard). München: Piloty & Loehle c. 1860. 38 original albumenprinted photoes depicting female portraits after lithographs tipped on boards. Each photo ca. 9,5x5,5 cm. In contemporary full leather decorated on boards and all edges gilt. Binding a little marked of use. #156176DKK3500
EUR469
No titlepage or text, photographs only.
GARGIULO, RAPHAËL (Edit.): Collection of the most reamarkable Monuments of the National Museum. First edition now published. 4 vols. (All publ.). Naples 1870. Contains 240 copperplates + Indexes. Bound in 2 contp., a little worn halfleatherbindings. #47118DKK3000
EUR402
Except from the indexes no text was published.
GAUGUIN, PAUL - GAUGUIN, POLA: Paul Gauguin. Overs. ved Paul la Cour. Kbhvn. 1937. Rigt illustr. 231 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Andrée & Thomsen. #138546DKK500
EUR67
GAUGUIN, PAUL - MORICE, CHARLES: Paul Gauguin. Paris: H. Floury 1919. Illustr. in black/white and colours. Bound with orig. wrappers in half morocco. spine richly gilt. #82112DKK1500
EUR201
GAUGUIN, PAUL - MORICE, CHARLES: Paul Gauguin. Paris: H. Floury 1919. Illustr. in black/white and colour. Uncut copy bound with orig. wrappers and topedge gilt in nice contp. halfleather. Spine faded. #112087DKK1500
EUR201
GAUGUIN, PAUL: Noa Noa. Beretning om opholdet paa Tahiti. Forsynet med gengivelser efter kunstnerens manuskript til Noa Noa og andre af hans arbejder fra Tahiti. Forord og Oversættelse ved Paul la Cour. Kbhvn. 1944. Illustr. 175 s. Indbundet ubeskåret med de originale omslag i smukt privat halvpergament med skindtitelfelt på ryggen. Bindet signeret Juul-Lassen #160229DKK350
EUR47
GAVARNI -: Le Diable à Paris. Paris et les Parisiens. First edition. 2 vols. Paris: J. Hetzel 1845-1846. With 212 illustr. and numerous vignettes. XXXII + 380; LXXX + 363 pp. Contp. green half morocco over marbled boards, spines richly gilt in compartments, top edge gilt; internally clean. #128077DKK6500
EUR871
GAVARNI -: Oeuvres choisies. Revues, corrigées et nouvellement classées par l'Auteur. Études de moeurs contemporaines. Avec des notices et tête de chaque série par Théophile Gauthier, Laurent-Jan, Lireux et Léon Gozlan. 2 vols. in one. Paris: J. Hetzel 1846. Med 160 træskårne plancher af Gavarni. Indb. med helt guldsnit i ét orig. hellrdbd. rigt dek. med guld på ryg og permer. Bindet lidt slidt. With 160 fullpage woodcuts by Gavarni. Publisher's clothbinding with gilt edges and golddec. on spine and boards. Binding with marks of use. #27100DKK4000
EUR536
Indeholder / Contains: Les Enfants Terribles. Traduction en Langue Vulgaire. Les Lorettes. Les Actrices. Fourberies de Femmes. Clichy. Paris le Soir.
* * * SEE PICTURE * * *
GELSTED, OTTO (Red.): Ord af Malere. I Udvalg. Kbhvn. 1939. 95 s. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i smukt privat lavfalset papirbind. Bindet signeret Harry Larsen. #159362
DKK400
EUR54
GIACOMETTI, ALBERTO - HOHL, REINHOLD: Alberto Giacometti. New York 1971. Richly illustr. in b/w and colour. 327 pp. Publisher's pictorial cloth. #160522DKK250
EUR34
GIBBONS, GRINLING - BEARD, GEOFFREY: The Work of Grinling Gibbons. London 1989. Rigt illustr. 224 s. Orig. kart. Richly illustr. Publisher's cased boards. #80965DKK400
EUR54
GILL, ERIC - GILL, EVAN R.: The Inscriptional Work Eric Gill. An inventory. London: Cassell 1964. With XVI plates. XVII + 140 pp. Publisher's cloth. #79002DKK350
EUR47
GILL, ERIC - SPEAIGHT, ROBERT: The Life of Eric Gill. London: Methuen 1966. Illustr. XVII + 323 pp. Publisher's cloth. #79022DKK500
EUR67
GIORGIONE. - ANDERSON, JAYNIE: : Giorgione, peintre de la "brievete poetique." Paris: Editions de la Lagune, 1996. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 392 pp. Publisher's cloth. #158264DKK500
EUR67
GITZ-JOHANSEN: Nattergalenatten. Tema med variationer. Kbhvn.: Selskabet Bogvennerne 1967. Rigt illustr. [9 s. + 48 tavler] #78992DKK350
EUR47
GITZ-JOHANSEN: Piger. 25 Originaltræsnit. Kbhvn. 1942. 4to. 58 s. Oplag 500 numr. eksemplarer. #1503DKK400
EUR54
'Tilegnet mine Sønner'.
GITZ-JOHANSEN: Revontuli. En vintersolhvervshilsen i det år 1962. Skjern 1962. Med orig. træsnit af Gitz-Johansen. Opl. 140 ekspl. #5845DKK350
EUR47
GITZ-JOHANSEN: Stregmagi. Med forord af P.V. Glob. Udsendt i anledning af kunstnerens 80 års fødselsdag. Kbhvn. 1977. Rigt illustr med orig. træsnit. 4to. Opl. 750 numr. ekspl. #158511DKK500
EUR67
GITZ-JOHANSEN: Tanker om Kunst. Vintersolhverv 1950. Skjern 1950. Med træsnit af Gitz-Johansen. [10] s. Opl. 140 numr. ekspl. #39448DKK350
EUR47
GIULIANI, GIOVANNI - RONZONI, LUIGI A.: Liechtenstein Museum Wien: Giovanni Giuliani (1664-1744). Hrsg. von Johann Kräftner. 2 vols. (Essays. Katalog). München, Berlin, London, New York 2005. Richly illustr. in black/white and colour. 236 + 432 pp. In publisher's slipcase. #55808DKK250
EUR34
Fresh as published.
GLASER, CURT: Die Graphik der Neuzeit. Vom Anfang des XIX. Jahrhunderts bis zur Gegenwart. Berlin: Bruno Cassirer 1922. Rigt illustr. IX + 585 s. Orig. hlvperg. Richly illustr. Publisher's halfvellum. #74027DKK1000
EUR134
GOMBRICH, E.H.: Kunstens historie. Ny revideret og udvidet udgave. Kbhvn. 2007. Rigt illustr. i s/h og faver. 688 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160530DKK300
EUR40
GOTSCH, F.K.: Friedrich Karl Gotsch 1900-1984. Werkverzeichnis der Gemälde. Bearbeitet von Peter Goeritz & Marion Leuba in Zusammenarbeit mit Christian Rathke. Schleswig-Holsteinisches Landesmusem 1992. Richly illustr. in black/white and colour. 208 pp. Publisher's cloth. #136077DKK425
EUR57
GRAFISK CIRKEL NR. 38 - ROSTRUP, HAAVARD: Johan Tobias Sergel. Kbhvn. 1941. Illustr. 22 s. + 7 plancher. Opl. 100 numr. og sign. ekspl. Orig. kart. #11164DKK350
EUR47
GRANDJEAN, LOUIS E. og ALBERT FABRITIUS (Red.).: Den lille Portrætkunst i Danmark siden 1750. Kbhvn. 1949. Illustr. 221 s. Indb. ubesk. med o.o. og guldsnit i smukt priv. hlvperg. Bindet sign. Andrée & Thomsen. #155826DKK600
EUR80
GRANDVILLE -: Scènes de la vie privée et publique des animaux. Études de moeurs contemporaines. Publ. sous la direction de M. P.-J. Stahl. 2 vols. 1st edit. Paris: J. Hetzel et Paulin 1842. Richly illustr. with vignettes by Grandville. (8) + 386 + (6); 390 + (6) p. Contp. halfleather with clothboards, spine gilt. Nice and clean copy. #149567DKK8000
EUR1072
GRAPPE, GEORGES: Die Künstler vom Montmartre. Berlin n.d. (ca. 1910). Rigt illustr. Fol. 59 s. Hlvlæder. Richly illustr. Halfleather. #6652DKK400
EUR54
GRIMSCHITZ, BRUNO: Die Altwiener Maler. Wien: Kunstverlag Wolfrum 1961. With plates in b/w and colour pasted in. 4to. 124 + (2) pp. + plates. Publisher's patterned cloth. #155868DKK400
EUR54
GRUNER, LODOVICO (Edit.): I Mosaici della cupola nella cappella chigiana di S. Maria del Popolo in Roma inventati da Raffaelle Sanzio d'Urbino. Illustrati da Antonio Grifi. Roma: Presso l'Editore 1839. With 11 plates. Grand folio. 18 pp. + plates. Contemporary worn halfleather, spine missing. #158830DKK3000
EUR402
GRØNNINGEN. Charlottenborg 26/1 - 16/2 1969. Rigt illustr. i s/h og farver samt med originallitografier i farver af bl.a. Wilh. Freddie, Per Kirkeby, Helge Ernst, Thomas Winding, Poul René Gauguin og Ib Spang Olsen. 4to. #433DKK500
EUR67
GÖRLING, ADOLPH: Stahlstich-Sammlung nach den vorzüglichsten Gemälden der Dresdener Galerie. Nebst Text. Der Neue Kunstverein. Neue Serie. 2 vols. in one. Leipzig und Dresden: Payne [1848-51]. With in all 136 steelengraved plates. (4) + 354 pp. Bound with all edges gilt i nice newer halfleather with golddec. on spine. Except from minor waterstain generally a nice and clean copy. #54988DKK4500
EUR603
Originally issued in 42 parts. Complete.
HALLMAN, ADOLF, IB ANDERSEN & SIKKER HANSEN: Tegninger fra Politikens Magasin. Kbhvn. 1944. Rigt illustr. i s/h og farver. Fol. 23 s. #158648DKK500
EUR67
HAMMERSHØI, VILHELM - VAD, POUL: Hammershøi. Værk og liv. Kbhvn. 1988. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 461 s. Eet af 125 numr. eksemplarer i halvlæder-luksusindbinding udført af Ole Olsen. #6950DKK1000
EUR134
Ekspl. nr. 70 signeret af forfattter og bogbinder. Ryggen en anelse misfarvet.
HANSEN, HANS NIKOLAJ - HJEJLE, BERNT: Min Far [Hans Nikolaj Hansen]. Foredrag holdt 1. september 1961 i Den danske Statsraiofoni i serien: Et menneske og et milieu spejlet i erindringen. Privattryk. Kbhvn. 1961. Illustr. i s/h og farver. 24 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. helskind med ryg i mørkere farve skind end på permerne. #155569DKK400
EUR54
HANSEN, PETER - SCHOU, KARL: Maleren Peter Hansen 1868-1928. Kbhvn. 1938. Rigt illustr. 191 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Erik B.Thomsen. #155952DKK600
EUR80
HARDIE, MARTIN: Water-colour Painting in Britain. Vol. 3: The Victorian Period. London 1968. Richly illustr., 4to. XVI + 398 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket. #154006DKK1000
EUR134
HARTUNG, HANS - APOLLONIO, UMBRO: Hans Hartung. Translated by John Shepley. New York [1972]. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. [28] s. + 202 plates. Publisher's cloth. #160497DKK250
EUR34
HAUGEN SØRENSEN, ARNE - GOTFREDSEN, LISE: Gennem billedernes spejl. Maleren Arne Haugen Sørensen. Århus 2005. Rigt illustr. i s/h og farver. 95 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160496DKK250
EUR34
HAUGEN SØRENSEN, ARNE - LÆSSØE, ROLF: Arne Haugen Sørensen. Malerier 1962-2006. Kbhvn. 2006. Rigt illustr. i farver. 144 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160466DKK250
EUR34
HAUGEN SØRENSEN, ARNE: Inde i hovedet. Rungsted Kyst: Anders Nyborg 1988. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. Opl. 1200 numr. og sign. ekspl. #7208DKK400
EUR54
HAUGEN SØRENSEN, JØRGEN - HOVDENAKK, PER: Jørgen Haugen Sørensen - jeg mener jeg ser. Katalog trykt i forbindelse med udstillingen på Kunstcentret Silkeborg Bad 1.6.-17.9. 2000, Sophienholm 23.9. - 15.11. 2000, Musio da Agua, Lisboa 18.1.-28.2. 2001. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 120 s. Orig. kart. med smudsomslag. #155624DKK500
EUR67
HAUGSTED, IDA: Italiens smukkeset Egn. Dansk guldalder i Alban, Frascati og Nemi. Kbhvn. 2003. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 356 s. Orig. hellærred med smudsomslag. #159883DKK400
EUR54
HAUSMANN, RAOUL - ZÜCHNER, EVA: Der deutsche Spiesser ärgert sich. Raoul Hausmann 1886-1971. Ostfildern 1994. Rigt illustr. i s/h og farver. 295 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #70655DKK350
EUR47
Exhibition Berlinische Galerie.
HAVSTEEN-MIKKELSEN, SVEN: Pam. Anders Nyborg, Rungsted Kyst 1986. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 38 s. Opl. 1200 numr. og sign. ekspl. #11314DKK400
EUR54
HEARTFIELD, JOHN: Typed letter. Dated Berlin 18 August 1961. One A4 page. To Mr. and Mrs. Larsen at the Danish communist newspaper "Land og Folk" (Country and People). He thanks them for sending a copy of the newspaper that included some of his photo-montages. Signed in ink. #76632DKK6000
EUR804
HEATH'S GALLERY OF BRITISH ENGRAVINGS. Vol. 2 (of 4). London: Longman, Rees, Orme, Brown, Green and Longman c. 1837. With 54 engr. plates and 36 pp. text. Contp. gilt cloth, all edges gilt. #74912DKK1000
EUR134
HEERUP, HENRY - GRUNDTVIG, N.F.S.: Velkommen igen, Guds engle små. Kbhvn.: Brøndums Forlag 1972. Med originalgrafik af Henry Heerup. 28 s. Opl. 2000 numr. ekspl. #6313DKK400
EUR54
HEERUP, HENRY - SARVIG, OLE: 4 Digte / Poems. Mappe udsendt i Anledning af Aarskiftet 1945. Hvert digt af Sarvig trykt på eget folioblad. Biografi af Ejler Bille. Kbhvn: Carit Andersen, trykt hos J. Chr. Sørensen [1944]. Med 4 farvelitografier af Henry Heerup, heraf 2 signeret i tryk, samt med 2 orig. farvelitografier trykt som omslag på karton, foromslaget er signeret i hånden. Fol. Oplag 350 numr. og signerede. eksemplarer.
Portfolio with 6 original colourlithographs by Heerup, front- and backcover printed on board, frontboard signed by hand. Limited to 350 numbered copies. #8926
DKK6000
EUR804
Moestrup nos. 16-21.
HEERUP, HENRY - SCHADE, JENS AUGUST: Sjov i Danmark eller som man ser det -. Satirisk Sangværk. Kbhvn. 1945. Illustr. med vignetter samt 12 orig. farvelitografier af Henry Heerup. 98 s. Orig. kart. Illustr. with 12 orig. lithographs by Henry Heerup. Publisher's cased boards. #6572DKK2500
EUR335
helt perfekt eksemplar
HEERUP, HENRY - SCHADE, JENS AUGUST: Sjov i Danmark eller som man ser det -. Satirisk Sangværk. Kbhvn. 1945. Illustr. med vignetter samt 12 orig. farvelitografier af Henry Heerup. 98 s. Orig. kart. Illustr. with 12 orig. lithographs by Henry Heerup. Publisher's cased boards. #159761DKK5000
EUR670
Med hilsen fra forfatteren.
HEERUP, HENRY - SCHADE, VIRTUS: Heerup. Kbhvn. 1967. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 8 orig. litografier. 192 s. Opl. 1000 numr. og af kunstner sign. ekspl. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour and with 8 orig. lithographs. Limited to 1000 numb. and by the artist signed copies. Publisher's cloth. #6879DKK3000
EUR402
HEERUP, HENRY - WILMANN, PREBEN: Henry Heerup. Full text in English. Kbhvn. 1962. Rigt illustr. i s/h og farver. 104 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in b/w and colour. Publisher's cloth with dustjacket. #19382DKK175
EUR23
Danske nutidskunstnere bd. III. Contemporary Danish Artists vol. III.
HEERUP, HENRY - WILMANN, PREBEN: Henry Heerup. Full text in English. Cop. 1962. Rigt illustr. i s/h og farver. 104 s. + 51 tavler. Richly illustr. in black/white and colour. Red half morocco. #125547DKK500
EUR67
Danske nutidskunstnere III. Contemporary Danish Artists vol. III.
HEERUP, HENRY: Fløjte Huggas Billedbog. Hvedekorns Bogserie Kbhvn. 1953. Trykt i litografi i farver hos Permild & Rosengreen. Oplag 600 ekspl. 4to. Orig. kartonnage. Printed in lithography in colour by Permild & Rosengreen. Limited to 600 copies. Publisher's cased boards. #160732DKK2000
EUR268
Eksemplar med en lille rift og et ubetydeligt knæk i øverste kant. Moestrup 92-98.
HEERUP, HENRY: Fløjte Huggas Billedbog. Hvedekorns Bogserie. Kbhvn. 1953. Trykt i litografi i farver hos Permild & Rosengreen. Opl. 600 ekspl. 4to. Orig. kart. Printed in lithography in colour by Permild & Rosengreen. Limited to 600 copies. Publisher's cased boards. #68232DKK3000
EUR402
Helt frisk eksemplar. Moestrup 92-98.
HEIBERG, STEFFEN: Danske portrætter. 2. udgave. Kbhvn. 2005. Rigt illustr. i s/h og faver. 192 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160541DKK200
EUR27
HEINESEN, WILLIAM: Fra billedmagerens værksted. Tegninger, malerier og farveklip. Tórshavn 1980. 118 s. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. kartonnage. #6283DKK500
EUR67
HEINSEN, HEIN - TØJNER, POUL ERIK: Hein Heinsen skulptur. Klampenborg 1999. Rigt illustr. i farver. 4to. 144 s. Orig. kartonnage. #160483DKK300
EUR40
Samtalerne mellem Poul Erik Tøjner og Hein Heinsen fandt sted i kunstnerens atelier på Stevns, september 1999.
HENDRIKSEN, F. (Udg.): En dansk Kunstnerkreds fra sidste Halvdel af 19. Aarhundrede. Bidrag til en Tidsskildring i Breve, Billeder, Oplysninger. Kbhvn. 1928. Rigt illustr. XV + 478 s. Oplag 500 eksemplarer. Indbundet ubeskåret i smukt orig. halvlæder. #159650DKK1000
EUR134
Med dedikation: "Museumsinspktør Leo Swane venligst fra F.H. 10/11 28".
