MUSIC - MOVIES - BALLET - THEATRE

BACH, JOHAN SEBASTIAN - RABE, JULIUS: Bach. Kbhvn. 1948. Overs. fra svensk af Leif Thybo. Med noder. 192 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155529DKK350
EUR47
BAKER, JOSEPHINE - HAMMOND, BRYAN (Comp.): Josephine Baker. Based on his personal collection. Theatrical Biography by Patrick O'Connor. London 1988. Rigt illustr. i s/h og farver. XV + 304 s. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cased boards. #80806DKK400
EUR54
BEAUMONT, CYRIL W.: The History of Harlequin. With a preface by Sacheverell Sitwell. With cover design and decorations by Claudia Guercio and illustrations, 5 fullsize handcoloured, from contemporary sources. London: C.W. Beaumont 1926. 156 pp. No 244 of 325 copies. Publisher's decorated boards. #158019DKK4500
EUR603
Signed presentation copy with a large inscription to the Danish critic Svend Kragh Jacobsen and with his bookplate.
BEETHOVEN, LUDWIG VAN - TÖRNBLOM, FOLKE H.: Beethoven. Overs. fra svensk. 2. opl. Kbhvn. 1945. Med noder. 166 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. Svag fugtskjold på de 10 første sider. #155535DKK350
EUR47
BEETHOVEN, LUDWIG VAN: Breve. Indledning og Noter af Vagn Kappel. Overs. ved Johannes Weltzer. Kbhvn. 1948. Med portrætter. 170 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155536DKK350
EUR47
BERGALA, ALAIN: Magnum cinema. Photographs from 50 years of movie-making. With an introduction by A.B. London 1995. Rigt illustr. i s/h og farver. 4to. 360 s. Orig. kart. Richly illustr. in black/white and colour. Publisher's cased boards. #78636DKK400
EUR54
BIE, OSKAR: Die Oper. 8.-10. Aufl. Berlin 1923. Illustr. i s/h samt med 11 farveplancher. 575 s. Orig. hlvlrd. med rygforgyldning. Illustr. in black/white and with 11 colourplates. Publisher's halfcloth. #25142DKK525
EUR70
BLETSCHACHER, RICHARD: Die Lauten- und Geigenmacher des Füssener Landes. Hofheim am Taunus: Friedrich Hofmeister 1978. Illustr. 4to. 239 pp. Publisher's cloth. #133847DKK750
EUR100
(BLOCH, ERLING). (Udg.).: Kammermusik i hundrede år. 1868 - 5. December -1968. Udg. af Kammermusikforeningen. Kbhvn. 1968. Rigt illustr. 202 + (2) s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #22131DKK350
EUR47
BOURNONVILLE, AUGUST: Faust. Original romantisk Ballet i tre Akter. Kbhvn.: Forlagt af J. H. Schoubothes Boghandling, Trykt i Græbes Bogtrykkeri 1832. 16 s. Indbundet i nyere privat papirbind med skindtitelfelt på forperm. Bindet signereret Anker Kysters Eftf. 1978 [Bent Andrée]. #159803DKK850
EUR114
Bibliotheca Danica VI, 57.
BOURNONVILLE, AUGUST: Et Folkesagn. Ballet i 3 Acter. Musikken komponeret af Gade og Hartmann. Opført første Gang i Marts 1854. 15 s. Nyere marmoreret papirbd. med skindtitelfelt. #89024DKK1000
EUR134
BOYDEN, DAVID D.: Catalogue of The Hill Collection of Musical Instruments in the Ashmolean Museum, Oxford. London: Oxford University Press 1969. Richly illustr. VII + 54 pp. + 44 plates. Publisher's cloth. #133876DKK750
EUR100
BRAHMS, JOHANNES - STARE, IVAR: Brahms. Overs. fra svensk. Kbhvn. 1956. Med noder. 240 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155530DKK350
EUR47
CHOPIN, F.F. - TÖRNBOM, GÖSTA ZETTERBERG: Chopin. Overs. fra svensk. Kbhvn. 1946. Med noder. 166 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155534DKK350
EUR47
DALGAARD, HANS: Violinen. Skabere og skæbner. Kbhvn. 1956. Illustr. 106 s. #133736DKK500
EUR67
DAVIS, BETTE - RINGGOLD, GENE: The Films of Bette Davis. New York 1966. Rigt illustr. 191 s. Orig. hellrd. Richly illustr. Publisher's cloth. #78267DKK325
EUR44
DEHN, S. W.: Theoretisch-praktische Harmonielehre mit angefügten Generalbassbeispielen. Berlin: Wilhelm Thome 1840. X + 315 pp. + 43 pp. with sheet music. Publisher's wrappers, worn at extremities. Stamp on titlepage. Some foxing. #158571DKK2000
EUR268
DUBECH, LUCIEN: Histoire générale illustrée du Théatre. Avec la collaboration de Jacques de Montbrial et de Madeleine Horn-Monval. 5 vols. Paris: Librairie de France 1931-34. Rigt illustr. Priv. hellrd. med farvede skindtitelfelter. Richly illustr. Contp. cloth with coloured labels. #57444DKK1400
EUR188
DUBUS-PRÉVILLE, PIERRE-OUIS - OLIVIER, JEANJACQUES: Pierre-Louis Dubus-Préville de la Comédie-Francaise (1721-1799). Paris: Société Francaise d'Imprimerie et de Librairie 1913. Illustr. 199 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt nyt priv. hlvlæder. Orig. omslag smukt rep. Uncut copy bound with orig. wrappers in nice modern halfleather. Wrappers nicely restored. #38806DKK800
EUR107
EINSTEIN, ALFRED: Musikkens historie fra primitiv musik til vor tid. Kbhvn. 1960. Illustr. 180 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Ryggen lidt falmet. #155543DKK350
EUR47
FARGA, FRANZ: Geigen und Geiger. 2. Aufl. Zürich 1940. Illustr. 334 s. Orig. komp. hellrd. Publisher's pictorial cloth, hinges weak. #133816DKK400
EUR54
FLEMMING, PAUL: Italian Violin's Prices 1900 and 1970. An unusual rise of prices in the 20th century. Gentofte (Copenhagen) 1971. 115 (dublicated/ stenciled) pp. Publisher's soft cover with clothspine. #133786DKK500
EUR67
FRAENKEL, HEINRICH: Unsterblicher Film. Die grosse Chronik von der Laterna Magica bis zum Tonfilm. München 1956. Rigt illustr. 471 s. Orig. hellrd. Richly illustr. Publisher's cloth. #14571DKK400
EUR54
FUCHS, ALBERT: Taxe der Streich-Instrumente. Anleitung und Einschätzung der Geigen, Violen, Violoncello, Kontrabässe usw. nach Herkunft und Wert. Neubearb. von Hans Edler. 5. Aufl. Frankfurt am Main: Friedrich Hofmeister 1955. Illustr. 212 pp. Publisher's cloth. #133756DKK500
EUR67
FUCHS, ALBERT: Taxe der Streich-Instrumente. Anleitung und Einschätzung der Geigen, Violen, Violoncello, Kontrabässe usw. nach Herkunft und Wert. Neubearb. von Rudolf E. Pliverics. 11. Aufl. Hofheim am Taunus: Friedrich Hofmeister 1982. Illustr. 231 pp. Publisher's cloth. #133766DKK650
EUR87
GOTTFRIED, MARTIN: Broadway Musicals. New York: Abrams 1979. Richly illustr. in b/w and colour. Folio. 352 pp. Publisher's cloth. #157975DKK600
EUR80
GRAVESEN, FINN og MARTIN KNAKKERGAARD (Red.): Gads Musik Leksikon. 2 bd. (Navnedel + Sagdel). Kbhvn.: Gad 2003. Illustr. 1759 s. Orig. papbind. #158451DKK1000
EUR134
GRIEG, EDVARD - TÖRNBLOM, FOLKE H.: Grieg. Oversat fra svensk. Kbhvn. 1943. Med noder. 156 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155544DKK350
EUR47
HERING, C.G.: Neue sehr erleichterte, praktische Generalbaßschule für junge Musiker, zugleich als ein nöthiges Hülfsmittel für diejenigen, welche den Generalbass ohne mündlichden Unterricht in kurzer Zeit leicht erlernen wollen. Vols. 1-2 (of 3). Neue vermehrte und verbesserte Auflage. Oschatz & Leipzig [1805-08]). With engraved notes in the text. Oblong-8vo. 81 + 76 pp. Contemporary blank boards. Stamps on titlepages. Old name (Stamp) on titlepages. Some foxing. #158585DKK1000
EUR134
HOEM, LARS -: Fiolinmaker Lars Hoem, Christiansund. Molde 1971. Illustr. 48 s. #133827DKK200
EUR27
Lars Hoem (1782-1853).