HENDRIKSEN, F.: En dansk Kunstnerkreds fra sidste Halvdel af 19. Aarhundrede. Bidrag til en Tidsskildring i Breve, Billeder, Oplysninger. Kbhvn. 1928. Rigt illustr. XV + 478 s. Opl. 500 ekspl. Indb. ubesk. med guldsnit foroven i orig. hlvldr. #20997DKK500
EUR67
HETSCH, G.F.: Vägledning till linearperspektivens studium och använande. Stockh.: L.J. Hjerta 1852. Med 8 foldede tavler. 30 s. - Medindbd.: A.F. Markman: Vägledning vid lavering och färgläggning, samt slagskuggors konstruktion på projektionsritningar. Lund 1860. Med 53 figurer. 28 s. Indbd. i eet samt. hlvldrbd. #115527DKK1000
EUR134
HIROSHIGE, UTAGAWA: The Fifty-Three Stages of the Tokaido. Honolulu 1965. With 55 colourplates. Oblong 4to. 12 + (110) pp. Publisher's cloth with dustjacket. #158817DKK500
EUR67
HOCKNEY, DAVID -: David Hocknet by David Hockney. Reprint. London: Thames and Hudson 1978. 312 pp. Publisher's cloth. #158005DKK350
EUR47
HOCKNEY, DAVID -: David Hockney. A Retrospective. Los Angeles County Museum of Art and New York: Abrams 1988. Richly illustr. in black/white and colour. 288 pp. Publisher's cloth. #158007DKK300
EUR40
HOCKNEY, DAVID -: That's the way I see it. Edited by Nikos Stangos. London: Thames and Hudson 1993. Richly illustr. in black/white and colour. 248 pp. Publisher's cloth. #158006DKK350
EUR47
HORN, REBECCA -: Rebecca Horn. Mit Beiträgen von Germano Celant and others. Interviews von Germano Celant & Stuart Morgan. Texte von Rebecca Horn. Nationalgalerie Berlin, Kunsthalle Wien in Zusammenarbeit mit dem Guggenheim Museum 1994. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 360 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #71665DKK500
EUR67
HORNE, ALAN: The Dictionary of 20th Century British Book Illustrators. Woodbridge: The antique collectors's club 1994. Richly illustr. in b/w and colour. 456 pp. Publisher's cloth with dustjackets. #160136DKK600
EUR80
HOWARD, KEN - SPENDER, MICHAEL: The Paintings of Ken Howard. - Drawn by the Light -. Newton Abbot 1992. Richly illustr. in colour. Oblong 4to. 96 pp. Publisher's boards with dustjacket. #160191DKK600
EUR80
HOWORTH, LISA (Edit.): The South. A Treasury of Art and Literature. No place: Beaux Arts Editions 1993. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 368 s. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cased boards. #44891DKK400
EUR54
HUBALA, ERICH: Die Kunst des 17. Jahrhunderts. Berlin 1970. Rigt illustr. i s/h og farver. 387 s. Orig. hlvldr. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's halfleather. #13627DKK400
EUR54
Propyläen Kunstgeschichte 9.
HUNDERTWASSER - SCHMIED, WIELAND: Hundertwasser 1928-2000. 2 vols. (Personality, Life Work. Werkverzeichnis - Catalogue Raisonné). Köln: Taschen 2002. Richly illustr. in black/white and colour. 400 pp. + Vol. II: Werkverzeichnis by Andreas Christa Furst. 1391 pp. Limited to 10.000 copies. Publisher's decorated and embroidered cloth in slipcase and orig. cardbox. Signed by the artist. #136106DKK2100
EUR281
Enclosed orig. colour-etching signed in the printing.
HUNDERTWASSER: Friedensreich Regentag. München: Haus der Kunst 1975. Glarus 1975. Richly illustr. in b/w and colour. 16mo. 459 pp. Publisher's pictorial cloth. #159812DKK500
EUR67
First edition.
HUNNISETT, BASIL: Steel-engraved book illustration in England. London 1980. Richly illustr. XVI + 264 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket. #154236DKK400
EUR54
HÖGFELDT, ROBERT: En ny Högfeldtbok. 36 akvareller. Stockh. [1943]. Rigt illustr. i s/h og farver. Tvær4to. 22 s. + plancher. Orig. hellrd. #78825DKK500
EUR67
HÖST, ANDR. FRED.: Mythologisk Gallerie. 60 udvalgte Scener efter berömte Kunstneres Tegninger, stukne i Kobber af Franz Stöber. Med en kort Forklaring ved Andr. Fred. Höst. Kjøbenhavn 1839. Litograferet titelblad. 84 s. samt 60 kobberstukne plancher. Samt. hellærred med forgyldt rygtitel. Tekstsiderne som altid brunede. #158737DKK2500
EUR335
Med exlibris fra slægten Hamilton på Hedensberg og håndskrevet notat med navnet Gustaf Hamilton, dateret 24/12 [18]46.
HØST, OLUF - BØGGILD, HANSAAGE: Høst. Maleren og mennesket Oluf Høst. Forord af Jens Erik Sørensen. Kbhvn. 2001. Rigt illustr. i s/h og faver. 208 s. Orig. hellærred. #160526DKK400
EUR54
HØST, OLUF - NIELSEN, JØRGEN: Oluf Høst 1971. Kbhvn.: Frederiksberg Bogtrykkeri 1971. Illustr. i teksten samt med 25 farveplancher af kunstnerens malerier med dækramme. Oplag 1450 numr. eksemplarer. 61 s. + plancher. Orig. halvlærred. #20950DKK600
EUR80
HØST, OLUF - PALUDAN, JACOB: Oluf Høst. Tegninger og notater. Indl. ved Jacob Paludan. Kbhvn. 1966. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 52 s. Indbd. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Nord hefte III. #138167DKK1000
EUR134
HØST, OLUF: Kjölvann. En sjöforklaring. Dagbøger 1927-1959. I udvalg ved Henning Ipsen og Henning S. Møller. Kbhvn. 1964. Illustr. med 24 original-litografier. 59 s. Opl. 1000 numr. og af kunstner sign. ekspl. Orig. hellærred og original kassette. #2589DKK750
EUR100
HØST, OLUF: Skitser. Med et indledende essay af Peter Tiemroth. Kbhvn. 1998. Rigt illustr. i s/h og farver. Lille Tvær-4to. 70 s. Indbundet med orig. omslag i privat halvlæder. Bindet signeret Ole Olsen. #160518DKK500
EUR67
Ét af 300 eksemplarer, signeret af P. Tiemroth.
HØYER, CORNELIUS - COLDING, TORBEN HOLCK: Cornelius Høyer 1741-1804. Kbhvn. 1961. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 318 s. + illustr. #5700DKK400
EUR54
Major work on the Danish miniature painter.
HAAS, CARL: Kaiserliche königliche Bilder-Gallerie im Belvedere zu Wien. Nach den Zeichnungen des k.k. Hofmahlers Sigm. v. Perger, in Kupfer gestochen von verschiedenen Künstlern. Nebst Erklärungen in artistischer und historischer Hinsicht. GALERIE Impériale-Royale au Belvédère à Vienne. D'après les dessins de Sigismond de Perger, peintre de la cour imp. et roy. gravée par différents artistes; avec un texte explicatif critique et historique sur chaque objet. Vol. 1-3 (of 4). Vienne & Prague 1821-25. Med 180 kobberplancher. Samt. hlvldr. med farvede skindtitelfelter. With 180 copperplates. Contp. halfleather with coloured labels. #54852DKK2800
EUR375
Hvert bind indeholder 60 plancher. Komplet for disse 3 bind. Each vol. contains 60 plates. Complete for these 3 vols.
IMISON, JOHN: The School of Arts; or, An Introduction to Useful Knowledge: being a compilaton of real experiments and improvements in pleasing branches of science. 4th edition, with very considerable additions. London 1796. With 22 copperengraved plates. XV + 319 + (8) + 176 (Curious and entertaining Miscellaneous Articles) pp. Contemporary full leather with coloured and gilt on spine. #159058DKK1800
EUR241
INTERNATIONALE SITUATIONNISTE 8. Edit. by Guy Debord. Paris 1963. Illustr. 68/ pp. Publisher's wrappers. #159986DKK1000
EUR134
ISAKSON, KARL - ENGWALL, GUSTAF: Karl Isakson. Stockholm 1944. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 328 s. Velholdt eksemplar indbundet i orig. halvlæder. #42425DKK400
EUR54
ISTEDLØVEN. (Af H.N. Clausens tale ved afsløringen af H.V. Bissens "Nationalmonoment" på Flensborg kirkegård den 25. juli 1862). Omslagstitel: Nytår 1946. Udg. af Dansk Kautionsforsikrings Aktieselskab som nytårsbog. 1945. Med 1 orig. træsnit af Povl Christensen trykt på opklæbet japanpair og sign. af kunstneren. 8 s. #71291DKK500
EUR67
Holst nr. 67.
JACOBS, MICHEL: The Art of Colour. New York 1931. Illustr. in colour. XIV + 94 pp. Publisher's cloth with golddec. on frontboard. #154897DKK400
EUR54
JACOBSEN, EGILL - JESPERSEN, GUNNAR: Farvens klang. Egill Jacobsens maleri. Anders Nyborg, Rungsted Kyst 1990. Rigt illustr. 4to. Opl. 1200 numr. og sign. ekspl. #37073DKK400
EUR54
JACOBSEN, ROBERT - BRANDT, JØRGEN GUSTAVA: Ud af intet kommer du blødt gående. Billeder til digte. Kbhvn. 1979. Med illustr. i farver og sort/hvid af Robert Jacobsen udført i serigrafi, litografi samt radering hos Ivan Edeling. Grandfol. 44 s. Opl. 450 numr. og af begge kunstnere sign. ekspl. Løse ark indlagt i orig. hellærredskassette, udført i Ole Olsens Bogbinderi. #18432DKK3500
EUR469
Illustrated in black/white and colour by the famous Danish sculpturer Robert Jacobsen. Loose sheets in cloth box made by Ole Olsen. No. 111 of 450 copies printed. Signed by the artists.
JACOBSEN, ROBERT - JESPERSEN, GUNNAR: Robert Jacobsen. Oslo 1978. (dansk tekst). Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 113 s. Orig. hellrd. Med dedik. fra Robert Jacobsen. #6320DKK1000
EUR134
JACOBSEN, ROBERT - JESPERSEN, GUNNAR: Robert Jacobsen. Kbhvn. 1979. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 113 s. Orig. hellrd. #6457DKK300
EUR40
JACOBSEN, ROBERT - LAUDE, JEAN: Betragtninger over nogle nyligt udførte tegninger af Robert Jacobsen. Galerie Birch 1959. Illustr. 10 s. Oplag 750 numr. eksemplarer. #5488DKK350
EUR47
JACOBSEN, ROBERT D.: Imperial Silks. Ch'ing Dynasty Textiles in The Minneapolis Institute of Arts. 2 vols. Minneapolis 2000. Richly illustr. in black/white and colour. Fol. 1182 pp. Publisher's cloth and slipcase. #55828DKK1800
EUR241
Fresh as published.
JANSON, H.W.: 19th-Century Sculpture. New York 1985. Richly illustr. in black/white. 4to. 288 pp. Publisher's cloth. #86497DKK450
EUR60
JANSON, H.W.: Verdenskunstens historie. Maleri. Skulptur. Arkitektur. 3 bd. Kbhvn. 1977-78. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. helfabl. #110966DKK600
EUR80
JENSEN, C.E. (Red.): Karikatur-Album. Den evropæiske Karikatur-Kunst fra de ældste Tider indtil vore Dage. Væsenligst paa Grundlag af Eduard Fuchs: Die Karikatur. 2 bd. (Fra Oldtiden til den nyere Tid. Den modene Karikatur). Kbhvn. 1906-12. Rigt illustr. 568 + 535 s. Smukt privat halvlæder med blindtrykte dekorationer på ryggene. #158454DKK1000
EUR134
JENSEN, GEORG - SØRENSEN, ERIK CHRISTIAN (Red.): Søren Georg Jensen. Fotograferet af Morten Bjarnhof. Kbhvn. 1997. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 183 s. Privat halvlæder med lærredssider. #160520DKK600
EUR80
Ét af 300 nummererede eksemplarer i bibliofilindbinding udført af kunstbogbinder Ole Olsen.
JESPERSEN, GUNNAR: De abstrakte. Historien om en kunstnergeneration. 2. rev. udg. Kbhvn.: Kunstbogklubben 1967. Rigt illustr. i s/h og farver. 240 s. Orig. hellrd. #158825DKK350
EUR47
JORN, ASGER & CHRISTIAN DOTREMONT: La chevelure des choses. Préface d'Alechinsky. Paris: Édition Galerie de Rive Gauche 1961. Rigt illustr. med ordbilleder af Dotremont og Jorn. [34] s. Et af 300 numr. ekspl. Richly illustr. with word pictures by Dotremont and Jorn. One of 300 numb. copies. In publisher's slipcase. #47262DKK3500
EUR469
PHH 215. Med kunstsamleren John Hunovs ex-libris tegnet af Per Kirkeby.
JORN, ASGER - ANDERSEN, TROELS (Red.): Asger Jorn - Keramik. Med tekster på dansk og tysk af / Mit deutschen und dänischen Texten von Erik Nyholm, Troels Andersen, Ursula Lehmann-Brockhaus. Silkeborg Kunstmuseum, Badisches Landesmuseum Karlsruhe 1991. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 127 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #155590DKK500
EUR67
JORN, ASGER - ANDERSEN, TROELS: Asger Jorn. En biografi. Årene 1953-73. Kbhvn. 1997. Rigt illustr. i s/h og farver. 256 s. Orig. hellærred. #160505DKK300
EUR40
JORN, ASGER - DOTREMONT, CHRISTIAN: Jorn leve. Tervuren 1964. [4] s. Opl. 100 numr. ekspl. hvoraf dette er nr. 53. #47063DKK2500
EUR335
JORN, ASGER - LEHMANN-BROCKHAUS, URSULA: Asger Jorn i Italien. Værker i keramik, bronze og marmor 1954-1972. Silkeborg: Silkeborg Kunstmuseum 2007. Rigt illustr. i s/h og faver. 4to. 287 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160521DKK400
EUR54
JORN, ASGER - NASH, JØRGEN & ASGER JØRGENSEN: Salvi Dylvo. Kbhvn.: Helhestens Forlag [1945]. Illustr. med litografier af Jorn. [45] s. Opl. 300 numr. og sign. ekspl. Orig. kart. Illustr. with lithographs by Jorn. Limited to 300 numb. and signed copies. Publisher's boards. #47303DKK5000
EUR670
PHH 55. Van de Loo 94.
JORN, ASGER - NASH, JØRGEN & ASGER JØRGENSEN: Salvi Dylvo. Kbhvn.: Helhestens Forlag [1945]. Illustr. med litografier af Jorn. [45] s. Opl. 300 numr. og sign. ekspl. Orig. kart. Illustr. with lithographs by Jorn. Limited to 300 numb. and signed copies. Publisher's boards. #117526DKK6400
EUR858
PHH 55. Van de Loo 94. Med dedik. fra Jørgen Nash til en ukendt digterinde (navnet bortraderet). Inscribed by Jørgen Nash to an unknow poet (name removed).
JORN, ASGER - NASH, JØRGEN: Her er jeg. Samlede digte 1942-75. Kbhvn. 1975. Illustr. af forfatteren og Asger Jorn. 368 s. Orig. omslag i orig. kassette.
Poems by Jørgen Nash partly illustrated by his brother Asger Jorn. #27291
DKK500
EUR67
Et af bibliofiloplagets 400 ekspl. uden det originale farvelitografi af Jørgen Nash "Fridas fjäril".
JORN, ASGER - NASH, JØRGEN: Stavrim, sonetter. Kbhvn. 1960. Illustr. af Asger Jorn. Velholdt ekspl. #7503DKK1000
EUR134
PHH 201.
JORN, ASGER - NASH, JØRGEN: Stavrim, Sonetter. Kbhvn. 1960. Illustr. af Asger Jorn. #80518DKK2000
EUR268
Med dedik. fra Jørgen Nash til Rikke (Rigmor Hamberg, Göteborg). Presentation copy from Jørgen Nash to Rikke (Rigmor Hamberg, Göteborg).
* * * SEE PICTURE * * *
JORN, ASGER - RAJCHMANN, GENIA KATZ & ASGER OLUF JØRGENSEN: Pigen i Ilden. Silkeborg: Asger Jørgensen [1939]. Illustr. med linoliumssnit i farver af Asger Jorn. Opl. 200 ekspl. Orig. dek. kart. Illustr. with linocuts in colour by Asger Jorn. Limited to 200 copies. Publisher's decorated boards. #68908
DKK50000
EUR6700
Jorns første bog med linoliumssnit. Ét af 50 numr. ekspl. på Ingrespapir. Ekspl. uden nummer men med dedik.
The artist's first book with linocuts. One of Jorn's most charming books unmistakenly showing his fascination of Miro. One of 50 numb. copies on Ingres-paper. Copy without number. Inscribed April 1939 by Jorn.
PHH 19. Van de Loo 8.
JORN, ASGER - SCHADE, VIRTUS: Asger Jorn. Copenhagen 1965. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 4 orig. litografier i farver. 176 s. Opl. 750 numr. ekspl. på engelsk (+ 750 numr. ekspl. på dansk). Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours and with 4 orig. lithographs. Limited to 750 numb. copies in English (+ 750 numb. copies in Danish). Publisher's cloth. #141397DKK3600
EUR482
JORN, ASGER - SCHADE, VIRTUS: : Asger Jorn. Kbhvn. 1965. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 4 orig. litografier i farver. 176 s. Opl. 750 numr. ekspl. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour and with 4 orig. colourlithographs. #158014DKK4500
EUR603
Text in Danish. }Pladerne blev tilintetgjort efter trykningen. Med håndskrevet og tegnet dedikation til Tivolis direktør. (Niels Jørgen Kaiser).
JORN, ASGER -: Asger Jorn's Aarhus Mural. Edit. by Guy Atkins. Introduction by Erik Nyholm. Photographs by Dominique Darbois. Copenhagen/ Kent 1964. Rigt illustr. i s/h og farver. 16 s. Opl. 750 numr. ekspl. Richly illustr. in black/white and colour. Limited to 750 numb. copies. #46253DKK650
EUR87
JORN, ASGER -: Beskedne Luxus Billeder. Akvareller af Asger Jorn. Udstillingskatalog fra Galerie Birch. Februar 1962. Opl. 500 numr. ekspl. Med orig. litograferet omslag. Løst eksemplar. #40457DKK1000
EUR134
JORN, ASGER -: Guldhorn og lykkehjul. Med forord af P. V. Glob. Kbhvn.: Eget Forlag, [1957]. Rigt illustr. 108 s. Orig. kartonnage. #22859DKK600
EUR80
With a French translation "La roue de la fortune. Méthodologie des cultes" by Matie van Damselaer and Michel Ragon.
JORN, ASGER -: Jorn i Rundetårn. Asger Jorns grafiske værker, træsnit, radering og litografi 11. april - 17. maj 1992. Uden sted [1992]. Rigt illustr. i s/h og farver samt med liograferet omslag i farver. 40 s. #155586DKK500
EUR67
Med forord af Troels Jorn og Bjørn Rosengreen.
JORN, ASGER -: Jorn. Galerie Birch 1968. Illustr. i s/h og farver. 8 s. #158834DKK500
EUR67
Publikation fremstillet i 100 exemplarer, som en hilsen til galeriets meget nære venner. Med dedikation til Max Müller fra Børge Birch.