HUBER, JOHN: Geigen. Bestimmung der Preise / Violin. Price Determination. Frankfurt am Main: Erwin Bochinsky 1988. 207 pp. Publisher's cased boards. #133776DKK500
EUR67
[HUSSON, JULES FRANCOIS FELIX] CHAMPFLEURY: Le Violin de Faïence. Dessins en coleur par Émile Renard et eaux-fortes par J. Adeline. Paris: E. Dentu 1877. VIII + 176 pp. Uncut copy bound with orig. wrappers and topedge gilt in nice contp. halfleather richly dec. with gold on spine and with coloured label. #155822DKK5000
EUR670
JALOVEC, KAREL: Bömische Geigenbauer. Prag 1959. Rigt illustr. 4to. 159 s. + 319 + 16 plancher + 622 illustr. Orig. hellrd. Richly illustr. Publisher's cloth. #10301DKK1500
EUR201
JALOVEC, KAREL: Die schönsten italienischen Geigen. Prague: Artia 1963. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 112 pp. Publisher's cloth. #133857DKK750
EUR100
JENKINS, TOM - PUGH, PEYTER & DUNCAN HEATH: The Tom Jenkins Story. Cambridge 1995. Richly illustr. in black/white and colour. 136 pp. Publisher's binding. #133697DKK500
EUR67
KARNEY, ROBIN: Chronicle of the Cinema: 100 Years of the Movies London: Dorling Kindersley 1995. Richly illustr. in b/w and colour. 920 pp. Publisher's cloth. #157987DKK600
EUR80
LANDER, MARGOT - KRAGH-JACOBSEN, SVEND: Margot Lander. En balletkunstners baggrund, udvikling og blomstring. Kbhvn. 1948. Rigt illustr. 4to. 152 + (10) s. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i smukt privat halvlæder. #159678DKK350
EUR47
Indsat i lomme bagest særtryk af af nekrolog i Berlingske Tidende 19. juli 1961 af Sv. Kragh-Jacobsen, med dedikation fra samme.
LANGE, PER: Ved musikens tærskel og andre essays. Kbhvn. 1957. 132 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #29433DKK350
EUR47
MALO, CHARLES suivant M. de MANNE: Almanach des Spectacles par K. et Z. Paris: Chez Janet, Libraire [1818]. 12mo. 144+(8) pp. Title-page vignette and 12 engraved plates (all hand-coloured and with tissue-guards). Bound uncut in later full calf with gilt lettering on spine. Some scattered brownspots. #158749DKK1500
EUR201
No. 1 og 8. With the bookplate of Holger Gabrielsen.
MARÉ, ROLF: Les Ballets Suédois 1920-1924. Paris 1924. Richly illustr. 4to. 40 pp. Near mint. #160044DKK2000
EUR268
Souvenir Programme.
MARÉ, ROLF: Les Ballets Suédois. Paris c. 1923. Richly illustr. and with front- and backcover illustr. by Fernand Leger. 4to. [36] pp. Stapled wraps with original glassine paper covers #160045DKK5000
EUR670
Souvenir Programme. Illustrated throughout by Fernand Leger, Nils de Dardel, Gerald Murphy, Jean Borlin, Helene Perdriat, Einar Nerman, Valentine J. Hugo, Roger de la Fresnaye, Lucien Daudet, Jean Cocteau, G. Gallibert, Andree Parr). Claude Debussy, Glazounow (Glazunov), Maurice Ravel, Laprade, Cole Porter, Blaise Cendrars, Darius Milhaud, Paul Claudel, Andre Helle, Canudo, et al.
MAVER'S COLLECTION of Genuine Scottish Melodies. For the Pianoforte or Harmonium, in Keys suitable for the Voice. Harmonised by C.H. Morine. Edit. by George Alexander Esq. Glasgow: Robert Maver, London, New York and Melbourne c. 1884. With 244 pp. with music. 4to. XIV + 254 pp. + musicpp. Publisher's halfleather with pictorial frontboard. #68118DKK1500
EUR201
MENDELSSOHN BARTHOLDY, FELIX: Breve. I udvalg og paa dansk ved Kirsten Lindholm. Forord af Torben Krogh. Kbhvn. 1949. Med portræt og enkelte illustr. 234 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #83475DKK350
EUR47
[MEYER, ANNA MARIA]: Breve fra og til en Skuespillerinde. Udgivne af Nemo. Kbhvn. 1868. 253 s. Samtidig, lidt slidt halvlærred. #156489DKK500
EUR67
MOZART, W.A. - DENT, EDWARD J.: Mozarts Operaer. En kritisk Studie. Kbhvn. 1961. Med noder og portrætter. 316 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. Ryggen svagt falmet. #155533DKK350
EUR47
Oversat efter den engelske 2. udgave og forsynet med en artikel om Mozarts operaer i Danmark af Gerhard Schepelern.