JORN, ASGER -: De la Méthode Triolectique dans ses applications en situlogie générale. Institut Scandinave de Vandalisme Comparé. Editions en Langues Étrangères. Århus 1964. 11 pp. Mint. #44692DKK1000
EUR134
PHH 314.
JORN, ASGER -: Nationalmuseets bøger. Bogsæsonen 1962-63. Kbhvn. [1963]. Rigt illustr. i s/h og farver samt med orig. litograferet omsl. af Jorn. 27 s. Lille rift i foromsl. Books published by the National Museum Copenhagen 1962-63. Richly illustr. in black/white and colours and with orig. lithographed cover by Jorn. Small tear in front cover. #8651DKK600
EUR80
Van de Loo 237.
JORN, ASGER -: Naturens orden. De Divisione Naturae. Silkeborginterpretation contra Københavnerinterpretation. + Værdi og Økonomi. Kritik af den økonomiske politik og udbytningen af det enestående. + Held og Hasard, Dolk & Guitar. + Ting og Polis. Komplementariteten mellem sandhedskrav og retskrav i vesteuropæisk kultur. + Alfa og Omega. Second to none.
Ialt 5 bind, med undtagelsen af Held og Hasard, i førsteoplag trykt i København 1962-80. Illustr. Med stempel fra forlaget. #159967
DKK1000
EUR134
Udsendt som meddelelse nr. 1-5 fra Skandinavisk Institut for Sammenlignende Vandalisme.
JORN, ASGER -: Pour la Forme. Bauche d'une méthodologie des arts. Internationale Situationniste. Paris 1958. Illustr. 139 s. Opl. 750 numr. ekspl. Ekspl. med kunstsamleren John Hunovs exlibris. Limited to 750 copies #90697DKK6000
EUR804
PHH 176.
JORN, ASGER -: Skånes stenskulptur under 1100-talet. 10000 års nordisk folkkonst. Text: Erik Cinthio. Foto: Gerard Franceschi. Composition: Asger Jorn. 2. udg. Kbhvn. 1995. Rigt illustr. 351 s. Orig. helfablea (kunstskind) med smudsomslag. Stempel fra forlaget på smudstitelbladet. #159882DKK500
EUR67
JORN, ASGER -: Skånes stenskulptur under 1100-talet. 10000 års nordisk folkkonst. Text: Erik Cinthio. Foto: Gerard Franceschi. Composition: Asger Jorn. Privatupplaga. Kbhvn. 1965. Rigt illustr. 96 + 305 s. Oplag 120 eksemplarer. Orig. helfablea. Richly illustr. Limited to 120 copies. Publisher's imitated leather. #159954DKK5000
EUR670
Med dedikation fra Jorn til kunsthistorikeren Ejner Johansson / Inscribed by Jorn: 'Ejner Johannsson, med venig hilsen fra Asger Jorn. 2-7-65'. PHH 357.
JORN, ASGER - : Werkverzeichnis Druckgrafik. Galerie van de Loo. München 1976. Illustr. i s/h samt med 2 udfoldelige farvelitografier samt orig. litograferet omslag af Asger Jorn. Opl. 2000 ekspl.
Illustr. in black/white and with 2 folded lithographs in colour by Asger Jorn and with orig. lithographed cover. Limited to 2000 copies. #4900
DKK5000
EUR670
JORN, ASGER (edit.): Signes Gravés sur les Églises de l'Eure et du Calvados. Institut Scandinave de vandalisme comparé sous la direction d'Asger Jorn. Copenhagen 1964. Rigt illustr. 327 s. Orig. helfablea. Richly illustr. Publisher's imitationleather. #8460DKK1000
EUR134
Bibliothèque d'Alexandrie vol. 2. With contributions by Asger Jorn, P. V. Glob, Gutorm Gjessing, Michel de Bouard and Louis Réau.
PHH 315.
JORN, ASGER (edit.): Signes Gravés sur les Églises de l'Eure et du Calvados. Institut Scandinave de vandalisme comparé sous la direction d'Asger Jorn. Copenhagen 1964. Rigt illustr. 327 s. Orig. helfablea med smudsomslag. Richly illustr. Publisher's imitationleather with dustjacket. #160800DKK1500
EUR201
Bibliothèque d'Alexandrie vol. 2. With contributions by Asger Jorn, P. V. Glob, Gutorm Gjessing, Michel de Bouard and Louis Réau.
PHH 315.
JORN, ASGER, ARMIN TUULSE, NIELS LUKMAN & JØRGEN SONNE: Gotlands Didrek. + Folkekunstens Didrek. Kbhvn. 1978. Rigt illustr. 182 + 238 s. Orig. hellrd. Richly illustr. Publisher's cloth. #46543DKK2500
EUR335
PHH 620, 621.
JORN, ASGER: 24 litografier 1963. Galerie Birch. Tryk: Permild & Rosengreen. Kbhvn. 1963. Med orig. litograferet omslag. Rigt illustr. 16 s. Ikke i Van de Loo. #158833DKK500
EUR67
Kataloget er udgivet i anledning af udstillingen "Jubilæum-serien", 24 Asger Jorn -litografier hos Galerie Birch, København i april måned 1963.
JORN, ASGER: Held og Hasard. Dolk og Guitar. Privattryk, Silkeborg 1952. Illustr. med 109 linoleumssnit af Jorn. 96 s. Opl. 109 numr. og sign. ekspl. Ét af 25 ekspl. på imit. bøttepapir. Orig. kart. med lærredsryg. Illustr. with 109 linocuts by Jorn. Limited to 109 numb. and signed copies. Publisher's cased boards with cloth-back. #56873DKK125000
EUR16750
MINT CONDITION. Copy nr. A 11 of 25 copies (signed by Jorn) on imitated hand-made paper. Copy in mint condition. PHH 120. Van de Loo 123.
Jorn himself considered this book of great importance and therefore he sent 3 copies (without illustrations) to the Philosophic faculty of the University hoping for having it accepted as a thesis. Professor in philosophy Bent Schultzer was positive and found the book wellwritten, but had to turn it down as it was not a scientific work. Jorn on the other hand was not interested in a doctorate title but wanted to have a dialogue between art and science.
Jorn was personally participating in the printing of the book together with Johannes Gregersen in Emil Stechers printing house in Silkeborg. The book is stated as being printed in 3 different variants: 25 copies on imitated handmade paper, 60 copies on unglazed paper and 24 copies on glazed paper; all 3 "variants", however, are printed on the same type of paper. As Jorn was a poor man at the time and did not have money to cover printing-expenses, he made a first subscriptions-invitation which gave 25 buyers. This was followed up by 2 others which gave 60 and 24 buyers respectively. Moreover the price was doubled at each subscription-invitation.
JORN, ASGER: Ting og polis. Komplementariteten mellem sandhedskrav og retskrav i vesteuropæisk kultur. Kbhvn. 1964. 208 s. Illustr. af forf. Udsendt som meddelelse nr. 4 fra Skandinavisk Institut for Sammenlignende Vandalisme. #19930DKK300
EUR40
Moot and city state. Complementarity between the demand for truth and the demand for justice in Western European culture.
JORN, ASGER: Værdi og økonomi. Kritik af den økonomiske politik og udbytningen af det enestående. Udsendt som meddelelse nr. 2 for Sammenlignende Vandalisme og "Foreningen for ung dansk kunst" - 1962. Kbhvn. 1962. 144 s. #44713DKK300
EUR40
PHH 245.
JUEL, JENS - POULSEN, ELLEN: Jens Juel. 2 bd. (1: Katalog / Catalogue. 2: Malerier og pasteller / Paintings and Pastels). Kbhvn. 1991. Rigt illustr. i s/h samt med plancher i s/h og farver. 282 + 572 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and with plates in black/white and colours. Publisher's cloth. #10736DKK2500
EUR335
JÜRGENSEN, FRITZ - [BØGH, NICOLAJ]: Fritz Jürgensen og hans Tegninger. Kbhvn. [1897]. 174 s. med mange tekstillustr. + 95 plancher og 2 portrætter i af kunstneren i farver. Privat halvlæder med rygforgyldning. Ryggen falmet. #23239DKK400
EUR54
JÜRGENSEN, FRITZ -: 84 Tegninger. Med et Portræt, tegnet af ham selv, samt en biografisk Skizze af P. Hansen. Kbhvn. 1878. 16 s. + 40 + 20 + 24 tegninger. Samt. hlvldr. #53572DKK500
EUR67
JØRGENSEN, BØRGE - VOSS, KNUD: Børge Jørgensen. Fra granit til stål / From Granite to Steel. Kbhvn.: Asbæk 1986. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 208 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in b/w and colour. Publisher's cloth. #82652DKK400
EUR54
Text in Danish and English.
JØRGENSEN, TOM (Red.): 101 kunstnere. En hyldest til mangfoldigheden. Holbæk 2010. Rigt illustr. i farver. Tvær 4to. 206 s. Orig. kartonnage. #160535DKK250
EUR34
KANDINSKY, W. -: Kandinsky: Russian and Bauhaus Years 1915-1933. + Kandinsky in Paris 1934-1944. 2 vols. New York: The Solomon R. Guggenheim Museum 1983-1985. Richly illustr. in black/white and colour. 360 + 268 pp. #157997DKK600
EUR80
KANDINSKY, WASSILY: Gegenklänge. Aquarelle und Zeichnungen. Köln: DuMont Schauberg 1960. Med 16 indklæbede farveplancher. 4to. 47 s. Orig. dek. kart. med lærredsryg. With 16 colourplates pasted in. Publisher's pictorial boards with clothback. #73067DKK1200
EUR161
KANDINSKY: Formens Problem. Kbhvn. 1946. Rigt illustr. 34 s. + 32 illustr. #3161DKK350
EUR47
KARNEVALS-BILLEDER. 1.-2. Hæfte: Befordringsmidler. Aquariam. Udg. af Foreningen "Fremtiden". Kbhvn. 1874-76. 2 x 24 blade. Tvær4to. Løse ark indlagt i orig., lidt slidte omslag. #44801DKK400
EUR54
KATALOG DER NEUNTEN KUNSTAUSTELLUNG DER BERLINER SECESSION. Berlin: Cassirer 1904. Illustr. 50 pp. + 35 plates. Small 8vo. Contp. half cloth, hinges weak. #118326DKK750
EUR100
The committee for the exhibition consisted of Max Liebermann, Louis Corinth, Max Slevogt, Paul Cassirer and others.
KAUFFER, E. McKNIGHT: Posters. With notes by E. McKnight Kauffer and a Foreword by Aldous Huxley. New York: The Museum of Modern Art 1937. With 9 plates in b/w. 21 p. #142696DKK1500
EUR201
KAWAKITA, MICHIAKI: Contemporary Japanese Prints. Tokyo & Palo Alto 1967. Rigt illustr. med løst indklæbede plancher i s/h og farver. Fol. XXII s. + 185 plancher med tekst. Orig. hellrd. Richly illustr. with plates in black/white and colours pasted in. Publisher's cloth. #10675DKK1000
EUR134
KIRCHNER, E.L. - DUBE, ANNEMARIE & WOLF-DIETER: E.L. Kirchner. Das graphische Werk. 3. Aufl. 2 vols. München: Prestel 1991. With 459 b/w illustr. 4to. 172 + 296 pp. Publisher's cloth in slipcase. #118796DKK750
EUR100
KIRKEBY, PER - HUNOV, JOHN (Red.): Per Kirkeby. Oeuvrekatalog 1958-1977 over raderinger, linoleumssnit, træsnit. Kbhvn. 1979. Rigt illustr. 4to. 180 s. Opl. 500 numr. ekspl. Orig. komp. hellærred. #6453DKK500
EUR67
Eksemplar uden nummer.
KIRKEBY, PER - ANDERSEN, H.C.: Den lille Havfrue. The Little Mermaid. English translation by Poul Borum. Kbhvn.: Brøndum 1984. Med 5 originallitografier af Per Kirkeby. 4to. 49 s. Opl. 1200 ekspl. Orig. kart. Illustr. with 5 original lithographs by Per Kirkeby. Limited to 1200 copies. Publisher's cased boards. #8299DKK1500
EUR201
KIRKEBY, PER - ANDERSEN, TROELS: Per Kirkeby. Werkverzeichnis der Radierungen 1983-1998 Band II. In Zusammenarbeit mit dem Silkeborg Kunstmuseum. Bern/Berlin: Verlag Gachnang & Springer 2001. Illustr. 436-884. 391 pp. #68400DKK500
EUR67
KIRKEBY, PER - GERICKE, SØREN: Det genskabte køkken. Kbhvn. 1982. Illustr. med litografier af Per Kirkeby. Fol. 20 s. #60494DKK1000
EUR134
KIRKEBY, PER - TØJNER, POUL ERIK: Per Kirkeby maleri. Klampenborg 1998. Rigt illustr. i farver. 4to. 303 s. Orig. kartonnage. #160549DKK500
EUR67
KIRKEBY, PER - WIVEL, MIKAEL: Per Kirkeby stentryk. Klampenborg 2000. Rigt illustr. i farver. 159 s. Orig. hellrd. #155577DKK500
EUR67
Med oeuverfortegnelse 1979-2000.
KIRKEBY, PER -: Per Kirkeby 122 x 122. Maleri pa Masonit. Louisiana 2002. Rigt illustr. i farver. 136 s. Orig. kart. #155513DKK350
EUR47
KIRKEBY, PER: "Roman". Introduktion af Rudi Fuchs. Introduction in English by Rudi Fuchs. Rungsted Kyst: Anders Nyborg 1985. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. Opl. 1200 numr. ekspl. Richly illustr. in black/white and colours. Limited to 1200 copies. #3032DKK1000
EUR134
Med signeret træsnit vedlagt. Signed woodcut enclosed.
KIRKEBY, PER: Fem farve-zinkografier. Kbhvn.: Brøndum 1980. Fol. Opl. 400 numr. ekspl. Indlagt i orig. mappe med lærredsryg. #151996DKK5000
EUR670
Alle håndsign. af kunstneren.
KITTELSEN, THEODOR: Har Dyrene Sjæl? Kbhvn. Ernst Bojesens Forlag. [1893]. Med titelblad og 20 opklæbede illustr. i farve. 4to. I orig. mappe. #111456DKK2500
EUR335
Kartonen til titelbladet meget svagt plettet. 1 karton med 3 cm. rift i venstre side. Omslag med lidt smårifter. ELLERS ET MEGET RENT OG VELBEVARET EKSEMPLAR.
KLEE, PAUL - AIGNER, CARL & CARL DJERASSI (Edit.): Paul Klee. Masterpieces of the Djerassi Collection. Munich 2002. Richly illustr. in b/w and colour. 151 pp. Publisher's cased boards. #160560DKK250
EUR34
With texts by Carl Aigner, Janet Bishop, Carl Djerassi, Kelly Purcell and John S. Weber. This book accompanies the exhibition Paul Klee - Masterpieces June 16 - September 2002.
KLEE, PAUL - FREY, STEFAN & JOSEF HELFENSTEIN (Hrsg.): Paul Klee. Die Sammlung Bürgi. Bern 2000. Richly illustr. in b/w and colour. 280 pp. Publisher's pictorial cloth. #160562DKK400
EUR54
KLEE, PAUL - GEELHAAR, CHRISTIAN: Paul Klee und das Bauhaus. Köln 1972. Rigt illustr. i s/h og farver. 174 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #71776DKK350
EUR47
KLEE, PAUL - GROHMANN, WILL: Paul Klee. New York: Abrams [1955?]. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 448 pp. Publisher's decorative cloth with dustjacket. #9099DKK750
EUR100
KLEE, PAUL - GROHMANN, WILL: Paul Klee. New York c. 1980. Richly illustr. in b/w and with colourplates pasted in. Publisher's pictorial cloth. #160543DKK500
EUR67
KLEE, PAUL - LANCHNER, CAROLYN (Edit.): Paul Klee. The Museum of Modern Art, New York. New York 1987. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 344 pp. Publisher's cloth, binding weakly faded. #160589DKK400
EUR54
KLEE, PAUL: : Im Zwischenreich. Aquarelle und Zeichnungen. Köln 1957. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 62 pp. Publisher's cloth. #160561DKK200
EUR27
KLEE, PAUL: Reisen in den Süden. "Reisefieber praecisiert". Hrsg. von Uta Gerlach-Laxner und Ellen Schwinzer. Stuttgart 1997. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 269 pp. Publisher's cloth. #160587DKK400
EUR54
KLINGEN. 1. Aargang. Kbhvn. 1917. Illustr. med originalgrafik af bl.a. J.A. Jerichau, Axel Salto, Harald Giersing, Albert Naur, Johannes Larsen, Per Krohg og Alf Rolfsen og med litterære bidrag af bl.a. Otto Gelsted, Sophus Claussen og Thøger Larsen. Indbundet med samtlige orig. omslag i ét privat halvlæderbind. Ryggen svagt falmet. #159315DKK3000
EUR402
KLÆSTRUP, P.C. - DICKENS, CHARLES: 40 litografier til David Copperfield, efter Phiz' originale tegninger. Kbhvn.: Hoffensbergs Lith. Etabl. 1861. Indbundet i pænt samtidigt halvlæder med guld på ryggen. Håndskrevet biblioteksnummer på ryggen. #159067DKK2000
EUR268
Kendes ikke anvendt i nogen samtidig bogudgivelse.
KLÆSTRUP, P.C. - DICKENS, CHARLES: 43 litografier til Pickwick Klubben, efter Phiz' originale tegninger. Kbhvn.: Hoffensbergs Lith. Etabl. 1861. Indbundet i pænt samtidigt halvlæder med guld på ryggen. Håndskrevet biblioteksnummer på ryggen. #159068DKK2000
EUR268
Kendes ikke anvendt i nogen samtidig bogudgivelse.
KNUDSEN, HENNING: Fnok. Illumineret af Sanna. Aalborg 1951. 12 løst opklæbede, delvist håndkolorerede tegninger. Indlagt i orig., lidt slidt dekoreret papiromslag. #159791DKK500
EUR67
* * * SEE PICTURE * * *
KNUTH, EIGIL: Kunst og Liv. Kbhvn. 1927. 307 s. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i smukt privat halvlæder. Bindet signeret Anker Kysters Eftf. 1957 [Bent Andrée]. #159776
DKK1200
EUR161
Med stor dedikation fra forfatteren.
KOERNER, JOSEPH LEO: The Reformation of the Image. London 2004. Richly illustr. 494 pp. Publisher's cased boards with dustjacket. #156796DKK400
EUR54
KROHG, CHRISTIAN: Kampen for Tilværelsen. 4 bd. Kbhvn. 1920. Illustr. i s/h og farver. Priv. hlvldr. #15380DKK600
EUR80
KROHG, CHRISTIAN: Kampen for tilværelsen. Red. af Johan Borgen. Oslo 1954. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. (8) + 806 + (2) s. Indb. ubesk. med o.o. i priv. grønt hlvldr. med enkel rygforg. og guldsnit. Ryg lidt falmet. Bindet sign. Juul-Lassen. #49801DKK1000
EUR134
KRØJER, TOM: Aviserne kommer. Situations poesi. Edition Bauhaus Situationisten Sweden. [Kbhnv.: Forf. i distr]. 1974. [68] pp. Mint copy. #160799DKK1000
EUR134
Med dedikation fra kunstneren.