MOZART, W.A. - TÖRNBLOM, FOLKE H.: Mozart. Overs. fra svensk af Johan Koch. Kbhvn. 1943. Med noder. 186 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155531DKK350
EUR47
MOZART, W.A.: Breve. I Udvalg og oversat ved Johannes Weltzer. Forord af Kai Aage Bruun. Kbhvn. 1948. Illustr. og med noder. 255 s. Indb. ubesk. med o.o i smukt priv. hlvldr. Ryggen svagt falmet. #155554DKK350
EUR47
MOZART, WOLFGANG AMADEUS: Die Zauberflöte. Randzeichnungen zu Mozart's Handschrift. Volksausgabe. Berlin: Cassirer 1924. With drawings by Max Slevogt. 4to. Unpaginated. Publisher's cased boards, extremities rubbed. #123777DKK500
EUR67
MUSICAL INSTRUMENTAL AUCTION PRICE GUIDE. San Anselno: String Letter 1977. Illustr. 393 pp. Paperback. #133717DKK400
EUR54
MÖCKEL, OTTO: Die Kunst des Geigenbaues. 2. neubearb. und ergänzte Aufl. Berlin: Bernh. Friedr. Voigt 1954. XVI + 332 pp. + 69 plates. Publisher's cloth. #133746DKK750
EUR100
NEIIENDAM, ROBERT: Det kongelige Teaters Historie 1874-1890. 6 bd. Kbhvn. 1921-70. Illustr. Indb. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Bd. 6. heftet. Bindene sign. Anker Kysters Eftf. 1965. #116756DKK600
EUR80
NICOLINI, GUALTIERO: The International School of Cremona. Two Score Years of Violin-Making. Cremona 1977. Illustr. 160 pp. Publisher's binding. #133707DKK600
EUR80
NIEDERHEITMANN, FRIEDRICH: Cremona. Eine Charakteristik der italienischen Geigenbauer und ihrer Instrumente. 7. verm. u. verb. Aufl. Leipzig: Carl Mersenurger 1928. Illustr. 187 + XIV pp. Publisher's half cloth, hinges weak. #133806DKK350
EUR47
* * * SEE PICTURE * * *
NIELSEN, ASTA: Den tiende muse. Kbhvn. 1966. Illustr. 271 s. Indbundet ubeskåret med de orig. omslag i smukt privat halvlæder med titelfelt i anden farve skind på ryggen. Bindet signeret Harry Larsen. Ryggen falmet. #159744
DKK400
EUR54
Med dedikation:" Hr. Vilhelm Bøgh hjerteligst. Asta Abrahamsen 15-1-72".
Stumfilmens store stjerne fortæller om sin fattige barndom og sin kunstnerkarriere. Udkom første gang i årene 1945-46 i 2 bd. med undertitlerne Vejen til filmen og Filmen.
NIELSEN, CARL - MEYER, TORBEN: Carl Nielsen. Kunstneren og Mennesket. En Biografi. Gennemgang af værkerne: Freder Schandorf Petersen. 2 bd. Kbhvn. 1947-48. Illustr. 315 + 383 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #89914DKK750
EUR100
NYSTRØM, EILER: Offentlige Forlystelser i Frederik den Sjettes Tid. Et Bidrag til dansk Kulturhistorie. 2 bd. (Bind. 1: Casorti og Forstadsteatrene. Bind 2: Kildeforlystelser i Dyrehaven m.m.). Kbhvn. 1910-13. Illustr. 264 + 256 s. Indbundet med orig. foromslag i privat halvlæder. #159330DKK800
EUR107
NYTAARSGAVE for Skuespilyndere. Kbhvn. Udg. af Peter Foersom. Brummers Forlag 1807. Med kobberstukket portræt af skuespilleren Mette Marie Astrup. 12mo. (8) + 243 s. Indb. med helt guldsnit i orig. sart kart. med bort på for- og bagperm, indlagt i orig. kassette. #72258DKK850
EUR114
Indeholder bl.a. scener af Shakespeare's "Romeo og Julie".