KUGLER, FRANZ: Handbuch der Geschichte der Malerei seit Constantin dem Grossen. 2. Aufl. unter Mitwirkung des Verfasser umgearb. und verm. von Dr. Jacob Burckhardt. 2 vols. Berlin 1847. XIV + 661 + VIII + 659 s. Nice contp. halfleather. Old name on endpaper. #77687DKK1600
EUR214
KULTURKAMPEN. 1.-5. årgang i 28 hefter. (Det udkomne). Kbhvn. 1935-39. #5018DKK2500
EUR335
'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 2. årgang nr. 2. Kbhvn. 1936. Med abonnent navn. #159372DKK100
EUR13
'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 3. årgang nr. 1. Kbhvn. 1937. Med abonnent navn. #159373DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 3. årgang nr. 2. Kbhvn. 1937. Med abonnent navn. #159374DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 3. årgang nr. 4. Kbhvn. 1937. Med abonnent navn. #159376DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 3. årgang nr. 5-6. Kbhvn. 1937. Med abonnent navn. #159377DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 1. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159378DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 3. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159379DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 4. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159380DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 5. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159381DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 8. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159382DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 9. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159383DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 4. årgang nr. 10-11. Kbhvn. 1938. Med abonnent navn. #159384DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 5. årgang nr. 2. Kbhvn. 1939. Med abonnent navn. #159385DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 5. årgang nr. 3. Kbhvn. 1939. Med abonnent navn. #159386DKK100
EUR13
}'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi).
KULTURKAMPEN. 1.-3. årgang i 15 hefter. Kbhvn. 1935-37. #160738DKK1000
EUR134
'Frisindet Kulturkamp, dansk kulturradikal forening 1935-39, som samlede især intellektuelle til kamp for demokratiets idealer og mod fascismen. Frisindet Kulturkamp, hvis første formand var filosoffen Jørgen Jørgensen, udgav tidsskriftet Kulturkampen (1935-39), der bl.a. blev redigeret og skrevet af Hans Bendix, Peter P. Rohde, Elias Bredsdorff, Poul Henningsen og Inger Merete Nordentoft. Tidsskriftet skrev om danske såvel som udenlandske forhold, og store temaer var opdragelse, kunst og kultur, kvindens stilling og ytringsfrihed. Frisindet Kulturkamp vendte sig især mod de reaktionære tendenser i dansk kulturliv, der betragtedes som begyndelsen til en fascistisk udvikling. Om stalinismens samtidige forbrydelser var Frisindet Kulturkamp derimod tavs.' (Den store danske encyklopædi). Komplet for de første 3 årgange, ialt udkom 5. årgange i 28 hefter.
KULTZEN, ROLF & PETER EIKEMEIER: Venezianische Gemälde des 15. und 16. Jahrhunderts. 2 vols. München: Bayerische Staatsgemäldesammlungen 1971. Illustr. 268 pp. + 157 plates + VI pp. Publisher's cloth. #110257DKK800
EUR107
KUNST. 1. årgang nr. 1 - 17. årgang nr. 8. Redigeret af bl. a. Svend Eriksen, Broby-Johansen, Herman Madsen og Henning S. Møller. Kbhvn. 1953-71. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. Indbundet i smukt privat halvlærred, bind 12-17 i anden farve og design. #159782DKK2500
EUR335
KVIUM, MICHAEL - GOTTLIEB, LENNART: Michael Kvium, malerier og motiver. Kbhvn. 2002. Rigt illustr. i s/h og faver. 4to. 191 s. Orig. kartonnage. #160588DKK400
EUR54
KØBENHAVN - BRAMSEN, BO og PALLE FOGTDAL (Udg.): København før og nu - og aldrig. En billedkavalkade om København inden for voldene og søerne.
Bd. 11: Bjørk Westerbeek Dahl og Helge Gamrath: Bykort,prospekter og byens historie. Kbhvn. 1991. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. helfablea. #67888
DKK350
EUR47
KØBKE, CHRISTEN - HANNOVER, EMIL: Maleren Christen Købke. En Studie i dansk Kunsthistorie. Kbhvn. 1893. Illustr. XIV + 157 s. Smukt priv. hlvldr. #10794DKK350
EUR47
KÖNIGLICHE GEMÄLDE-GALERIE ZU DRESDEN. Dresden: F. & O. Brockmann (1894). With photographic reproductions of the works. Bound in publisher's pictorial cloth. #86727DKK1000
EUR134
30 original photographies by R. Tamme mounted on board.
LAGE, LEIF: 6 grafiske blade. [Originallitografier, i farver]. Kbhvn.: Brøndum 1983. Fol. Opl. 300 ekspl. Indlagt i orig. mappe med lærredsryg. #151966DKK5000
EUR670
Alle blade numr. og sign. i hånden.
* * * SEE PICTURE * * *
(LAHDE, G.L. og L. CHR. SANDER): Elementarverk i Tegnekunsten. 3. bind, hefte 4-5-6. Kbhvn. [1818]. Med 12 håndkolorerede kobberstik. XXIII s. + plancher med tilhørende tekst. Orig. papirbd. (Værket er kommet i 3 bind, hvert bind i 4 dele og hver del i 3 hefter; hvert hefte indeholder 4 plancher). Samt. marmoreret papbind med forgyldt titelfelt. Lidt løs. Svagt skjoldet. Med Holger Gabrielsens exlibris.
3rd vol., part 4-5-6. With 12 handcoloured engravings. XXXXX p. + plates with text. Publisher's boards in slip-case. (The book was published in 3 vols., each vol. consisted of 4 parts and each part in 3 instalments. Each instalment contains 4 plates. Contemporary marbled paperbinding, sligthly loose. #157913
DKK10000
EUR1340
Disse 3 hefter udkom særskilt under titlen "Det daglige Liv i Hovedstaden i characteristiske Figurer efter Naturen. Tolv Kobbere" og har i modsætning til "Elementarverket" tilhørende tekst til plancherne. Dette gælder også nærværende ekspl. Stikkene forestiller: Kongelig Berider. - Amager Bondedreng. - Spekhøker. - Fisker-Kjærling. - Brændeviinsmand. - Skakkerjøde. - Opvartningspige. - Natvægter. - Valbye-Kone. - Baandjøde. - Vagthavende Matros. - Kokkepige.
These 3 parts were published separately under the title "Det daglige liv i Hovedstaden i characteristiske Figurer efter Naturen" and the illustrations have explanatory text.
Bibl. Dan. I, 1105. Krohn nr. 1156.
* * * SEE PICTURE * * *
LAHDE, G.L.: Der Brand in Kopenhagen den 5, 6, und 7ten Junij, 1795. (København 1795). Med kobberstukket titelvignet efter Eckersberg, 5 kobberplancher (nr. 1 er tegnet af C.D. Fritzsch, til prospekterne 2-4 er som forlæg benyttet "Novus Atlas Daniæ", stik 24 og 26-28, og prospekt nr. 5 er tegnet af J.G. Friedrich) samt 1 kort. Blankt omslag. Titelbl. rep.
With engraved title vignette after Eckersberg, 5 copperplates (no. 1 is drawn by C.D. Fritzsch, no. 2-4 after "Novus Atlas Daniæ" and no. 5 is drawn by J.G. Friedrich) and 1 map. Blank wrappers. Titlepage repaired. #102656
DKK7500
EUR1005
LAHDE, G.L.: Tolv Blade Figurer til Tegne-Øvelser efter Thorvaldsen. Med poetiske Forklaringer af Professor A. Oehlenschläger og en oplysende Fortale af Udgiveren. 1.-3. Hefte. Kbhvn.: Trykt hos Andreas Sidelin, udg. af G.L. Lahde (1834). VIII + 12 s. + tolv plancher. #70427DKK5600
EUR750
Udkom oprindeligt som 3. bind, hefte 4-5-6 af "Elementarverk i Tegnekunsten", 1815-22.
Bibl. Dan. I, 1105. Krohn 1155.
* * * SEE PICTURE * * *
LAIRESSE, GERARD DE: Groot schilderboek, waar in de schilderkonst in al haar deelen grondig werd onderweezen, ook door redeneeringen en prentverbeeldingen verklaard; Met voorbeelden uit de beste konststukken der oude en nieuwe puikschilderen bevestigd: en derzelver wel- en misstand aangeweezen. Tweden druk, vermeerdert met des schryvers levensbeschryving. 2 vols. Haarlem: Marshoorn 1740. With engraved titlepage, portrait of the author + 65 engraved plates of which 6 are folded. (56) + 434 + (33); 400 + (28) pp. Contemporary halfleatherbindings with coloured labels and gold on spines. Binding nicely restored, internally nice and clean copy on strong paper. #157327
DKK18000
EUR2412
Describing the art of painting and drawing, perspective and proportion, form and aesthetics.
LAMBERT, JEAN-CLARENCE: Cobra. Louisiana, Humlebæk 1983. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 261 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cloth. (English text). #6547DKK500
EUR67
LAMBERT, JEAN-CLARENCE: Cobra. Königstein/T 1985. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 262 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #155587DKK400
EUR54
Text in German.
LAMBOURNE, LIONEL & JEAN HAMILTON: British Watercolours in Victoria and Albert Museum. An Illustrated Summary Catalogue of the National Collection. London: Sotheby Parke Bernet 1980. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. XV + 455 pp. Publisher's cloth. #128307DKK500
EUR67
LANDSEER, EDWIN - ORMOND, RICHARD.: Sir Edwin Landseer. With contributions by Joseph Rishel and Robin Hamlyn. New York: Rizzoli 1981. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. XVI + 224 pp. Publisher's cloth. #158034DKK400
EUR54
LANE, RICHARD: Images from the Floating World. The Japanese Print. Including an Illustrated Dictionary of Ukiyo-e. Reprint New York 1982. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 364 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #156790DKK450
EUR60
LANGE, JULIUS - KØBKE, P. (Udg.): Breve fra Julius Lange. Kbhvn. 1902. 347 s. Oplag 1000 eksemplarer. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i privat papirbind med skindtitelfelt og pergamentforstærkede hjørner og kapitæler (Rubowbind). Eksemplaret har tilhørt kunsthistorikeren Ejner Johansson. #159974DKK500
EUR67
LANGE, JULIUS: Billedkunstens Fremstilling af Menneskeskikkelsen i dens ældste Periode indtil Højdepunktet af den græske Kunst. Studier i de fra Perioden efterladte Kunstværker. Avec un résumé en francais: Étude sur la représentation de la figure humaine dans l'art primitif jusqu'à l'art grec du Ve siècle av. J.-C. Kbhvn. 1892. Illustr. Ca. 106 s. Indbundet med orig. foromslag i smukt privat halvlæder. #158516DKK500
EUR67
Vidensk. Selsk. Skr. 5. rk, historisk og philosophisk Afd. 5.b. IV.
LANGE, JULIUS: Nutids-Kunst. Skildringer og Karakteristiker. Kbhvn. 1873. XVI+532 s. Indbundet i privat papirbind med skindtitelfelt og pergamentforstærkede hjørner og kapitæler (Rubowbind). Eksemplaret har tilhørt kunsthistorikeren Ejner Johansson. #159975DKK500
EUR67
LANGE, KURT & MAX HIRMER: Aegypten. Architektur, Plastik, Malerei in drei Jahrtausenden. 3rd edit. München: Hirmer 1961. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 104 pp. + 260 plates. Publisher's cloth. #110047DKK350
EUR47
LARSEN, CHR.: Kataloger. 3 bd. Kbhvn. 1911-17. Indb. med o.o. i priv. papirbd. med brugspor. Bind signerede Anker Kyster. #118537DKK800
EUR107
Kataloger fra Kunsthandler Chr. Larsen, Højbro Plads i København.
LARSEN, JOHANNES - VINDING, OLE: Med Johannes Larsen i naturen. Kbhvn. [1957]. Rigt illustr. i s/h og farver af kunstneren. 4to. 398 s. Orig. halvlæder. #540DKK500
EUR67
Nummereret eksemplar.
LARSEN, JOHANNES: Tegninger og grafik. Tekster af Tage la Cour og Otto Gelsted. Kbhvn.: Bogvennerne [1963]. Rigt illustr. 124 s. #3479DKK350
EUR47
LARSSON, CARL - NORDENSVAN, GEORG: Carl Larsson 1853-1919. 2 bd. Stockh. 1920-21. Rigt illustr. 4to. VIII + 184; 240 s. Indb. ubesk. med orig. foromslag i ét smukt priv. hlvldrbd. #155842DKK1000
EUR134
Sveriges Allmänna Konstförenings publikatin 29-30.
LASSAIGNE, JACQUES & ROBERT L. DELEVOY: Flemish Painting. 2 vols. (1: The Century of Van Eyck. 2: From Bosch to Rubens). London: Skira 1978. Richly illustr. with colourplates pasted in. Fol. 182 + 202 pp. Publisher's cloth with dustjackets intact. #155595DKK800
EUR107
First published 1958.
LAURIN, THORSTEN - HOPPE, RAGNAR: Katalog över Thorsten Laurins samling av måleri och skulptur. Stockh. 1936. Rigt illustr. 219 s. + 258 plancher. Opl. 400 numr. ekspl. Indb. med orig. foromslag i priv. hellrd. #89886DKK400
EUR54
LAWRENCE, H.W. & B.L. DIGHTON: French Line Engravings of the late XVIII Century. London: Lawrence and Jellicoe Ltd. 1910. With 81 fullpage plates (offsetting from plates to the protective papers). 4to. XXV + 109 pp. + plates. Limited to 1050 numb. copies. Uncut copy bound with top edge gilt in nice full blue morocco richly dec. with gold on spine and boards and with large inner ornamental border. Binding signed Gust. Hedberg K. Hofbokbindare Stockholm. Binding weakly worn, internally nice and clean. In somewhat worn slipcase. #150246DKK5000
EUR670
Copy no. 635.
LEMBERGER, ERNST: Portrait Miniatures of Five Centuries. London, New York, Toronto ca. 1915. Illustr. med 75 farveplancher. 4to. XI + 36 s. + plancher. Orig. dek. helperg. Illustr. with 75 colourplates. Publisher's decorated full vellum-binding. #7009DKK1800
EUR241
LEMPICKA, TAMARA DE - BLONDEL, ALAIN: Tamara de Lempicka. Catalogue raisonné 1921-1979. Lausanne: Editions Acatos 1999. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 527 pp. Publisher's cloth. CD-ROM enclosed. #118836DKK1250
EUR168
Text in English and French.
LINDNER, RICHARD - SPIES, WERNER (Edit.): Richard Lindner. Catalogue Raisonné of Paintings, Watercolors, and Drawings. Compiled by Claudia Loyall. Munich, London, New York: Prestel 1999. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 709 pp. Publisher's cloth with dustjacket. Fresh as published. #71238DKK1000
EUR134
LINIEN 1949. Den Frie Udstillings Bygning, 27. august - 11. september 1949. Rigt illustr. i s/h med billeder af bl.a. Dewasne, Kandinsky og Arp. Richly illustr. in black/white with pictures by Dewasne, Kandinsky and Arp. [24] s. #61740DKK500
EUR67
LINIEN'S BIBLIOTEK NR. 2 - ANDERSEN, BENT G.: Nogle Ting. Kbhvn. 1934. Omslag og titelblad udført af Egon Møller Nielsen. 54 s. Cover and titlepage by Egon Møller Nielsen. #83644DKK600
EUR80
Med dedik. Inscribed copy.
LIPMAN, JEAN: American Folk Art in Wood, Metal and Stone. New York: Pantheon 1948. With 4 tipped-in colour plates and 183 illustr. 4to. 193 pp. Publisher's cloth. #126866DKK600
EUR80
LISSITZKY, EL - LISSITZKY-KÜPPERS, SOPHIE: Life, Letters, Texts. Introduction by Herbert Read. Reprint with revisions. London 1980. Richly illustr. in b/w and colour. 410 pp. Publisher's pictorial cloth. #160529DKK350
EUR47
LISTASAFN ÍSLANDS 1884-1984. Íslensk listaverk í Eigu Safnsins. Reykjavik 1985. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 237 pp. Publisher's cloth. #159035DKK500
EUR67
LOFTIE, W.J.: Lessons in the Art of Illuminating. A series of examples selected from works in the British Museum, Lambeth Palace Library and the South Kensington Museum. London: Blackie & Son (1880). With 9 tipped-in chromo-lithograped plates and additional plates. XVIII + 34 pp. Publisher's cloth. #157956DKK800
EUR107
LUCE, STEPHEN BLEECKER: Corpus Vasorum Antiquorum. United States of America. Fasc. 2. Providence: Museum of the Rhode Island School of Design, Fasc. 1. Harvard University Press 1933. With 31 plates. 4to. 16 pp. Loose as issued in clothbacked portfolio. #74312DKK500
EUR67
LUGT, FRITS: Les marques de collections de dessins & d'estampes. Marques estampillées et écrites de collections particulières et publiques. Marques de marchands, de monteurs et d'imprimeurs. Cachets de vente d'artistes décédés. Marques de graveurs apposées après le tirage des planches. Timbres d'édition. Etc. Avec des notices historiques sur les collectionneurs, les collections, les ventes, les marchands et éditeurs, etc. 2 vols. Amsterdam and La Haye 1921-56. XII + 598; XI + 464 pp. Publisher's cloth. #70368DKK5000
EUR670
LUND, E.F.S. (Udg.): Danske malede Portræter. En beskrivende Katalog. Under Medvirken af C. Chr. Andersen. 10 bd. Kbhvn. 1895-1910. Rigt illustreret. Indbundet i 8 smukke halvlæderbind med farvede skindtitelfelter. Sidste bind lidt misfarvet. #158522DKK6000
EUR804
LUNDBYE, JOHAN THOMAS - MARIANNE SAABYE (Red.): Tegninger & Huletanker. Johan Thomas Lundbye 1818-1848. Den Hirschsprungske Samling 3. september 1998 - 3. januar 1999. Kbhvn. 1998. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 386 s. #159864DKK350
EUR47
LUNDSTRØM, VILHELM - WILMANN, PREBEN og MARIANNE BRØNS: Lundstrøm. Kbhvn. 1977. Rigt illustr. i s/h og farver. 430 s. Orig. hellrd. #6260DKK250
EUR34
MADSEN, KARL: Skagens Malere og Skagens Museum. Kbhvn. 1929. Illustr. 218 s. Privat halvlæder. #2347DKK500
EUR67
Med tilskrift på friblad.