Bibl. Dan. I, 1091.
ORESTAD, IVAR: Gåten fra Cremona. Oslo 1943. Illustr. 192 s. + 15 tavler. Lidt løs og plettet. Navn og st. på fbl. #133817DKK500
EUR67
PEETERS, FLOR & MAARTEN ALBERT VENTE: The Organ and its Music in the Netherlands 1500-1800. Antwerp 1971. Richly illustr. in b/w and with numerous colourplates and with 2 LP's in orig. slipcase enclosed. 4to. 343 pp. Both slipcase and textvolume bound in publisher's cloth with vellum-imitated spines. With dustjacket and in publisher's box. #159477DKK1000
EUR134
PENNA, LORENZO: Li primi albori musicali. Per li Principianti della Musica Figurata; Distinti in tre libri: Dal Primo spuntano li Principij del Canto Figurat; Dal Secondo spiccano le Regole del Contrapunto; Dal Terzo appariscono li Fondamenti per suonare l' Organo ò Clavicembalo sopra la Parte. 5th edition. Bologna: Pier maria Monti 1696. With titlevignette, woodcut plate showing the compulsory Guido-hand and 1 textual woodcut vignette. 199 pp. Uncut in contemporary halfvellum. Name on flyleaf. Spine a little loose. #158989DKK5000
EUR670
Successful main work for the acting Italian conductor of the cathedral to Imola. With many self-compositions this work contains a composition lesson for 2 and polyphonic works as wells as principles of bass accompaniment.
Missing portrait cut in wood.
PHISTER, LOUISE - REUMERT, ELITH: Louise Phister. Paa Theatret og i Hjemmet. Kbhvn. og Kria. 1914. Illustr. 263 s. Indb. ubesk. med o.o. i priv. hlvldr. Lidt nusset. #50025DKK400
EUR54
PICARD, ROY: The Oscar Movies from A-Z. Reprint London 1982. Illustr. 309 s. Orig. kart. Publisher's cased boards. #78566DKK325
EUR44
PONTOPPIDAN, CLARA: Eet Liv - mange Liv. Erindringer. 1.-5. opl. 4 bd. Kbhvn. 1949-63. Illustr. Indbundet ubeskåret med orig. omslag i privat halvlæder. Rygge svagt falmede. #156712DKK500
EUR67
POUGIN, ARTHUR: Dictionnaire historique et pittoresque du Théâtre et des arts qui s'y Rattachent. Poétique, musique, danse, pantomime, décor, costume, machinerie, acrobatisme. Paris 1885. Richly illustr. and with 8 chromoltihographs. XV + 775 pp. Contemporary halfleather richly gilt on spine. Spine weakly faded. #158986DKK600
EUR80
PRAETORIUS, MICHAEL: Syntagma musicum. 3 vols. (1: Musicae artis Analecta. Wittenberg 1614/15. 2: De Organographia. Wolfenbüttel 1619. 3: Termini musici. Wolfenbüttel 1619). Faksimile-Nachdruck hrsg. von Wiibald Gurlitt. Kassel, Basel, London, New York 1958-78. Publisher's cased boards. #160214DKK1000
EUR134
Documenta musicologica Erste Reihe: Druckschriften-Faksimiles XXI-XIV-XV.
ROSENSTAND-GOISKE, PEDER: Den dramatiske Journal. Udg. paany for "Selskabet for dansk Teaterhistorie". 2 bd. + suppl. Kbhvn. 1915-17. Oplag 250 numr. eksemplarer. Indbundet samlet i ét privat halvlærredsbind. #36069DKK1800
EUR241
ROSENSTAND-GOISKE, PEDER: Den dramatiske Journal. Udg. paany for "Selskabet for dansk Teaterhistorie". 2 bd. + suppl. 1.-3. hefte. Kbhvn. 1915-19. Oplag 250 numr. eksemplarer. Indbundet samlet i ét privat halvlærredsbind med farvet titel- og tomefelter. Eksemplaret har tilhørt Holger Gabrielsen. #158987DKK2500
EUR335
ROSENSTAND-GOISKE, PEDER: Kritiske Efterretninger om Den Kongelige danske Skueplads, dens Forandringer efter 1773 og dens Tilstand, med Bedømmelse over Skuespillere og Dandsere af begge Kiøn 1778-80. Udgivet med Fortale og Anmærkninger af C. Molbech. Kbhvn. 1839. Indbundet i samtidigt halvlæder. #105106DKK600
EUR80
Eksemplaret har tilhørt Harald Prytz.