MAGRITTE, RENÉ - MEURIS, JACQUES. : Magritte. New York: Tabard Press 1988. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 233 pp. Publisher's cloth. #157985DKK500
EUR67
MAIANO, BENEDETTO DA - CARL, DORIS: Benedetto da Maiano. Ein Florentiner Bildhauer an der Schwelle zur Hochrenaissance. 2 vols. (Textband. Tafelband). Regensburg 2006. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 607 pp. + illustr. Publisher's cloth with dustjacket. #159282DKK1000
EUR134
MAILLOL, ARISTIDE - CHARBONNEAUX, JEAN: Maillol. Photographies de André Steiner. Paris 1947. Med 12 plancher. 4to. 11 s. + 12 plancher. Illustr. with 12 plates. #75577DKK400
EUR54
* * * SEE PICTURE * * *
MAILLOL, ARISTIDE - LONGUS: Daphnis et Chloé. Bois origineaux d' Aristide Maillol. Paris: Les Frères Gonin 1937. Illustr. with orig. woodcuts by Maillol. 224 pp. Limited to 525 copies. Uncut copy bound with orig. wrappers and all edges gilt in full brown morocco with blindstamped and gilt decorations in a geometrical design, in chemise and slipcase (Georges Cretté). #68948
DKK125000
EUR16750
Copy H.C. no. 19 of 25, signed by the artist and with 2 additional suites of the woodcuts + 8 proof sheets on china and thin wove. In 1937 English, French, and German editions were published at the same time, all printed by Gonin.
The Artist and the Book 174.
MAILLOL, ARISTIDE - VERGIL: Les Géorgiques. The 2 extra suites of woodcuts only (no text-vols.). Paris: Ph. Gonin 1937-43 (1950). With 122 orig. woodcuts by Aristide Maillol, 61 in black and 61 in sanguine, all stamped with device M in circle on margin, and 10 proof sheets in sanguine of early state. Loose sheets as issued housed in vellumbacked wrapper, in slipcase. #68268DKK35000
EUR4690
Copy no. 76 of 100 copies on rag wove watermarked with Maillol seated nude, paper specially made for this publication. The last book Maillol illustrated.
Wolfenbüttel, Vergil M6. Artist and the Book no. 175. Rauch no. 144. Rewald nos. 156-161 and pp. XXX-XXXII.
MALER MACHEN BÜCHER. Ausstellung der Kasseler Kunstvereins 26. Juni bis 6. Oktober 1968 Städtisches Kulturhaus. Kassel 1968. Rigt illustr. i s/h og farver. Fol. 48 s. Omslag misfarvet. Richly illustr. in black/white and colour. Cover discoloured. #79474DKK400
EUR54
MALEWICZ, KAZIMIR - NAKOV, ANDRÉI: Kazimir Malewicz. Catalogue raisonné. Paris: Adam Biro 2002. Richly illustr. in b/w. 4to. 447 pp. Publisher's cloth. #118737DKK500
EUR67
MANDEVILLE, BERNARD: Bernard Mandeville illustré par Quarante deux poètes. I. Chr. Sørensen 1978. Med 8 orig. farve-litografier sign. af kunstneren. 4to. 70 s. Opl. 700 numr. ekspl. With 8 orig. colour-lithographs sign. by the artist. Limited to 700 numb. copies. #75402DKK1000
EUR134
MARCUS, AAGE: Billedkunsten. Kbhvn. 1942. Rigt illustr. i s/h og farver. 557 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Anker Kyster 1942. #155857DKK400
EUR54
MARCUS, AAGE: Den lange vej. Erindringer. Kbhvn. 1969. Illustr. 205 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Anker Kyster Eftf. 1969. #155970DKK750
EUR100
MARESTER, G.: Le cerf - volant. Publ.by Bernard Gheerbrant. Paris: A la Hune 1974. 5 leaves (incl. Title), with 3 colour-lithographs in relief by DORNY. Folio. Loose in blue boards as issued. One of 55 copies signed by Marester. Plates signed by Dorny. #100466DKK2000
EUR268
MARINI, MARINO - WALDBERG, PATRICK: Complete Works. Introduction by Herbert Read. Catalogue and notes by G. di San Lazzaro. New York: Tudor 1970. 4to. 506 pp. Publisher's cloth. #158081DKK800
EUR107
MARTIUS, LILLI: Die schleswig-holsteinische Malerei im 19. Jahrhundert. Neumünster 1956. Rigt illustr. i s/h og farver. 448 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cloth. #36686DKK1000
EUR134
Studien zur schleswig-holsteinischen Kunstgeschichte 6.
MARWICK, ARTHUR: Beauty in History. Society, politics and personal appearance c. 1500 to the present. London 1988. Illustr. 480 pp. Publisher's cased boards. Fresh as published with dustjacket. #14242DKK400
EUR54
MATISSE, HENRI - ARAGON: Henri Matisse. A novel. Translated by Jean Stewart. 2 vols. London 1972. Richly illustr. in black/white and colour. 356 + 365 pp. Publisher's cloth. #160485DKK400
EUR54
MATISSE, HENRI - MONRAD, KASPER (Red.): Henri Matisse. Fire store samlere. Med bidrag af Albert Kostenevich, Kasper Monrad og John Klein. Kbhvn.: Statens Museum for Kunst 1999. 315 s. #160509DKK300
EUR40
MATISSE, HENRI - : Matisse, et nyt liv. Breve og værker 1941-1954. Udstilling på Louisiana august - december 2005. Kbhvn. 2005. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 255 s. Orig. kartonnage. #160508DKK300
EUR40
MEHRETU, JULIE - CHUA, LAWRENCE and others: Julie Mehretu. Leon 2007. Richly illustr. in colour. 4to. 208 pp. Publisher's pictorial cloth. #160473DKK300
EUR40
This catalogue is published in conjunction with the exhibition Julie Mehretu, Black City.
MELCHER, RALPH (Hrsg.): Die Brücke in der Südsee - Exotik der Farbe. Mit Beiträgen von Lorenz Dittmann, Eva Leistenschneider, Ralph Melcher und Aya Soika. Ostfildern-Ruit 2005. Richly illustr. in black/white and colour. Small 4to. 224 pp. Publisher's cased boards with justjackets. #55938DKK175
EUR23
Fresh as published.
MESSAGIER, JEAN -: Jean Messagier - Mai - Juin 1973. Paris: Galerie Ariel, Galerie Beno d'Incelli 1973. Rigt illustr. i farver. 4to. 24 s. Opl. 1000 ekspl. Richly illustr. in black/white and colour. Limited to 1000 copies. #79054DKK2000
EUR268
Med orig. litograferet omslag. With orig. lithographed cover.
MICHELANGELO -: Michelangelo Buonarroti. 2 bd. Kbhvn. 1921. Illustr. 446 s. Indb. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #155470DKK600
EUR80
MICHELANGEOLO - MILANESI, GAETANO: Le Lettere di Michelangelo Buonarroti. Publigate coi ricordi ed i contratti artistici per cura di Gaetano Milanesi. Firenze: Coi Tipi Dei Successori le Monnier 1875. 4to. IX + 720 + (2) pp. Later half morocco. #158260DKK2000
EUR268
With Italian inscription on flyleaf mentioning the Danish author Pietro Krohn. First Edition of the letters.
MIGEON, GASTON: Museo del Louvre. La Estampa Japonesa. Siglo XVII y Siglo XVIII. Paris: Albert Morancé 1923. With 36 plates, partly coloured. 13 pp. In publisher's clothbacked portfolio. #75712DKK500
EUR67
MIGEON, GASTON: Museo del Louvre. La Estampa Japonesa. Siglo XVIII y Siglo XIX. Paris: Albert Morancé 1923. With 39 plates, partly coloured. 13 pp. In publisher's clothbacked portfolio. #75732DKK500
EUR67
MIKINES, S. JOENSEN - JÁKUPSSON, BÁRDUR: Mikines. Tórshavn 1990. Rigt illustr. i farver. 4to. 255 s. Orig. hellærred. #68130DKK500
EUR67
MIRÓ, JOAN & J.L. ARTIGAS - PIERRE, JOSE et JOSÉ CORREDOR-MATHEOS: Céramiques de Miró et Artigas. Paris: Maeght éditeur 1974. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 2 dobbeltsidede orig. farvelitografier. 228 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour and with 2 orig. folding colourlithographs. Publisher's cloth. #7765DKK750
EUR100
MIRÓ, JOAN - CORREDOR-MATHEOS, J.: Miro's posters. Catalogue of the posters by Gloria Picazo. New Jersey 1980. Richly illustr. in colour. 4to. Publisher's cloth with dustjacket. #64251DKK500
EUR67
MIRÓ, JOAN - DUPIN, JACQUES: Joan Miró. Life and Work. New York ca. 1970. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 596 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cloth. #36373DKK1500
EUR201
MIRÓ, JOAN - JOUFFROY, ALAIN et JOAN TEIXIDOR: Miró Sculptures. Paris: Maeght éditeur 1974. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 2 dobbeltsidede orig. farvelitografier. 206 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour and with 2 orig. 2-paged colourlithographs. Publisher's cloth. #7764DKK750
EUR100
MIRÓ, JOAN - TAILLANDIER, YVON: Indelible Miro. Aquatints, Drawings, Drypoints, Etchings, Lithographs, Book Illustrations, Posters. New York: Tudor 1972. Illustrated throughout in black and white and in full colour, with folding plates and two original lithographs. Fol. 202 pp. Publisher's cloth. #95856DKK2500
EUR335
MOHOLY-NAGY - PASSUTH, KRISZTINA: Moholy-Nagy. Budapest 1987. Rigt illustr. i s/h og farver. 465 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #83336DKK400
EUR54
MONDRIAN, PIET - JOOSTEN, JOOP M. & ROBERT P. WELSH: Piet Mondrian. Catalogue Raisonné. 2 vols. New York 1998. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 482 + 521 + 148 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #70695DKK750
EUR100
MOORE, HENRY - HALL, DONALD & DAVID FINN: As The Eye Moves..., a Sculpture by Henry Moore. New York c. 1970. With more than 100 photographs in b/w and colour by David Finn. Oblong 4to. 161 pp. Publisher's cloth, binding weakly faded. #160467DKK350
EUR47
MOORE, HENRY - JIANOU, IONEL: Henry Moore. Translated by Geoffrey Skelding. New York 1968. Richly illustr. 224 pp. Publisher's cloth. #160472DKK200
EUR27
MOORE, HENRY - MELVILLE, ROBERT: Henry Moore. Sculpture et dessins 1921-1969. Bruxelles 1971. Richly illustr. in b/w and with colourplates pasted in. 4to. 368 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #160222DKK350
EUR47
MOORE, HENRY - MITCHINSON, DAVID: Henry Moore unpublished drawings. New York c. 1971. With 212 b/w drawings + XV pp. Publisher's cloth. #160471DKK200
EUR27
* * * SEE PICTURE * * *
MOORE, HENRY - READ, HERBERT: Henry Moore. A study of his life and work. London: Thames and Hudson 1965. Richly illustr. in black/white and colour. 284 + (2) pp. Nice contp. halfleather (Petersen & Petersen). #71088
DKK5000
EUR670
Inscribed by the artist: "For Niels Randkaer with best wishes from Henry Moore August 7th 1967."
MOORE, HENRY -: Homage to Henry Moore. Special issue of the XXe siècle Review. Edited by G. di San Lazzaro. Translated by Wade Stevenson. New York 1972. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 136 pp. Publisher's cloth with dustjacket. Topedge a little dusty. #160755DKK500
EUR67
With 1 orig. lithography.
MOREAU-NELATON, ETIENNE - HENRIET, FREDERIC: Etienne Moreau-Nélaton. Notes Intime. Paris: H. Laurens 1907. Black/white photographs with tissue-guards. 4to. 64 pp. Unopened. Orig. wrappers. #158552DKK1000
EUR134
MORTENSEN, RICHARD - FRANDSEN, JAN WÜRTZ: L'oeuvre graphique 1942-1993. Catalogue raisonné avec une introd. en danois et francais établi par Jan Würtz Frandsen. Copenhagen: Statens Museum for Kunst 1995. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 288 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #68170DKK1000
EUR134
MORTENSEN, RICHARD - FRANDSEN, JAN WÜRTZ: L'oeuvre graphique 1942-1993. Catalogue raisonné avec une introd. en danois et francais établi par Jan Würtz Frandsen. Kbhvn.: Statens Museum for Kunst 1995. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 286 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #86197DKK1000
EUR134
Fresh as published.
MORTENSEN, RICHARD - JOHANSSON, EJNER: Richard Mortensen. Full text in English. Kbhvn. 1962. Rigt illustr. i s/h og farver. 96 s. + 48 illustr. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth with dustjacket. #37052DKK350
EUR47
Danske Nutidskunstnere II. Contemporary Danish Artists II.
MORTENSEN, RICHARD: Album. Kbhvn. 1980. Rigt og smukt illustr. i farver. Fol. Eet af 200 numr. og af kunstner sign. ekspl. Orig. hellrd. #6657DKK2000
EUR268
MORTENSEN, RICHARD: Richard Mortensen. Maleri Painting 1929-1993. Red. af Anders Kold og Kirsten Strømstad. Kbhvn. 1994. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 194 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #40296DKK500
EUR67
Text in Danish & English.
* * * SEE PICTURE * * *
MORTENSEN, RICHARD:X: Sketchbook containing 80 b/w and coloured "automatic drawings" drawn in Florence 1965. Richard Mortensen (1910-1993) is without doubt the artist who has been most important for the development of the abstract art in Denmark - as an artist as well as writer and educator. He was one of the persons taking initative in starting the group Linien and the periodical with the same name. Also internationally he asserted himself strongly, especially during his residence in Paris 1947-1963 where he exhibited at Denise René. Beyond his paintings, Mortensen, strongly inspired by Kandinsky, made a series of automatic drawings which in harmony with the theories of psychoanalysis arised as messages from the unconscious mind. These drawings could be conclusive works of art, or they could be used as material for the painting.
This collection should, according to the information received, come from the late Copenhagener artdealer Hybler, who in the 1960ies had close connection to Galerie Denise René in Paris and who also was artdealer for Richard Mortensen. According to the same source the collection was done, spontaneously, when Mortensen received the information of the sudden death of his friend Jean Corbusiers. #70038
DKK75000
EUR10050
MOSKOWITZ, IRA (Edit.): Great Drawings of all Time. 4 vols. (Italian. German, Flemish and Dutch. French. Oriental, Spanish, English, Amerian, Contemporary). New York 1962. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. Publisher's cloth. In publisher's slipcases. #156886DKK750
EUR100
MULLER, ROBERT: Sculptures. Catalogue édité à l'occasion de l'expostition des sculptures de Robert Muller à la Galerie de France. Photos de Bonhotal, Luc Joubert et Realini. Paris 1960. Illustr. med 27 fotos. 4to. Numr. ekspl. Illustr. with 27 photos. Numb. copy. #14027DKK400
EUR54
MUNCH, EDVARD - BUCHHART, DIETER: Edvard Munch. Zeichen der Moderne. Basel & Ostfilder: Fondation Beyeler, Kunsthalle Würth 2007. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. Unbound as published. #160481DKK300
EUR40
Exhibition catalogue.
MUNCH, EDVARD - GOLDSTEIN, EMANUEL: Alruner. Trykt hos Kr. Kongstad. Copenhagen 1916. 45 pp. With orig. etching by Edvard Munch. One of 350 numb. copies. Uncut with orig. frontwrapper in contp. paperbinding with leatherlabel on frontboard. #43398DKK10000
EUR1340
}den evige diskussion, museet nægter af uransagelige grunde at anerkende raderingen som original, på trods af, at de selv har en skitse. Alle andre anser den for at være original, der er ingen diskussion om hvorvidt signaturen er ægte, og at det er en radering, og hvorfor lave en reproduktion? Ekspl. solgt på auktion i Oslo maj 08.
MUNCH, EDVARD - SARVIG, OLE: Edvard Munch's grafik. Kbhvn. 1980. Rigt illustr. i s/h samt med indklæbede farveplancher. 4to. 320 s. Opl. 900 numr. og af forf. sign. ekspl. Orig. hellrd. #158001DKK850
EUR114
MUNCH, EDVARD - THIIS, JENS: Edvard Munch og hans samtid. Slekten, livet og kunsten, geniet. Oslo 1933. Illustr. 4to. 330 s. Orig. hellrd. #1509DKK350
EUR47
THE MUSEUM OF MODERN ART, NEW YORK. The History and the Collection. Introduction by Sam Hunter. New edition New York 1999. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 599 s. Orig. kartonnage. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cased boards. #160490DKK300
EUR40
NIELSEN, CHR. V.: Linearperspektiven med Skyggelære. Kbhvn. 1884. Med 35 litografier. 10 s. + tavler. Fol. Priv. hlvldr. #136967DKK1750
EUR234
NIELSEN, KAI - WANSCHER, VILHELM: Kai Nielsen 1882-1924. Hans Liv og Værker. Kbhvn. 1926. Rigt illustr. 158 s. Indb. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #155492DKK350
EUR47
NIELSEN, PALLE - GAMMELGAARD, JØRGEN: Palle Nielsen. Temaer i hans værk. Humlebæk 2006. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 256 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160480DKK300
EUR40
NIELSEN, PALLE: Hekuba. Til minde om Jens Adolph Jerichau 1890-1916. Kbhvn.: Brøndums forlag 1982. Tvær-folio. [66] s. med 112 tegninger, gengivet i orig. størrelse og trykt på Eks-Skolens trykkeri. Orig. hellærred. #30321DKK250
EUR34
NIELSEN, PALLE: København. Serien en kunstner og en by. Kbhvn.: Brøndum 1997. Rigt illustr. af P.N. 137 s. Oplag 1000 eksemplarer. #160475DKK250
EUR34
NIELSEN, PALLE: Mennesker i den forladte by. Kbhvn.: Brøndum 2000. Rigt illustr. Tvær4to. (8) sider + XXX illustr. Oplag 1000 eksemplarer. Orig. hellærred. #160478DKK250
EUR34
NIELSEN, PALLE: Registreringer. Kbhvn.: Brøndum 2000. Rigt illustr. Tvær4to. (56) s. Oplag 1000 eksemplarer. Orig. hellærred. #160479DKK250
EUR34
NIELSEN, PALLE: Skammen. 41 penseltegninger. Herning: Poul Kristensen 1996. (4) sider + tegninger. Tvær4to. Orig. hellærred. #160477DKK250
EUR34
NOLDE, EMIL - HAFTMANN, WERNER: Emil Nolde - Ungemalte Bilder. Aquarelle und "Worte am Rande". 3. veränderte Aufl. Köln 1971. Rigt illustr. med farveplancher. 39 s. + plancher. Orig. hellrd. Richly illustr. with colourplates. Publisher's cloth. #160487DKK350
EUR47
NOLDE, EMIL - URBAN, MARTIN: Emil Nolde - Blumen und Tiere. Aquarelle und Zeichnungen. 3. neubearb. und erweiterte Auflage. Köln: DuMont 1979. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 42 s. + 20 plancher. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #160486DKK350
EUR47
NOLDE, EMIL - URBAN, MARTIN: Emil Nolde - Landschaften. Aquarelle und Zeichnungen. Köln 1980. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 38 s. + plancher. Orig. hellrd. With textual illustr. and 21 colourplates. Publisher's cloth. #8240DKK500
EUR67
NOLDE, EMIL - URBAN, MARTIN: Emil Nolde - Landschaften. Aquarelle und Zeichnungen. Köln 1977. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 38 s. + plancher. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #100487DKK350
EUR47
NORMAND-ROMAIN, ANTOINETTE LE and others: Sculpture. The Adventure of Modern Sculpture in the Nineteenth and Twentieth Centuries. London 1986. Richly illustr. in black/white and colour. Fol. 306 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket. #154606DKK600
EUR80
NORTH, MARIANNE -: A Vision of Eden. The Life and Work of Marianne North. Preface by J.P.M. Brenan. Foreword by Anthony Huzley. Biographical Note by Brenda E. Moon. 2nd edit., 5th impr. London 1996. Richly illustr. in colour. 240 pp. Publisher's cased boards with dustjacket. #155695DKK350
EUR47
NY DANSK KUNSTHISTORIE. 10 bd. Kbhvn.: Kunstbogklubben 1993-96. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. hellærred. #105167DKK1000
EUR134
NY DANSK KUNSTHISTORIE. Bd. 1-8 (af 10) Kbhvn.: Kunstbogklubben 1993-95. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. hellærred. #158829DKK500
EUR67
NYGAARD, AXEL, SIKKER HANSEN, ADOLF HALLMAN, IB ANDERSEN & ARNE UNGERMANN: Tegninger fra Politikens Magasin. Kbhvn. 1940. Rigt illustr. i s/h og farver. Fol. 23 s. #67232DKK350
EUR47
NØRREGÅRD-NIELSEN, HANS EDVARD: Dengang i Italien. H.C. Andersen og guldaldermalerne. Udgivet i forbindelse med udstillingen »Her i Italien« på Statens Museum for Kunst. Kbhvn.: Gyldendal 2005. Rigt illust. i sort/hvid og farver. Tvær-4to. 435 sider. Orig. hellærred. #158450DKK500
EUR67
NØRREGÅRD-NIELSEN, HANS EDVARD: The Golden Age of Danish Art. Drawings from the Royal Museum of Fine Arts, Copenhagen. Alexandria, Virginia: Art Services International 1995. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 255 pp. Mint copy. #139027DKK250
EUR34
NØRREGÅRD-NIELSEN, HANS EDVARD: The Golden Age of Danish Art. Drawings from the Royal Museum of Fine Arts, Copenhagen. Alexandria, Virginia: Art Services International 1995. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 255 pp. Publisher's cloth. #139036DKK350
EUR47
OLSEN, GUDMUND: Røsnæs. Tegninger. Udg. af Svend Oppenhejm. Med efterord på fransk af Yvon Taillandier. Kbhvn. 1960. Tvær-folio. (36) s. + 24 helsides tegninger. Orig. hellærred. #7492DKK500
EUR67
Kun trykt i 400 ekspl. hvoraf dette er nr. 93 af 350 nummerede ekspl., signeret af kunstneren.}tidl. nr. 160
ONOSATO, TOSHINOBU.: Published by Minami Gallery. Tokyo 1964. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 14 pp. + plates. #160002DKK500
EUR67
OPPERMANN, TH.: Kunsten i Danmark under Frederik V og Christian VII. Bygnings- Billedhugger- og Malerkunstens Frigørelse. Kbhvn. 1906. Illustr. VII + 163 s. Priv. hlvldr. #84916DKK350
EUR47
PALL MALL ENCYCLOPAEDIA OF ART. 5 vols. London 1971. Rigt illustr. i s/h og farver. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cloth. #36363DKK800
EUR107
PARINAUD, ANDRÉ: Barbizon. The Origins of Impressionism. Vaduz 1994. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 192 pp. Publisher cased boards. Fresh as published with dustjacket intact. #154337DKK400
EUR54
Artists and their Schools.