ROSSINI - INGERSLEV-JENSEN, POVL: Rossini. Kbhvn. 1959. Med noder. 352 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. #10471DKK350
EUR47
SADOUL, GEORGES:SAXO: Filmens verdenshistorie. Overs. ved Uffe Harder. Forord af I.C. Lauritzen. 3 bd. Kbhvn. 1968. Illustr. Orig. hellrd. #38544DKK300
EUR40
SAND, MAURICE: The History of the Harlequinade. 2 vols. London: Martin Secker 1915. With colour plates in pochoir. 311 + 311 pp. Publisher's cloth, hinges a little weak, spines a little bumped. #158020DKK4000
EUR536
: SANGE. Til Brug ved. Skydeselskabet Det borgerlige Broderskabs Samlinger. Kbhvn. 1825. VIII + 254 s. Indbundet med helt guldsnit i samtidigt helskind med guld på ryg og permer samt farvet skindtitelfelt. Navn på inderside af forperm. #156594DKK1200
EUR161
SCHALL, CLAUS - GALEOTTI, VINCENZO: Musiken til Balletten Lagertha. Componeret og indrettet for Piano Forte af C. Schall, Kongelig Concertmester. Tilegnet det Danske Musikelskende Publicum af Forfatteren. Bïrkeröd [eget Forlag 1802]. Stukken af J. Sonne. Med kobberstukket titelblad og frontispice af Johann Friedrich Clemens, samt 70 kobberstukne nodeplancher. Tværfolio. Samtidigt halvlæder med papirtitelfelt på forperm. #160035DKK5000
EUR670
I året 1801 opnåede Det kongelige Teater betydelig succes med Galeottis ballet Lagertha, i programmet betegnet som 'Et pantomimisk Sörgespil blandet med Sang' hvortil Claus Schall havde skrevet musikken. Værket bygger på en tidligere udgivet dramatisk tekst af digteren Chr. H. Pram, der frit efter Saxo skildrer en episode af Regnar Lodbrog saga. Prams idé var at opnå et helhedskunstværk ved sammensmeltning af talt dialog, sang, pantomime og dans. I balletten blev den talte dialog dog udeladt. Handlingen er angivet mellem nodelinierne.
SCHIØRRING, N.: Arier og Sange, Divertissements, Mellemacter, etc. af Danske og oversatte Syngestykker. Indrettede for Claveret. Andet Bind, Tredie og Fierde Stykke. (mangler 1. Bd., 1. og 2. Stykke). Kbhvn. 1789. Fol. Med 1 smuk titelvignet. (4) + 96 s. Samt. helskindsbd. #88724DKK10000
EUR1340
Birkelund 169. Heri bl. a. noderne til Wessels Grovsmeden og Kærlighed uden Strømper, Bredals Tronfølgen i Sidon, Ewalds Balders Død, Fiskerne (med the Royal Danish anthem) og Gorm den Gamle. Meget sjælden!
SCHYBERG, FREDERIK: Dansk Teaterkritik indtil 1914. Kbhvn. 1937. Illustr. 396 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt priv. hlvldr. Ryggen svagt falmet. Svendeprøvebind. #152226DKK300
EUR40
SENNETT, TED: Hollywood Musicals. New York: Abrams 1981. Richly illustr. in black/white and colour. 4to. 384 pp. Publisher's cloth. #113317DKK1000
EUR134
SIESBY, G. (Udgiver): Reminiscentser fra Tivoli. Første Samling: Texter til Lumbyeske Dandse. Kbhvn. 1850. 48 s. Indbundet med orig. omslag i senere halvlæder med guldtryk på ryggen. #159529DKK400
EUR54
Det udkomne.