PARIS - PARIS 1937-1957. Malerei, Graphik, Skulptur. Film, Theater, Literatur. Architektur, Design. Photographie. München 1981. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 543 pp. Publisher's pictorial boards. #160534DKK350
EUR47
Ausstellung im Centre Georges Pompidou, Paris Mai - November 1981.
PAULSEN, JULIUS - ZAHLE, GRETE: Julius Paulsen. 1860-1940. Et Essay i Ord og Billeder. Kbhvn. 1992. Rigt illustr. 4to. 110 s. Orig. hellrd. #37120DKK400
EUR54
PAULSEN, SOPHUS - SCHWARTZ, WALTER: Sophus Paulsen. En kunstner og hans tid. Odense 1954. Rigt illustr. i sort/hvid og farver. 157 s. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i smukt privat halvlæder. #158501DKK400
EUR54
PAULSSON, GREGOR: Konstens världshistoria. 4 bd. Stockh. 1942-49. Rigt illustr. Orig. hlvldr. #12473DKK1000
EUR134
PEDERSEN, CARL-HENNING - RAMSON, SIDSEL: Som himlens store hvælv. Like the great vault of heaven. Ribe Domkirke. Carl-Henning Pedersen. Kbhvn. 1988. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 178 s. Orig. hellrd. Richly illustr. i black/white and colour. Publisher's cloth. #37094DKK500
EUR67
Tekst på dansk og engelsk. Text in Danish and English.
PEDERSEN, CARL-HENNING - SCHADE, VIRTUS: Carl-Henning Pedersen. Kbhvn. 1966. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 6 orig. farvelitografier. 209 s. Opl. 1000 nummererede og af kunstneren signeret ekspl. Indbundet i originalt hellærred. Richly illustr. in black/white and colours and with 6 orig. colourlitographs. Limited to 1000 numbered and sign. copies. Publisher's cloth. #158790DKK2000
EUR268
Pladerne til de 6 litografier er tilintetgjort efter trykningen hos Permild og Rosengren.
PEDERSEN, CARL-HENNING - WIVEL, MIKAEL: Carl-Henning Pedersen. Kbhvn. 2003. Rigt illustr. i farver. 4to. 336 s. Orig. kartonnage med smudsomslag. #160054DKK500
EUR67
PEDERSEN, CARL-HENNING: 200 Billeder i 12 Dage på Louisiana 5.-16. Marts 1969. Udstillingskatalog i 4to-format med litografier samt orig. litograferet omslag i farver. 8 s. Exhibition-catalogue with litographs and with orig. litographed cover in colour. #6901DKK250
EUR34
PEDERSEN, CARL-HENNING: Carl-Henning Pedersen, Else Alfelt. Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum 1993. Rigt illustr. i s/h og farver. 207 s. Orig. hellrd. Forlagsfriskt ekspl. #138906DKK125
EUR17
PEDERSEN, CARL-HENNING: Drømmedigte Kbhvn.: Helhestens Forlag (1945). Illustr. med orig. litografier af Carl-Henning Pedersen. Opl. 300 numr. og sign. ekspl. Orig. dek. kart. With orig. lithographs by Carl-Henning Pedersen. Limited to 300 numb. and signed copies. Publisher's decorated boards. #74357DKK7000
EUR938
Med stor dedik. til Anne og Gunnar Jespersen. Inscribed copy to Anne og Gunnar Jespersen.
PEDERSEN, CARL-HENNING: Drømmedigte. Kbhvn.: Helhestens Forlag (1945). Illustr. med orig. litografier af Carl-Henning Pedersen. Opl. 300 numr. og sign. ekspl. Orig. dek. kart. With orig. lithographs by Carl-Henning Pedersen. Limited to 300 numb. and signed copies. Publisher's decorated boards. #22023DKK2800
EUR375
PEDERSEN, CARL-HENNING: Fantasiens Fugle. 102 tusch-tegninger 1948-1954. Forord af Bent Irve. 2 bd. Kbhvn. 1989. Fol. Opl. 500 sign. ekspl. (af kunstneren). Orig. hellrd. #6658DKK1000
EUR134
PEDERSEN, CARL-HENNING: Watercolours. Zürich: Galerie Mark 1978. Med 15 helsides farveplancher. 8 s. + pl. Opl. 600 ekspl. With 15 colourplates. Limited to 600 copies. #155652DKK500
EUR67
PETERSSON, AXEL - JUNGMARKER, GUNNAR: Axel Petersson Döderhultarn Malmö 1969. Rigt illustr. i s/h og farver. 124 s. Orig. hellærred. Eksemplaret har tilhørt Palle Lauring. #158936DKK350
EUR47
PHYSICK, JOHN: Designs for English sculpture 1680-1860. Victoria and Albert Museum. London 1969. Richly illustr. XIII + 205 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #155773DKK500
EUR67
PICART LE DOUX, JEAN: Les veines de la terre. Nancy:Berger-Levrault 1957. With 12 coloured plates by Picart le Doux. 4to. Preface by Jean Cocteau. Loose as issued in orig. wrappers and portfolio. In slipcase. #137766DKK800
EUR107
Limited to 3000 copies.
PICASSO, PABLO - CIRLOT, JUAN-EDUARDO: Picasso - birth of a genius. London: Paul Elek 1972. Rigt illustr. i s/h og farver. 288 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cloth. #35833DKK300
EUR40
PICASSO, PABLO - DUNCAN, DAVID DOUGLAS: Picasso's Picassos. The Treasures of La Californie. London 1961. Rigt illustr. i s/h samt med farveplancher. 4to. 270 s. Orig. hellrd. Richly and nicely illustr. in black/white and with colourplates. Publisher's cloth. #5912DKK400
EUR54
PICASSO, PABLO - GLIMCHER, ARNOLD and MARC. (Edit.): Je suis le cahier The Sketchbooks of Picasso. London 1986. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 350 pp. Publisher's cloth. #160491DKK300
EUR40
PICASSO, PABLO - KAHNWEILER, D.H.: Les Sculptures de Picasso. Les Editions du Chêne Paris 1948. Paris: S.E.D.E.C. 1949. With 216 b/w photographs by Brassai. Fol. Publisher's pictorial boards with clothback. Name on flyleaf crossed out. #142766DKK2000
EUR268
PICASSO, PABLO - PALAU I FABRE, J. : Picasso. The Early Years 1881-1907. New York: Rizzoli 1981. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 650 pp. Publisher's cloth in slipcase. #158406DKK600
EUR80
PICASSO, PABLO - RUBIN, WILLIAM (Ed.): Pablo Picasso. A Retrospective. Ed. by William Rubin. New York: Museum of Modern Art 1980. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 464 pp. Publisher's cloth. #100476DKK500
EUR67
PICASSO, PABLO - SPIES, WERNER: Picasso. The Sculptures. Catalogue Raisonné of the Sculptures on collaboration with Christine Piot. Ostfildern/ Stuttgart: Hatje Cantz 2000. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 437 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #136097DKK500
EUR67
PICASSO, PABLO -: Cahiers d'Art 23e Année. Paris 1948. Oeuvres de Picasso 1946-1948. Richly illustr. 4to. 208 pp. In slipcase. #82232DKK2000
EUR268
* * * SEE PICTURE * * *
PICASSO, PABLO: Linocuts. Introduction by W. Boeck. London: Thames and Hudson 1963. Illustr. with 45 colourplates. Oblong-4to. 10 pp. + plates. Publisher's decorated cloth in slipcase. #75792
DKK15000
EUR2010
PICASSO, PABLO: Meeting in Montreal. Montreal Museum of Fine Arts 1985. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 307 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #74265DKK300
EUR40
PIGNON, EDOUARD: Exhibition catalogue. Paris: galerie de France 1960. Richly illustr. in black/white and colour. Oblong-4to. Orig. lithographed cover. #129246DKK500
EUR67
Limited to 1500 copies.
POPE-HENNESSY, JOHN: Essays on Italian Sculpture. London: Phaidon 1968. Illustr. IX + 243 pp. Publisher's cloth. #109617DKK400
EUR54
POPHAM, A.E. & PHILIP POUNCEY: Italian Drawings in the Department of Prints and Drawings in the British Museum. The Fourteenth and Fifteenth Centuries. 2 vols. London: British Museum 1950. Illustr. in b/w. XIV + 230 pp.; XVIII pp. + 286 plates. Publisher's cloth. #109107DKK700
EUR94
RAPHAEL -: The Complete Work of Raphael. Mario Salmi: Introduction. Luisa Becherrucci: Raphael and Painting. A. Marabottini: Raphael's Collaborators. Anna F. Tempesti: The Drawings. G. Marchini: The Architect. G. Becatti: Raphael and Antiquity., etc. New York: Harrison House c. 1990. Richly illustr. in b/w and colour. Fol. 659 pp. Publisher's cloth with dustjacket intact. #155601DKK1000
EUR134
First published New York 1969.
RASMUSSEN, PETER BAK & JENS PETER MUNK: Skulpturer i København. Kbhvn. 1999. Rigt og smukt illustr. med s/h fotografier. 4to. 233 s. Orig. hellærred. #160571DKK350
EUR47
RATOUIS DE LIMAY, PAUL: Les pastels du XVIIe et du XVIIIe siècle. Paris: Albert Morancé 1925. With 60 loose plates. 48 pp. In publisher's clothbacked portfolio. #75692DKK500
EUR67
The pastels in Musée du Louvre.
REBEYROLLE - DESCARGUES, PIERRE: Rebeyrolle. Paris: Maeght Editeur 1970. Rigt illustr. i s/h og farver samt med 3 orig. dobbelt-farvelitografier. 4to. 166 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour and with 3 orig. double-page colourlithographs. Publisher's cloth. #70234DKK2400
EUR322
REFN, HELGE - MØLLER, HENRIK STEN: Helge Refn. Kbhvn.: Kunstbogklubben 1987. Rigt illustr. 4to. 144 s. Orig. hellærred. #6274DKK300
EUR40
REUTERSWÄRD, C.F. - NOBIS, NORBERT: Carl Fredrik Reuterswärd. Das graphische Werk. Hannover: Sprengel Museum 1993. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 146 s. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's pictorial boards. #70605DKK300
EUR40
Exhibition catalogue.
RICHELIEU - CAHU, THÉODORE: Richelieu. Avant propos de Gabriel Hanotaux. Paris: Combet & Cie 1901. With 40 beautiful chromotypogravure after watercolours by Maurice Leloir, many overlaying the text. Fol. IV + 84 p. Limited to 150 copies. Rebound in newer cloth with the orig. large polychrome composition representing Richelieu on frontcover and a decoration on backcover. #142866DKK4500
EUR603
Copy no. 28 of 75 on Japanese vellum.
RIDDERBOS, BERNHARD, ANNE VAN BUREN & HENKVAN VEEN: Early Netherlandish Paintings. Rediscovery, Reception, and Research. Los Angeles: Paul J. Getty Museum 2005. Illustr. X + 481 pp. Publisher's cased boards. #158273DKK400
EUR54
RIEPENHAUSEN, G.: Vita di Raffaelle da Urbino disegnata ed incisa da Giovanni Riepenhausen in XII. tavole. Rome 1833. With 12 engraved plates. Oblong-folio. (2) pp. + plates. Contemporary half cloth with marbled boards. Library stamp on title (Nysø Bibliothek). Plates dampstained at margins. Titlepage foxed and dampstained in lower right corner. #158279DKK2500
EUR335
RING, L.A. - HERTZ, PETER: Maleren L.A. Ring 1854-1933. Kbhvn. 1934. Rigt illustr. 4to. 432 s. Opl. 1000 ekspl. Priv. hlvldr. #20756DKK500
EUR67
RING, L.A. - HERTZ, PETER: Maleren L.A. Ring 1854-1933. Kbhvn. 1934. Rigt illustr. 4to. 432 s. Oplag 1000 eksemplarer. Indbundet med orig. omslag i smukt privat halvlæder. Ryggen svagt falmet. #157832DKK500
EUR67
RIVIERE, HENRI - TOUDOUZE, GEORGES: Henri Rivière. Peintre et Imagier. Paris: Henri Floury 1907. Richly illustr. in b/w and colour and with 1 orig. lithography by Steinlen showing a portrait of Henri Rivière + with 2 original etchings by the artist, one printed in 2 stages. 176 + (2) pp. Limited to 1100 copies. Uncut copy bound with orig. wrappers and topedge gilt in nice contp. halfleather. Spine faded. #25522DKK15000
EUR2010
Copy no. 71 of 100 on papier grand Vélin de Rives-en-Dauphiné. The artistic and get-up of the book is done by George Auriol.
ROBERTS-JONES, PHILIPPE: The History of Painting in Belgium from the 14th century tot the present day. From the earliest masters of the old southern Neterlands and the Principality of Liège to our contemporary artists. Introduction by Ph. Roberts-Jones. Brussels 1995. Richly illustr. in colour. 4to. 532 pp. Publisher's cased boards with dustjacket intact. #155607DKK400
EUR54
RODIN, AUGUSTE: L'art. Entretiens réunis par Paul Gsell. Paris: Bernard Grasset 1911. Black/white illustrations. 313 pp. Contemporary full morocco, spine gilt in compartments. #160113DKK500
EUR67
ROHDE, JOHAN - ROHDE, PETER (Red.): Ti Original-Raderinger af Johan Rohde. Forord og beskrivende Fortegnelse over Kunstnerens grafiske Arbejder. Kbhvn. 1935. Illustr. 4to. VII + 21 s. Opl. 500 ekspl. Limited to 500 copies. #13402DKK2000
EUR268
ROTERS, EBERHARD: Painters of the Bauhaus. London 1969. Richly illustr. in black/white and colour. 215 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket intact. #154547DKK500
EUR67
ROTH, B. CECIL: Die Kunst der Juden. 2 vols. Frankfurt a.M. 1963-64. Rigt illustr. i s/h og farver. 244 + 232 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #76614DKK500
EUR67
RUEDA - BONET, JUAN MANUEL: Rueda. Barcelona 1997. Rigt illustr. i farver. 4to. 422 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in colour. Publisher's cloth. #70665DKK600
EUR80
SAKAMOTO, TOMOKO and RAMON PRAT: JaPan Graphics. [Cover-title: JPG] / project Tomoko Sakamoto and Ramon Prat. Barcelona: Actar [2002]. Richly illustr. in b/w and colour. C. 700 pp. Publisher's plastic-cover. #157108DKK1000
EUR134
Publié à l'occasion du Forum Laus 02 et de l'exposition au FAD, Convent dels Angels et RAS Gallery, en mai 2002 à Barcelone.
SALTO, AXEL og PAUL LA COUR: Salto's Træsnit. Kbhvn. 1940. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 47 s. Oplag 550 numr. og af kunstner sign. eksemplarer. Orig. halvlærred. #3309DKK500
EUR67
SALTO, AXEL: Den spirende Stil. Udsendt af Grafisk Cirkel i anledning af kunstnerens 60-aars fødselsdag. Kbhvn. [1949]. Rigt illustr. med gengivelser af Saltos keramiske arbejder. 4to. 130 s. Eet af 311 ekspl. sign. og numr. med originalradering af kunstneren. Orig. kart. Indlagt i kassette.
Profusely illustr. with depictions of the artist's ceramic works. One of 311 signed and numbered copies with one original etching. Publisher's cased boards in slipcase. #78852
DKK2500
EUR335
SARGENT, JOHN SINGER - RATCLIFF, CARTER: John Singer Sargent. New York 1982. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 256 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #156804DKK300
EUR40
SCAVENIUS, BENTE (Red.): Guldalderhistorier. 20 nærbilleder af perioden 1800-1850. Kbhvn. 1994. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 199 s. Orig. dek. kart. #155623DKK300
EUR40
SCAVENIUS, BENTE: Den frie Udstilling i 100 år. Kbhvn. 1991. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 490 s. Orig. dekoreret hellærred. #20566DKK500
EUR67
SCHAPIRO, MEYER: Selected Papers. 3 vols. (Romanesque Art. Modern Art 19th & 20th Centuries. Late Antique, Early Christian and Mediaeval Art). London 1977-80. Illustr. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjackets intact. #154246DKK600
EUR80
SCHERFIG, HANS - BAY, CARL ERIK (Red.): Hans Scherfig - en billedbiografi. Med bidrag af Carl Erik Bay, Niels Frederiksen og Ejgil Søholm. Tilrettelægning Eli Reimer. 2. udgave, 2. oplag Kbhvn. 2005. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 246 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160220DKK350
EUR47
SCHERFIG, HANS: Om Litografi. Kbhvn. 1947. Rigt illustr. i s/h og farver. 40 s. + plancher. Opl. 1000 numr. ekspl. Orig. kartonnage i kassette. #5769DKK500
EUR67
SCHIMMEL, PAUL: Objectives: The New Sculpture. Edit. by Sue Henger. New York 1990. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 192 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #78176DKK400
EUR54
SCHOU, OLAF - SKEDSMO, TONE: Olaf Schous gaver til Nasjonalgalleriet. Uddevalla 1987. Rigt illustr. i s/h og farver. 192 s. Orig. dekoreret kartonnage. #160507DKK350
EUR47
Katalog udgivet i forbindelse med udstillingen i Nasjonalgalleriet november 1987 - februar 1988.
SCHWARTZ, WALTER: Malere ved Staffeliet. Seks Kunstnerportrætter fra Skagens store Tid. Kbhvn. 1941. Illustr. 171 s. Orig. hlvldr. #2378DKK400
EUR54
SCHWARTZ, WALTER: Skagen i nordisk kunst. Fra Michael Ancher til Ludvig Karsten. Kbhvn. [1952]. Rigt illustr. 127 s. Indbd. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Erik B. Thomsen. #138407DKK600
EUR80
SCHWITTERS, KURT / HANS ARP -: Schwitters _ Arp. Kunstmuseum Basel Mai - August 2004. Basel 2004. Richly illlustr. in b/w and colour. 262 pp. Unbound as published. #160495DKK300
EUR40
Beiträgen von Gottfired Boehm, Hubert Damisch, Götz-Lothar Darsow, Isabelle Ewig, Hartwig Fischer, Sandra Gianfreda, Bruno Haas, Isabel Schulz und Gwendolen Webster.
SCHWITTERS, KURT - : Kurt Schwitters MERZ - a Total Vision of the World. Basel: Museum Tinguely 2004. Richly illlustr. in b/w and colour. 264 pp. Unbound as published. #160489DKK300
EUR40
Catalogue published on the occasion of the exhibition May-August 2004.
SERGEL - JOSEPHSON, RAGNAR: Sergels fantasi. 2 bd. Stockholm 1956. Rigt illustr. 671 s. Orig. halvlæder. #11398DKK1200
EUR161
Eksemplar signeret af forfatteren.
SEROUX D'AGINCOURT, J.B.I.G.: Sammlung der vorzüglichsten Denkmaler der Architectur, Sculptur und Malerei vorzugsweise in Italien von IV. bis zum XVI Jahrhundert. Nebst Einleitungen und erläuterndem Text. Revidirt von A. Ferd. von Quast. 3 vols. in 4 parts. Berlin c. 1850. With 328 plates. Fol. Publisher's boards. Bindings restored. #73717DKK6000
EUR804
SEURAT, GEORGES - REWALD, JOHN: Seurat. A Biography. New York 1990. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 248 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #70625DKK300
EUR40
SHAHN, BEN - SHAHN, BERNARDA BRYSON: Ben Shahn. Reprint New York: Abrams c. 1980. Richly illustr. in b/w and colour. Fol. 373 pp. Publisher's pictorial cloth. #160552DKK600
EUR80
* * * SEE PICTURE * * *
SIGNAC, PAUL: Farvens Udvikling fra Delacroix til Neo-Impressionismen. Oversat ved Erik Clemmesen og Hollatz-Bretagne. Kbhvn. 1936. Illustr. i s/h. 134 + (2) s. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i smukt privat papirbind med skindtitel på ryggen samt skindforstærkede hjørner og kapitæler. Bindet signeret H. Ahrenkiel. Indlagt i papiræske. #159654
DKK500
EUR67
SIKKER HANSEN: Den hvide Hest. Kbhvn. 1951. Rigt illustr. 4to. 140 s. Opl. 1000 af kunstner sign. ekspl. Velholdt eksemplar. #156854DKK600
EUR80
SIKKER HANSEN: Lyse sommerdage. Kbhvn. 1950. Smukt illustr. i farver. 4to. Orig. koloreret kartonnage. #58976DKK500
EUR67
SILVAGNI, DAVID: La Corte e la Società Romana nei secoli XVIII e XIX. 3 vols. Napoli: Arturo Berisio 1967. Illustr. Publisher's imitation leather. #108707DKK500
EUR67
SKOVGAARD, JOAKIM -: Joakim Skovgaards Billeder i Viborg Domkirke. Arbejdets Historie. Udg. af Forening for Boghaandværk. Kbhvn. 1915. Rigt illustr. 4to. 100 s. + plancher. Opl. 1000 ekspl. Indb. ubesk. med o.o. og guldsnit i i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Anker Kyster. #9740DKK400
EUR54
SKOVGAARD, JOAKIM -: Viborg Domkirke. Joakim Skovgaards Billeder, Domkirkens Historie. La Cathédrale de Viborg. Les Peintures de Joakim Skovgaard, Histoire de la Cathédrale. Kbhvn. 1909. Rigt illustr. Granfol. 114 s. #6038DKK400
EUR54
SKÅNSK AVANTGARDEKONST. Malmö: Image förlag 1949. Rigt illustr. i s/h og farver samt med orig. bidrag af M.W. Svanberg, C.O. Hultén m.fl. 24 s. Opl. 340 numr. ekspl. #73985DKK200
EUR27
Ét af 300 ekspl. med arabisk numm.
SLOMANN, VILH: Bicorporates. Studies in Revivals and Migrations of Art Motifs. 2 vols. Cop. 1967. Rigt illustr. 260 s. + 739 illustr. Orig. hellrd. Richly illustr. Publisher's cloth. #75952DKK600
EUR80
SMITH, EDGAR NEWBOLD: American Naval Broadsides. A Collection of Early Naval Prints (1745-1815). Philadelphia Maritime Museum & New York 1974. Rigt illustr. i s/h og farver. XIX + 225 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colours. Publisher's cloth with dustjacket. #13077DKK350
EUR47
SOULAGES, PIERRE - ENCREVÉ, PIERRE: Soulages. L'oeuvre complet Peintures III. 1979-1997. Paris 1998. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 359 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #159863DKK1500
EUR201
SPENDER, STEPHEN & DAVID HOCKNEY: China Diary. New York 1982. Rigt illustr. af David Hockney samt med fotos i s/h og farver. 200 s. Orig. hellrd. Richly illustr. by David Hockney and with photos in black/white and colours. Publisher's cloth with dustjacket. #157097DKK500
EUR67
SPENGEMANN, CHRISTOF: Kunst, Künstler, Publikum. Fünf Kapitel als Einführung in die heutige Kunst. Hannover: Zweemann Verlag 1919. 77 pp. #137067DKK1500
EUR201
Spengemann (1877-1952) was a friend of Kurt Schwitters, and he defended expressionism.
SPENGLER, JOHAN CONRAD (Red.): Catalog over det kongelige Billedgalleri paa Christiansborg. Kbhvn. 1827. Med udfoldelig planche. XIII + 570 s. Samt. kart. Bindet slidt. N.p.fbl. #126216DKK1000
EUR134
En større del af de heri registrerede malerier gik tabt ved Christiansborgs brand.
SPUR - JORN, ASGER: Die Zeitschrift SPUR. Hrsg. von der Gruppe SPUR: Helmut Sturm, H.P. Zimmer, Heimrad Prem, Lothar Fischer, Dieter Kunzelmann. Dieses Buch ist die Zusammenfassung der ersten 6 Nummern der Zeitschrift Spur mit den vier wichtigsten Manifesten der Gruppe Spur. München 1962. With, among other illustrations, 28 orig. lithographs in black and white by members of Spur and by Asger Jorn and with 4 orig. lithographs in colours by H.-P. Zimmer, H. Prem, H. Sturm and Asger Jorn. Limited to 270 copies. Publisher's cloth with colour-printing with original plastic cover and protecting box. #113606DKK18000
EUR2412
The titelpage mentions first 6 items and later 7 items, which is the correct number of items. One half of the double titelpage missing i.e. [SP] UR. Otherwise a very attractive copy.
STAGE, MADS -: Originaltegninger til Ivan Turgenjev: En Jægers Dagbog. Kbhvn. 1958. 78 tuschtegninger til en af efterkrigstidens smukkeste illustrerede danske bøger. #68218DKK18000
EUR2412
Mads Stage (1922-), der var elev af Erik Clemmensen og Aksel Jørgensen, skabte sig tidligt et navn som bogillustrator, også med andre bøger som Thoreaus Livet i skovene, og Selborne af Gilbert White; disse står, sammen med illustrationerne til Blichers Trækfuglene og Vore gamle Tropekolonier (sammen med Ib Andersen), som hovedværker indenfor den fineste danske illustrationskunst.
STANG, RAGNA og NIC.: De store billedhuggere og borger-republikken. Oslo & Kbhvn. 1959. Illustr. 4to. 366 s. Orig. hellrd. #108997DKK600
EUR80
Livet og kunsten i ungrenæssansens Firenze, bd. 2.
STENEBERG, KARL ERIK: Kristinatidens måleri. Malmø 1955. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 252 s. Orig. dek. hellrd. #18644DKK400
EUR54
STERLING, CHARLES: Great French Painting in the Hermitage. 2nd edition. New York 1958. Richly illustr. in b/w and with colourplates pasted in. 4to. 251 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #160227DKK300
EUR40
STEVNS, NIELS LARSEN - SWANE, LEO: Niels Larsen Stevns. Kbhvn. 1951. Illustr. 267 s. Priv. hlvldr. #4570DKK400
EUR54
STHYR, JØRGEN: Dansk Grafik 1500-1910. 2 bd. Kbhvn. 1943-49. Illustr. 299 + 331 s. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i privat halvlæder. #75472DKK500
EUR67
STILLING, H.C.: Smaa Historier om store Konstnere. Efter forskjellige Kilder, frit fortalte. Kbhvn.: Reitzel 1872. 282 sider. Samtidigt halvlæder med rygforgyldning. #158490DKK400
EUR54
Handler bl.a. om Bondone, Brunellschi, van Eyck, Giorgone, Leonardo da Vinci, m. fl.
STOKES, ADRIAN: The Critical Writings 1930-1967. 3 vols. (1: 1930-1937: Pisanello. The Quattro Cento. Stones of Rimini. Reviews of Modern Art. 2: 1937-1958: Colour and Form. Venice. Inside Out. Art and Science. Smooth and Rough. Cézanne. Raphael. Monet. 3: 1955-1967: Michelangelo. Greek Culture and the Ego. The Painting of our Time. Coldstream and the Sitter. The Impact of Architecture. Painting and the inner World. The Invitation in Art. Reflections on the Nude). London 1978. Illustr. Publisher's cloth with dustjackets. #160153DKK1200
EUR161
STONE, REYNOLDS: Engravings. With an Introduction by the Artist and an Appreciation by Kenneth Clark. Printed at the Curwen Press. London 1977. With 151 plates. 4to. XLI pp. + plates. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket intact. #68983DKK350
EUR47
STORM PETERSEN, ROBERT: Bedre Børns Folk. 1930. + Det er ikke muligt! 1932. + Den udvikler sig. 1933. + Snak om en Ting. 1934. + Skottehistorier, ny Samling. 1937. + Alle ni. 1937. + De ved besked. 1938. + I Mulm og Mørke. 1940. + Gamle Venner. 1942. + Gemytlige Folk. 1943. + Det var den gang. 1943. + I Fred og Ro. 1945. + Hu-hej- sikke Tider! Nye Historier. 1947. + Detektyve Historier. 1947. + Brændselsproblemer. 1956. Ialt 15 bd, alle i første oplag og udgivet i København. Enkelte titler lidt løs i ryggen. #152427DKK2500
EUR335
STORM PETERSEN, ROBERT: Peter Vimmelskaft og Ping. Mindealbum. Kbhvn. 1949. Rigt illustr. i s/h. #152747DKK300
EUR40
STORM PETERSEN, ROBERT: Storm P.s Dagbog 1936. Tekst og Tegninger. Kbhvn. 1936. Rigt illustr. i s/h og farver. #152746DKK300
EUR40
STRINDBERG, AUGUST - SCHMIDT, MÅTTE: Strindbergs måleri. En monografi. Malmö: Allhem 1972. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 367 s. Orig. hellærred. #111177DKK600
EUR80
STRONG, ROY: The English Renaissance Miniature. London 1983. Rigt illustr. i s/h og farver. 208 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #78137DKK400
EUR54
STRUCK, HERMANN: Die Kunst des Radierens. Ein Handbuch. 4. verm. und verb. Aufl. Berlin: Paul Cassirer 1920. Rigt illustr. Med orig. grafik af Max Liebermann, Edvard Munch, Max Slevogt, Paul Baum og Hans Meid. 279 s. Orig. dek. kart. Richly illustr. With orig. etchings and engravings by Max Liebermann, Edvard Munch, Max Slevogt, Paul Baum and Hans Meid. Publisher's pictorial boards. Very fresh copy. #37776DKK10000
EUR1340
DIE STAATLICHE GEMÄLDEGALERIE ZU DRESDEN. Vollständiges beschreibendes Verzeichnis der älteren Gemälde hrsg. im Auftrage des Ministeriums für Volksbildung. Erste Abteilung: Die romanischen Länder, Italien, Spanien, Frankreich und Russland. Berlin: Julius Bard 1929. With 841 illustr. XXXVI + 402 pp. Full vellum, front cover with 2 gilt swords. #108796DKK600
EUR80
SURIANO, GREGORY R.: The Pre-Raphaelite Illustrators. The published graphic art of the english pre-raphaelites and their associates. With critical biographical essays and illustrated catalogues of the artists' engraved works. The British Library 2000. Illustr. 4to. 336 pp. Publisher's cloth. #119707DKK500
EUR67
SYBERG, FRITZ - UTTENREITTER, POUL: Fritz Syberg. Udg. af Kunstforeningen. Kbhvn. 1935. Illustr. 197 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Anker Kyster 1942. #138577DKK500
EUR67
SØRENSEN, JENS ERIK (Red.): Katalog over Aros Aarhus Kunstmuseums samlinger. 3 bind. (1: Ældre samling 1770-1900. 2: Moderne samling 1900-1960. 3: Nyere samling 1960-2004). Århus: Aros 2004. Alle 3 bind rigt illustr. i s/h og farver. 123 + 123 + 131 s. Indlagt i orig. plastickasette. #160476DKK300
EUR40
TABUCHI, YASSE -: A propos des peintures récentes de Yasse Tabuchi, fleurs et volcans. Ariel 15. Paris: Galerie Ariel 1969. With one double-page lithograph and lithographed cover. 4to. (20) pp. Loose as issued. #97667DKK750
EUR100
Limited to 600 copies. The lithos were printed by Clot, Bramsen et Georges.
TABUCHI, YASSE -: Lexique d'Images. A propos des peintures récentes de Yasse Tabuchi. Ariel 25. Paris: Galerie Ariel 1973. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 12 s. Opl. 700 ekspl. Richly illustr. in black/white and colour. Limited to 700 copies. #79235DKK2000
EUR268
Med 2 dobbelte farvelitografier trykt hos Clot, Bramsen & Georges. With 2 double-colourlithographs printed at Clot, Bramsen & Georges.
THEODORICUS, MAGISTER - FRIEDL, ANTONIN: Magister Theodoricus. Das Problem seiner malerischer Form. Prag: Artia 1956. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 338 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #58095DKK500
EUR67
THIEME, ULRICH & BECKER, FELIX: Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Reprint of the 1907-50 edit. 37 vols. Leipzig: Seeman 1970-73. 4to. Publisher's half morocco. #118237DKK7500
EUR1005
Almost fresh as published.
THOMASEN, EJNAR: Russernes Malerkunst. En Oversigt. Kbhvn. 1919. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 213 s. Smukt priv. helskindsbd. med blindtrykte dekorationer på permer og indersiden af permer, tresidet guldsnit. I lærredskassette med blindtrykte dekorationer. #98317DKK1000
EUR134
THOMPSON, JON: Gyldendals bog om moderne kunst. Lær at forstå de moderne kunstnere. Forord af Poul Erik Tøjner, Louisiana. Oversat ved Knud Michelsen og Marianne Madelung. 2. oplag. Kbhvn. 2008. Rigt illustr. i farver. 400 s. Orig. blødt omslag. #160468DKK250
EUR34
THOMSEN, JØRGEN - GELSTED, OTTO: Jørgen Thomsen. Et Udvalg af Billeder med Indledning. Kbhvn. 1935. Rigt illustr. 38 s. Velholdt eksemplar indbundet ubeskåret med orig. omslag i smukt privat halvlæder. Bindet signeret Anker Kyster1944. #159324DKK500
EUR67
THOMSEN, PETER -: Fortegnelse over Malerier tilhørende Dødsboet efter Fabrikant Peter Thomsen. Kbhvn.: Kunsthallen 1950. Illustr. Indbd. med o.o. i smukt priv. papirbd. med skindtitelfelt. Bindet sign. Erik B. Thomsen. #138437DKK500
EUR67
THORSEN, JENS JØRGEN: Modernisme i dansk malerkunst. 2 bd. Kbhvn.: Kunstbogklubben 1987. Rigt illustr. i s/h og farver. 351 s. Orig. hellærred. #6910DKK800
EUR107
THORSEN, JENS JØRGEN: Modernisme i dansk malerkunst. Kbhvn. 1987. Rigt illustr. i s/h og farver. 351 s. Orig. hellærred. #160470DKK300
EUR40
THORVALDSEN - BOBÉ, LOUIS: Thorvaldsen i Kærlighedens Aldre. Kbhvn. 1938. Illustr. 184 s. Indb. med orig. omslag i priv. hlvldr. med skindtitelfelt i anden farve. Bindet sign. Anker Kyster. #155963DKK350
EUR47
THORVALDSEN - REPHOLTZ, ALBERT: Thorvaldsens Tegninger. Udgivne af Bestyrelsen for hans Museum. Kbhvn. 1920. Rigt illustr. 4to. 89 s. Opl. 700 numr. ekspl. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i privat halvlæder. Bindet svagt falmet og lidt slidt. #156881DKK350
EUR47
THORVALDSEN - SASS, ELSE KAI: Thorvaldsens portrætbuster. 3 bd. Kbhvn. 1965. Rigt illustr. 4to. Orig. halvpergament. #1478DKK250
EUR34
THORVALDSEN - THIELE, J.M.: Om den danske Billedhugger Bertel Thorvaldsen. Tilligemed en historisk ordnet Fortegnelse paa de Arbeider, han har udført. Udgivet af Selskabet for Trykkefrihedens rette Brug. Kbhvn. 1837. 42 s. Samtidigt halvlærred. #159979DKK150
EUR20
THORVALDSEN -: THORVALDSENS MUSEUM. Den udvendige Billedrække, Efter J. Sonne's Karton, gjenoptegnede af F.C. Lund. Fotolitograferet ved Generalstaben, 1889. Til Medlemmerne af Selskabet for Historie, Litteratur & Kunst, Januar 1890. Tværgranfol. Numr. ekspl. Priv. hlvlpluv. #75752DKK1000
EUR134
THORVALDSEN, BERTEL - LANGE, JULIUS: Sergel og Thorvaldsen. Studier i den nordiske Klassicismes Fremstilling af Mennesket. Kbhvn. 1886. XIV+220 s. med 44 tekstillustr. Samt. halvlæder med farvet titelfelt. #158641DKK350
EUR47
THORVALDSEN, BERTEL - LANGE, JULIUS: Sergel og Thorvaldsen. Studier i den nordiske Klassicismes Fremstilling af Mennesket. Kbhvn. 1886. XIV+220 s. med 44 tekstillustr. Indbundet ubeskåret med det orig. foromslag i privat papirbind med skindtitelfelt og pergamentforstærkede hjørner og kapitæler (Rubowbind). #159976DKK400
EUR54
THREE CENTURIES OF RUSSIAN PAINTING. Introduction by Vadim Matafonov. Selection by Oleg Chekhonin and Svetlana Chekhonina. St. Petersburg: Kitezh 1994. Richly illustr. in colour. 4to. 416 pp. Publisher's cloth with dustjacket intact. #155608DKK500
EUR67
TIMM, KAI V.: Signaturbogen. Kbhvn. 1962. 188 s. Opag 1000 numr. eksemplarer. Indbundet i originalt halvlærred. #59096DKK1000
EUR134
Helt frisk eksemplar.