SØRENSEN, INGER: : Gads opera leksikon. 2. udg., 1. oplag. Kbhvn.: Gad 1999. Rigt illustr. 784 s. Orig. papbind. #158448DKK500
EUR67
TJAIKOVSKIJ, PETER - TÖRNBLOM, FOLKE H.: Tjaikovskij. Overs. fra svensk. Kbhvn. 1957. Med noder. 220 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155532DKK350
EUR47
TÜRK, DANIEL GOTTLOB: : Anweisung zum Generalbaßspielen. Neue verbesserte Ausgabe. Wien: S.A. Steiner und Comp. 1822. With engraved vignette on titlepage and numerous notes in the text. 335 pp. Publisher's printed wrappers, spine worn. Old name and stamp on titlepage. #158561DKK1000
EUR134
VERDI, GUISEPPE - TÖRNBLOM, FOLKE H.: Verdi. Overs. fra svensk. Kbhvn, 1949. 228 s. Indb. ubesk. med o.o. i smukt hlvldr. af terracottafarvet nigerskind. #155538DKK350
EUR47
VOGLER, GEORG JOSEPH: : Abt Vogler's Choral-System. Kopenhagen: In Kommission in der haly'schen Musikhandlung 1800. With engraved title vignette. 105 + (2) pp. Later marbled boards. Old name on titlepage (Stampe). Rare. #158568DKK5000
EUR670
Georg Joseph Vogler, also known as Abbé Vogler (June 15, 1749 – May 6, 1814), was a German composer, organist, teacher and theorist. He traveled widely, giving organ concerts and demonstrating his innovations in organ construction. In 1775 he went to Mannheim as court chaplain and was court music director at Stockholm (1786-89) and at Darmstadt (1807-14). Vogler composed operas, organ music, masses and other church music, and some instrumental music. He was the teacher of Meyerbeer and Weber. Robert Browning idealized him in his poem "Abt Vogler."
WEBER, GTF.: Versuch einer geordneten Theorie der Tonsetzkunst. 3. neuerdings überarbeitete Auflage. 4 vols. Im Verlage der Hof- Musikhandlung von B. schott's Söhnen in Mainz, Paris und Antwerpen 1830-32. With steelengraved portrait and music. Uncut in orig. printed wrapper. Library stamp on covers and titlepages. Weakly stained, covers marked of use. #157154DKK2000
EUR268
WESTERLUND, PETER: Fiolbygge. Kursanteckningar från Mittenwald. Ludvika 1984. Illustr. 4to. 83 s. #133866DKK400
EUR54
WEYSE, C.E.F.: Et Eventyr i Rosenborg Have. Syngespil i een Act af J. L. Heiberg sat i Musik og tilegnet Herr Hofjægermester Baron F. von Holsten. Klaveerudtog. Kbhvn.: C.C. Loose (1833). Tvær-folio. (3) + (1 blank) + 3-96 kobberstukne noder. Senere brunt hlvldr., rigt forgyldt ryg med ophøjede bind, forperm med Gustaf Bernströms superexlibris. Fint ekspl. Gl. navn på titelbl. #87757DKK8800
EUR1179
Første opl. Fog Weyse s. 35. Ouverturen blev trykt separat 1827. Værket blev komponeret 1827 og blev opført på Det Kgl. Teater samme år.
WEYSE, E. FR. - ELBERLING, CARL: Om Syngestykket "Sovedrikken". Kbhvn. 1876. 24 s. Indbundet ubeskåret med blanke omslag i privat halvlæder med skindtitelfelt på forperm. #156337DKK500
EUR67
Revideret aftryk af "Nær og Fjern", nr. 206, d. 11 juni 1876.
WILSON, MICHAEL I.: Organ Cases of Western Europe. London 1979. Rigt illustr. 371 s. Orig. hellrd. Richly illustr. Publisher's cloth. #78596DKK600
EUR80
WOHLFAHRT, HEINRICH (Hrsg.): Kinder-Klavierschule oder musikalisches ABC-und Lesebuch für junge Pianoforte-Spieler. Leipzig: Breitkopf und Härtel 1836. 86 + (2) pp. Oblong-4to. Contp. blind-tooled cloth with gilt family names (Danish) on front board: Luise og Jutta Hegermann 1844. #73432DKK4500
EUR603
First edition. Rare.
WORK, JOHN W. (Edit.): American Negro Songs and Spirituals. A Comprehensive Collection of 230 Folk Songs, Religious and Secular. With a Foreword by John W. Work. New York: Bonanza Books 1940. With music. VII + 260 pp. Publisher's cloth with dustjacket. #152647DKK400
EUR54

Peter Grosell Antiquarian Bookseller http://www.grosell.dk E-mail: info@grosell.dk