TING, WALASSE: Chinese Moonlight. 63 poems by 33 poets translated & recomposed by Walasse Ting. New York/Copenhagen c. 1963. 71 p. Illustr. with 4 orig. double-paged lithographs. #134887DKK2000
EUR268
Inscribed by the artist: "Walasse Ting København 21/9/1967".
* * * SEE PICTURE * * *
TINGUELY, JEAN - HULTÉN, K.G. PONTUS: Jean Tinguely "Meta". Stockh.: Moderna Museet 1972. Richly illustr. in b/w and colour and with 1 orig. machine-drawing, and enclosed a record in a plastic pocket. 362 pp. In publisher's vividly decorated cloth binding with a locking flap and handle to simulate a small briefcase. In very good condition. #152617
DKK12000
EUR1608
The drawing, signed in pencil, in red and yellow colours is made on a perforated piece of pasteboard, on the back it says "Peinture exécutée en collaboration avec "Meta-Matic No. [19]" de Tinguely par [Petter A. Wilen] Date [7/9-72] Lieu [Lidingö] (The parts in [] are writen in by Tinguely.
This edition with the machine-drawing is presumably not printed in more than 250 copies like the German edition, and this is presumably 1st edition of a very important publication of modern art books.
TOULOUSE LAUTREC - ADRIANI, GÖTZ: Toulouse-Lautrec. Das gesamte graphische Werk. Sammlung Gerstenberg. 4. Auflage. Köln 1986. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 435 pp. Unbound as published. #160465DKK250
EUR34
TOULOUSE-LAUTREC - GELFER-JØRGENSEN, MIRJAM: Toulouse-Lautrec Posters. The Collection of the Danish Museum of Decorative Art. With contributions by Ingelise Nielsen, Marianne Ertberg and Vibeke Holten Lange. Copenhagen 1995. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 202 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #79443DKK300
EUR40
TOULOUSE-LAUTREC, HENRI DE - WITTROCK, WOLFGANG: Toulouse-Lautrec, Catalogue complet des estampes. 2 vols. Paris 1985. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 831 p. Publisher's cloth. #70061DKK1000
EUR134
TRIER, EDUARD: Form and Space. Sculpture of the Tweuntieth Century. Rev. and enlarged edit. London 1968. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 339 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #80796DKK500
EUR67
TURA, COSIMO - RUHMER, EBERHARD: Tura. Paintings and Drawings. Complete Edition. London: Phaidon 1958. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 184 pp. + 85 plates. Publisher's cloth. #110416DKK400
EUR54
TURNER - BOWER, PETER: Turner's Papers. A Study of the Manufacture, Selection and Use of his Drawing Papers 1787-1820. London 1990. Rigt illustr. i s/h og farver. 135 s. Orig. hellrd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #11390DKK5000
EUR670
TURNER, J.M.W. - BURNET, JOHN: : Turner and his Works: Illustrated with Examples from his Pictures, and Critical Remarks on his Principles of Painting. Re-edited by Henry Murray. London: James S. Virtue 1859. 121 pages, includes the Memoir by Peter Cummingham, frontispiece and 10 plates, Catalogue of Turner Collection at the back. Contemporary full cloth, boards with blindstamped décorations, spine repaired. #158253DKK1500
EUR201
UBAC - BAZAINE, JEAN, & OTHERS: Ubac. Paris: Maeght 1970. With 3 folding lithographs. 4to. 177 pp. Publisher's cloth. #100416DKK1000
EUR134
With text by Jan Bazaine, Yves Bonneoy, Paul Eluard, André Frénaud, &c.
VAD, POUL. (Red.): Signum. Tidsskrift for moderne kunst. 1.-4. årgang. (Det udkomne). Kbhvn. 1961-64. Rigt illustr. i s/h og farver. Privat halvpluviusin. #4597DKK500
EUR67
Heri artikler om bl. a. Kasimir Malewitch, Astrid Noack, Ludvig Karsten, Ejler Bille, Odilon Redon, Ung international kunst, Alberto Giacometti, Albert Mertz, Henri Michaux, Jackson Pollock, Henry Moore og Robert Delaunay.
VAN DEN BERGHE, FRITS - LANGUI, EMILE: Frits van den Berghe 1883-1939. L'homme et son oeuvre. Anvers 1968. Richly illustr. in b/w and with numerous colourplates pasted in. 4to. 328 pp. Publisher's cloth, with dustjacket and in orig. box. As new. #159476DKK500
EUR67
VAN GOGH, VINCENT - LÆSSØE, ROLF: Van Gogh. Kbhvn.: Kunstbogklubben 1990. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 199 s. Orig. kartonnage. #35870DKK400
EUR54
VAN GOGH, VINCENT - NORDENFALK, CARL: Van Gogh. Oversat ved Kai Flor. Kbhvn. 1946. Illustr. 182 s. Indbundet med de orig. omslag i pænt privat halvlæder. #160228DKK300
EUR40
VAN GOGH, VINCENT - WALTHER, INGO F. / RAINER METZGER: Vincent van Gogh. The Complete Paintings. 2 vols. (1: Etten, April 1881 - Paris, February 1888. 2: Arles, February 1888 - Auvers-sur-Oise, July 1890). Köln: Benedikt Taschen 1990. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 740 pp. Publisher's cloth with dustjackets and in publisher's box. #159119DKK750
EUR100
VAN GOGH, VINCENT: Briefe an seinen Bruder. 3 vols. Berlin 1928. Illustr. Orig. hellrd. Publisher's cloth. #10684DKK400
EUR54
VARMING, HANNE - OLESEN, PETER (Red.): Hanne Varming. Foto: Henrik Bjerregrav. Kbhvn. 2002. Rigt illustr. i farver. 4to. 152 s. Orig.hellrd. med smudsomslag. #155689DKK300
EUR40
VASARELY, VICTOR - JORAY, MARCEL: Victor Vasarely: Plastic Arts of the 20th Century. Introduction By Marcel Joray. Texts and Dummy by the Artist Victor Vasarely. Neuchatel: Éditions Du Griffon 1969. 194 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #157909DKK500
EUR67
VASARELY, VICTOR: Vasarely -. New York 1979. 20 pp. + 50 + L b/w plates. Publisher's cloth. #8234DKK500
EUR67
VERMEHREN, JOHAN FREDERIK NICOLAI - FAABORG, TH.: Johan Frederik Nicolai Vermehren 1823 / 12. Maj / 1923. 2 bd. Kbhvn. 1923-24. Rigt illustr. 4to. 111 + 103 s. Indb. med o.o. i eet smukt priv. hlvldrbd. Bindet sign. Anker Kyster 1945. #111036DKK400
EUR54
VERONESI, LUIGI - WOLBERT, KLAUS (Hrsg.): Luigi Veronesi. Rationalistische Abstraktion / Rationalistic Abstraction 1927-1996. Institut Mathildenhöhe Darmstadt 1997. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 302 pp. Publisher's cloth with justjackets. #55918DKK250
EUR34
Fresh as published.
VINDING, OLE: Kunsten og Tiden. Kbhvn. 1949. 205 s. Indb. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #155460DKK350
EUR47
VOLLARD, AMBROISE: En Kunsthandlers Erindringer. Overs. af Gordon Norrie. Kbhvn. 1946. Illustr. i s/h og farver. 271 s. Velholdt eksemplar indbundet med orig. omslag i smukt privat halvlæder. #3122DKK500
EUR67
VOSS, KNUD: Skagenpanorama. Billedkunst på Skagen og Skagens Museum. 1983. Folio. 192 s. Med talr. illustr. i farver og sort/hvidt. Orig. hellærred. #90767DKK1000
EUR134
Nr. 526 af 1000 eksemplarer signeret af forfatteren. Magnificent illustrated work on the famous Skagen painters.
WALDEN, HERWARTH: Einblick in Kunst. Expressionismus, Futurismus, Kubismus. 7. Auflage. Berlin 1924. Richly illustr. 175 pp. Publisher's pictorial boards with clothback. Binding weakly grubby. #10801DKK600
EUR80
WALTHER, INGO F. (Edit.): Impressionist Art 1860-1920. 2 parts in one vol. Part I: Impressionism in France by Peter H. Feist. Part II: Impressionis in Europe and North America by Beatrice von Bismarck and others. Köln 1997. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 712 pp. Publisher's cased boards with dustjacket. #155614DKK350
EUR47
WARHOL, ANDY - FRANCIS, MARK & DIETER KOEPPLIN: Andy Warhol. Zeichnungen 1942-1987. Kunstmuseum Basel, The Andy Warhol Museum, Pittsburgh 1998. Richly illustr. in b/w and colour. 4to. 319 pp. Unbound as published. #160547DKK350
EUR47
WATERHOUSE, ELLIS: Italian Baroque Painting. London: Phaidon 1962. With 200 illustr. 237 pp. Publisher's cloth. #110287DKK350
EUR47
WEILBACHS KUNSTNERLEKSIKON. Red. af Merete Bodelsen og Povl Engelstoft. 3. udg. Kbhvn. 1947-52. 3 bd. Illustr. Indbundet i forlagets originale rødbrune halvlæderbind (luxusindbindingen). Velholdt ekspl. #3235DKK2500
EUR335
WEISE, A.: Grundlage zu der Lehre von den verschiedenen Gattungen der Malerei. Halle & Leipzig 1823, VI + 251 pp. Contemporary boards. Stamp on titlepage. #158563DKK1000
EUR134
WELBY, T. EARLE: The Victorian Romantics 1850-70. The Early Work of Dante Gabriel Rossetti, William Morris, Burne-Jones, Swinburne, Simeon Solomon and their Associates. London: Gerald Howe 1929. Illustr. 161 pp. Limited to 750 copies. Uncut with topedge gilt in publisher's cloth with dustjacket. #155863DKK1500
EUR201
WEMAERE, PIERRE: Dessins 1937-1963. Paris: Edition Galerie Rive Gauche ca. 1965. The lithographs printed at Permild & Rosengreen, Copenhagen. 4to. Limited to 300 numb. copies. #7654DKK600
EUR80
WESCHER, HERTA: Collage. Translated by Robert E. Wolf. New York c. 1970. Richly illustr. in b/w and with colourplates pasted in. 417 pp. Publisher's cloth. #160540DKK450
EUR60
WESTHEIM, PAUL: Das Holzschnittbuch. Potsdam 1921. Illustr. 192 pp. Publisher's half cloth. #102836DKK1000
EUR134
WHITTEMORE, THOMAS: The Mosaics of Haghia Sophia at Istanbul. Fourth Preliminary Report, work done in 1934-1938. The Deesis Panel of the South Gallery. Boston, The Byzantine Institute 1952. With 36 plates. 52 pp. #158262DKK500
EUR67
WICK, RAINER K.: Teaching at the Bauhaus. With a text by Gabriele Diana Grawe. Ostfildern-Ruit 2000. Richly illustr. in b/w. 404 pp. Publisher's pictorial boards. #56048DKK150
EUR20
Fresh as published.
WIIG HANSEN, SVEND: 50 tegninger. Kbhvn.: Brøndum 1982. Fol. Opl. 700 ekspl. #6651DKK500
EUR67
Ekspl. sign. af kunstneren.
WIIG HANSEN, SVEND: 50 tegninger. Kbhvn.: Brøndum 1982. Fol. Opl. 700 ekspl. #71998DKK1000
EUR134
Med dedik.
WILDER, F.L.: English Sporting Prints. London 1974. Rigt illustr. i farver. 4to. 224 s. Orig. hellrd. Richly ilustr. in colour. Publisher's cloth. #83417DKK400
EUR54
WILLIAMSON, GEORGE C.: The History of Portrait Miniatures. 2 vols. London: George Bell and Sons 1904. With 104 full-page plates. Folio. XXIX+ 214; IX + 211 pp. Publisher's white cloth, richly gilt and decorated. Old name on flyleaf. #78432DKK6500
EUR871
Limied to 510 copies.
WILLIAMSON, GEORGE C.: Portrait Miniatures. Edit. by Charles Holme. "The Studio", London 1910. Rigt illustr. med plancher i s/h og farver. 4to. VIII + 31 s. + LVI plancher. Orig. hellrd. Richly illustr. with plates in black/white and colours. Publisher's cloth. #513DKK500
EUR67
WILLUMSEN, J.F. - SCHULTZ, SIGURD: J.F. Willumsen. Kbhvn. 1967. Rigt illustr. 48 s. Indb. ubesk. med o.o. i priv. hlvldr. #155648DKK350
EUR47
Danske grafikere nr. 7.
WINTHER, RICHARD: Rdo - Wie-recycling. Værker af Richard Winther. Gl. Holtegaard 2005. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 215 s. Orig. hellrd. Summary in English. #72082DKK125
EUR17
Kunstneren tager i denne værkcyklus udgangspunkt i 1700-tals billedhuggeren Johannes Wiedewelts værker og fører dem op to date, som en kommentar til vores tid. Winther, der er født i 1926, har været banebrydende siden sin debut i 1940'erne. Han var med til at starte Linien II i 1947, Ex-Skolen i 60'erne og maler den dag i dag med en enestående kraft.
WIVEL, MIKAEL: Dansk kunst i det 20. århundrede. Kbhvn. 2008. Rigt illustr. i faver. 965 s. Orig. hellærred. #160532DKK400
EUR54
WREDE, STUART: The Modern Poster. New York: The Museum of Modern Art 1988. Richly illustr. 4to. 263 pp. Publisher's cloth. Fresh as published with dustjacket intact. #154016DKK600
EUR80
XXe SIECLE. Nouvelle série - XXIIe Année - No 15 (Noël) 1960. Text by André breton. La Révolution de la couleur. Richly illustr. and with 1 orig. lithograph by Manessier. 4to. 140 pp. Cover by Miro. #83662DKK1500
EUR201
XXe SIECLE. Nouvelle série - XXVIe Année - No 25 June 1965. With 1 orig. lithograph by Estève and numerous illustr. 4to. Publisher's cased boards, spine cracked. #112376DKK1000
EUR134
YEATS, JACK B. - ROSENTHAL, T.G.: The Art of Jack B. Yeats. Chronology, List of Exhibitions, Bibliography and Notes on the Plates by Hilary Pyle. London 1993. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. XI + 308 s. Richly illustr. in black/white and colour. #80786DKK300
EUR40
ZAHRTMANN, KR. - (CHRISTENSEN, H. CHR.).: Kr. Zahrtmann. 31. Marts 1843 - 22. juni 1917. Fortegnelse over hans Malerier. Kbhvn. 1917. Illustr. (4) + 292 s. Opl. 150 numr. ekspl. Indbd. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #140206DKK2500
EUR335
ZAHRTMANN, KR. - CHRISTENSEN, H. CHR.: Fortegnelse over Arbejder af Kr. Zahrtmann i Aarene 1864-1904. Kbhvn. 1905. 84 s. Opl. 125 numr. og sign. ekspl. #6018DKK500
EUR67
[ZAHRTMANN, KR.]: Lovisa. Kbhvn. 1912. Med 4 portrætter. 34 s. Oplag 315 numr. eksemplarer. Orig. kartonnage med guldtryk på forperm. #160188DKK350
EUR47
Med dedikation: "Til Professor Thorkild Roosing venskabeligst fra Kristian Zahrtmann".
ZAHRTMANN, KRISTIAN - DANNESKJOLD-SAMSØE, S.: Kristian Zahrtmann. Kbhvn. 1942. Illustr. 4to. 602 s. Indb. ubesk. med o.o. og guldsnit i smukt priv. hlvldr. Bindet sign. Oscar Jacobsen. #155870DKK1000
EUR134
ZINIAR. 11 Peintres & 1 Sculpteur. Album no. 2. Gallerie St. Pierre. Rue de L´Hotel de Ville 10. Lyon. Fevrier 1921. Dix Pochoirs. 4to. Original wrapper. No. 65/175 copies. (200 copies printed.). With colour prints (pochoirs) by Adrian Bas, Pierre Combet, Descombes, Claude Dalbanne, Emile Didier, Jacque Laplace, Paul Lerice, Etienne Morillon, Antonin Ponchon, Jules-Maurice, Joseph Roblin & George Albert Tresch. #157163DKK10000
EUR1340
All prints numbered and signed by artists. The group was founded in Lyon 1920 by Marius Mermillon and Georges Besson.
ØJENLYST. 53 tegninger fra Den Kongelige Kobberstiksamling. / A Sight for Sore Eyes I-II. 76 Prints from the Department of Prints and Drawings. Med bidrag af Chris Fischer, Jan Garff, m.fl. Kbhvn. 1993. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 141 + 207 s. Orig. papbd. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cloth. #118356DKK500
EUR67
Vol. 1 in Danish and vol. 2 in English.
AAGAARD ANDERSEN, GUNNAR (Red.): En samling i brug. En bog om kunsten på Angli, Åge Damgård A/S' skjortefabrik i Herning. Mobilia, Snekkersten 1962. Rigt illustr. i s/h og farver. 20 s. #160001DKK350
EUR47
Artikler af Steen Bjarnhof og Gunnar Aagaard Andersen.
AAGAARD, JULIUS: Radererkunstens Teknik. Trykt som Manuskript. Kbhvn. 1894. Med 1 radering vist i 2 stadier: "La veillée à Barbizon", af F. Jacque efter forlæg af G. Malthe. 80 s. Omslag plettet. #124917DKK500
EUR67

Peter Grosell Antiquarian Bookseller http://www.grosell.dk E-mail: info@grosell.dk